• 18 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הדוח השנתי של בנק ישראל חושף: הסכמי הגג בב''ש לא מתממשים

הסכמי הגג, שנחתמו בקול גדול לפני כשלוש שנים, לא מתממשים, בשל היעדר ביקושים: בב''ש למשל, שווקו פחות ממחצית הדירות ביעד. הסיבה, על פי בנק ישראל: היעדר אטרקטיביות של הפריפריה

בונים, בונים, אך הקונים לא באים לפריפריה (צילום: ARIELINSON / CC BY 3.0)

דוח מעורר של בנק ישראל על מצב הדיור בפריפריה: אין ביקושים. היעדר אפשרויות תעסוקה ותחבורה ציבורית לא יעילה, גורמים לירידה חדה בביקושים לנדל''ן - כי הציבור מצביע ברגליים: אנשים רוצים לגור במקומות בהם יש עבודה, אפשרויות קידום ואיכות חיים. הנתונים נחשפים היום בדוח השנתי של בנק ישראל. 

אחד הנתונים המדאיגים הוא אחוז המימוש מתוך היעד של הסכמי הגג, אותם הסכמים עליהם הוכרז בקול גדול בבאר שבע ובערים אחרות בנגב. הסכם הגג בבאר שבע נתחם בחודש אוקטובר, 2015. על פי ההסכם, היו אמורות להיבנות בבאר שבע 18,140 דירות חדשות. יעד השיווק עד סוף 2018 דיבר על 10,000 דירות. במציאות, שווקו 4,890 דירות בלבד - פחות ממחצית היעד, 48.9 אחוזים ליתר דיוק. 

כאשר נחתם ההסכם, דיברו בבאר שבע על הגעתם של אלפי תושבים חדשים, שכונו ''איכותיים וחזקים'', בעקבות מעבר צה''ל לנגב. במציאות, זה לא קרה. מעט מאוד משפחות עברו דרומה. מחקרים שנעשו מאז, מראים בבירור כי מעבר צה''ל דרומה לא השפיע על באר שבע והנגב. בטקס החתימה של הסכמי הגג שנערך ב-6 באוקטובר, 2015, באולם מועצת עיריית באר שבע, דיבר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תוספת של 20,000 יחידות דיור ועוד 100,000 תושבים בבאר שבע, עד שנת 2019, נתון שלא התממש.

וידאו: ראש הממשלה מבטיח עוד 100,000 תושבים בבאר שבע ועוד 10,000 יחידות דיור, במציאות, לא זה ולא זה התממשו (צילום: איתי בית-און, לע"מ)
​​​​​​​


בדוח מציינים כי ''מאז 2013 נחתמו 28 חוזים בין הרשויות המקומיות, בהן באר שבע, לרשות מקרקעי ישראל או משרד הבינוי והשיכון, והם אמורים לתמוך בבניית למעלה מ-350 אלף יחידות דיור. בהסכמים אלה נקבעו יעדים לשיווק הקרקעות. כפי שניתן ללמוד מהנתונים, נכון לסוף 2018 היקף הקרקעות ששווקו בהצלחה עומד על כ-42 אחוזים מהיעד. מכיוון שרוב ההסכמים נערך עם יישובי הפריפריה, יישומם יושפע ממאמצי הממשלה להגביר את האטרקטיביות של המגורים בפריפריה''.

זוגות צעירים עימם שוחחנו, מספרים על הקושי הגדול לגייס הלוואות לרכישת דירה בבאר שבע, במחירים של מחיר למשתכן. אם כבר מצליחים לגייס הלוואה, מדובר בסכום חלקי והיתרה, על סמך ההכנסה שלהם, היא בריביות גבוהות יחסית. בבאר שבע, כך עולה מסקירות שונות, השכר הממוצע נמוך בכמחצית מזה המשולם במרכז וכולם מעוניינים להביא לבאר שבע ''חזקים ואיכותיים'', אבל אלה לא בדיוק מגיעים.

אל נושא איכות החיים בבאר שבע נוסף גם מצב שירותי הרפואה, רמת החינוך ואפשרויות הקידום בעיר. די לראות את היחס של הממשלה בנושאי ביטחון ואת התגובה על ירי טילים על תל אביב או השרון, ומה קורה כשיורים על הנגב, כדי להבין מדוע לא ממהרים, בלשון עדינה, לעבור לבאר שבע

זו אינה הפעם הראשונה שבנק ישראל מפרסם דוח חמור ובו נתונים קשים על העיר באר שבע:  לפני שנה בדיוק, במרץ 2018, התפרסם דוח של בנק ישראל, על פיו לאדקמאיים בבאר שבע קשה למצוא עבודה.

על פי הדוח, ניכרים ההבדלים בין מרכז, לבין יישובי הדרום והצפון, בכל הקשור להיקפי התעסוקה: אמנם ישראל נמצאת במצב של אבטלה נמוכה, אבל ניכרים הבדלים בין היק התעסוקה במרכז, לבין הדרום. על פי נתוני הלמ''ס, שפורסמו לאחרונה, היקפי האבטלה בנגב גבוהים מהממוצע וגבוהים במיוחד ביישובים הבדואים. קיימים הבדלים גם ברמות השכר, כאשר בדרום ניכרת תופעה של עובדים שאינם מגיעים לשכר המינימום. הדוח של בנק ישראל מצביעה על עליה גדולה באשראי למשקי הבית, המממנים את המחיה בעיקר מאשראי, לרוב אשראי יקר. 

בדרום ניכרת תופעה של יממות: נסיעה למרכז, לאיזורי התעסוקה, בעיקר של עובדים משכילים. הדוח קורא לפתח את התחבורה הציבורית, על מנת לאפשר תעסוקה גבוהה. הדוח מתריע מפני היצע תעסוקה המבוסס רק על משרות בהן מיומנות העובדים נמוכה.
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load