• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

התשובה של נתניהו לירי הרקטות: פתיחת מעברים והקלות לעזה

הקבינט הביטחוני מדיני היה אמור להתכנס השבוע, אך ראש הממשלה ביטל את הישיבה באופן מפתיע, על מנת לאפשר הקלות מפליגות לחמאס, שיקנו לו שקט עד הבחירות

מעבר הסחורות לעזה התחדש הבוקר (צילום: דובר צה''ל)

מחליט לבד: כעס רב בקרב סיעות הימין, בשל החלטת ראש הממשלה לבטל את ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני, על רקע ההסלמה בדרום. במקום זאת, תתקיים השבוע ישיבה של סיעת הליכוד בגולן. פחות משבוע וחצי לפני הבחירות, בליכוד מחפשים בעיקר לא לטעות ולשמר את התמיכה הגורפת לה זוכה ראש הממשלה בבאר שבע וביישובי הנגב. 

כ-200 צלפים ממוקמים מאז סוף השבוע (צילום: דובר צה''ל)


בין היתר, על מנת לשמר את השקט מול חמאס, הושגו הבנות, בעיקר אחרי הפגנת הכוח של העזתים, במלאת שנה לתחילת צעדות השיבה. אתמול הפגינו מול גדר הגבול למעלה מ-40,000 תושבי עזה. החשש בישראל הוא מצעדה שקטה, לא אלימה, בה עשרות אלפים ייכנסו לשטח ישראל. צה''ל ערוך מאז השבוע שעבר בהיערכות שיא על הגבול, לרבות שתי חטיבות וכ-200 צלפים. ביישובי עוטף עזה היו שביקשו לעזוב לקראת סוף השבוע והאפשרות שחמאס יחדש את ירי הרקטות.

רק בשבוע שעבר נורו טילים מסוג פאג'ר אל יישוב בשרון, שהוגדר על ידי כ''טעות'', בדיוק כמו הירי על תל אביב קודם לכן. רק הירי על השרון ועל תל אביב הביא את הממשלה לסוג של תגובה: ירי על מתקנים ריקים של חמאס ועל דיונות חול. התקרית בשרון הציתה סבב נוסף, במהלכו נורו רקטות על יישובי העוטף והנגב, אלא שהממשלה - ''בתיווך מצרי'' - הגיעה שוב להבנות עם חמאס להפסקת הירי, שהופרו, שוב, אחרי דקות. 

כך גם היום: למרות שחמאס ירה אתמול מטח של חמש רקטות על יישובי אשכול, הוחלט הבוקר על שורה ארוכה של הקלות, בהן פתיחת המעברים, בתמורה לשקט. את גבולות ה''שקט'' מכירים היטב בנגב ויודעים שכל שניה האזעקות עלולות ליילל שוב. 

ככה נראית הפסקת האש בנגב (מתוך עמוד הפייסבוק של חיים ילין)


שר החינוך נפתלי בנט הוא זה שדרש לכנס את הקבינו המדיני ביטחוני.  הבוקר, ראשון, הוא העביר פניה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעקבות אירועי הימים האחרונים על גבול הרצועה, לרבות ירי רקטות,  ניסיונות חדירה מעזה, השלכה בלתי פוסקת של מטעני נפץ, הפרחת בלוני חבלה והידיעה שעם בוא ימי חמים יותר, יתחדש טרור בלוני החבלה.


​​​​​​​"לא הגיוני שראש הממשלה מנהל את האירועים בעזה במידור שרי הקבינט", אמר בנט הבוקר. ''מדינת ישראל פעלה באופן נקודתי בלבד שאינו מייצר את ההרתעה הנדרשת למול פעולות החמאס שנועדו לפגוע בביטחון אזרחי ישראל", כתב בנט והוסיף כי "לפי הדיווחים בתקשורת, ממשלת ישראל מנהלת מגעים מתקדמים לקידום הסדרה מול חמאס", כתב ליועמ''ש.

בנגב נשמעת  ביקורת על אופי התנהלות הממשלה בנושא הביטחוני, אך הליכוד והעומד בראשה נהנים בפופולריות בלתי רגילה בבאר שבע ובנגב, למרות המצב הביטחוני. 

תגובות

End of content

No more pages to load