• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם סטודנט הצליח לפתח ''כיפת ברזל'' נגד בלוני חבלה?

רחפן פשוט, בינה מלאכותית וסיכה: האם הפתרון לטרור הבלונים בנגב יכול להיות פשוט כל כך? נתנאל לב, סטודנט בטכניון, פיתח אב טיפוס של מערכת. צפו בסרטון

המערכת מזהה את הבלונים באמצעות בינה מלאכותית (צילום מסך)

האם הפתרון לטרור הבלונים מעזה נמצא במערך רחפנים לא יקרים, שיכולים פשוט לפוצץ את הבלונים באוויר עוד לפני שהם חוצים את הגבול לישראל? נתנאל לב, בן 24, סטודנט למדעי המחשב בטכניון, פיתח מערכת בעלת יכולות כאלה ובמבחן שטח של אב הטיפוס. סרטון שהעלה ליוטיוב, מראה את המערכת בפעולה.

​​​​​​​הנזקים של בלוני החבלה בנגב חמורים: במהלך 2018 לבדה פרצו 1963 שריפות כתוצוה מבלונים ועפיפונים שנסעו מטעני תבערה ונפץ. כ-9000 דונם של חורש טבעי וגידולים עלו באש.

''תמיד התעניינתי בטכנולוגיה, סימולצי  וכלי טיס. בלימודים נתקלתי בתחום טכנולוגי שמתפתח מאוד בשנים האחרונות - בינה מלאכותית. החלטתי לעשות פרויקט שמשלב את הנושאים האלה, וביחד עם המנחים החלטנו על הרעיון הזה'', מספר נתנאל. בסרטון המתעד את פעולת המערכת, רואים ניסוי שטח: המצלמה המותקנת על גבי הרחפן סורקת את השטח ומזהה בלון, על פי צורתו וצבעו. הוא מתקרב אל הבלון ופשוט ''מפנצ'ר'' אותו. הייחוד של המערכת הוא ביכולתה לזהות את האיום על פי הצורה שלו וצורת התנהגותו. אם תרצו, ''כיפת ברזל'' זעירה.

סרטון ההדגמה של המערכת (צילום: נתנאל לב)

''במהלך כ-3 שבועות של עבודה אינטנסיבית מצדי בחנתי מספר פתרונות אפשריים לבעיה המבוססים על למידה עמוקה. הפתרון שנבחר כולל מודל מבוסס רשת נוירונים המזהה בלונים ממצלמה קדמית של הרחפן. מודל נוסף בוחר בלון לתקיפה, ומודל נוסף אחראי על הבקרה של הרחפן'', מספר נתנאל.

''העובדה שיכולתי לשלב טכנולוגיה חדשנית ולהדגים שימוש שלה שיכול להציל חיים ולתרום לביטחון המדינה הפך את הפרויקט למאוד מתגמל מבחינתי. גם אם נראה שימוש של הרעיון הזה ספציפית, וגם אם לא - אני בטוח שבשנים הקרובות טכנולוגיה מהסוג הזה תמשיך לתפוס מקום עוד יותר משמעותי אצל גופי ביטחון בעולם, ובארץ בפרט''.

את הפרויקט הנחו ירון חונן, רומן רבינוביץ' ורון סלוסברג, במעבדת GIP בטכניון.


תגובות

End of content

No more pages to load