• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משאל הבחירות של ''באר שבע ביחד'': הישג לפייגלין, מפלה לאלונה

מהפך בבאר שבע: ההפתעה במשאל היא לא במקום הראשון, שבב''ש הינו אוטומטית ליכוד, אלא במקום השני והרביעי. האם זה אמור להדאיג את הפוליטיקאים?

בחירות בבאר שבע (צילום ארכיון: דני בלר)

משאל הבחירות של באר שבע ביחד הסתיים. 1178 חברי באר שבע ביחד הצביעו - ויש בו לא מעט הפתעות: המקום הראשון בבאר שבע ברור מאליו - הליכוד שגרף 700 קולות. ההפתעה נמצאת במום השני: מפלגת זהות של משה פייגלין מקבלת 178 קולות ורק אחריה כחול לבן של גנץ ולפיד, עם 168. 

אכזבה נכונה לאלונה ברקת, הממתגת עצמה בימים האחרונים כ''שרת הנגב'', כשבאר שבעים רבים קיבלו ממנה הודעה קולית ברוח זו. הימין החדש מקבל תמיכה מועטה של 35. גם איחוד מפלגות הימין מקבל כמות קולות דומה: 32. העבודה מקבלת 15 קולות בלבד. כולנו, 14 קולות. גשר, ש''ס ומרץ מקבלים פחות מ-10 קולות.

הליכוד זוכה לתמיכה גורפת בבאר שבע וזה עלול להכניס את פעיליו לשאננות

האם התמיכה הגורפת אמורה לשמח או להדאיג את הליכוד? אחד החששות הגדולים של מפלגות שלטון הוא השאננות, הן של פעילים והן של מצביעים, הניצחון כל כך מובטח, עד כי יש תחושה שלא צריך להתאמץ, לא במעשים ולא בעבודת שטח. איפה שיש שאננות של האחד, יש עבודת שטח של האחר. ללא ספק, האבטחה של פייגלין לפעול למען לגליזציה של קנאביס, עבדה על תושבי באר שבע יותר מהאבטחות של שרת הנגב. על פי סקר הסקרים של כאן - תאגיד השידור, המשכלל את תוצאות סקרי הבחירות של כלל הערוצים, הימין החדש מקבל 6 מנדטים. המפתח לקבלת תפקיד שר עומד על כ-3 עד 4 מנדטים. קשה לראות את בנט או שקד מוותרים על תפקידי שרים (בנט רוצה להיות שר הביטחון, שקד רוצה להמשיך במשרד המשפטים). 

בחירות לכנסת, 2013 (צילום: דני בלר)

הלגליזציה של פייגלין קסמה לבאר שבעים

לגבי מי שכבר מסתמנת כהפתעת הבחירות וזוכה לתמיכה גדולה בבאר שבע, זהות של משה פייגלין, אין ספק כי התמיכה שלו בלגליזציה קסמה לציבור גדול בבירת הנגב. אלא שפייגלין עצמו מצהיר בימים האחרונים, כי לא יציב את הלגליזציה של שימוש בקנאביס כתנאי להצטרפות בממשלה. תמיכתו הגלויה בלגליזציה עזרה לו ''לשתות'' קולות של צעירים מכל המפלגות. פרשנים פוליטיים בכלל הערוצים תמימי דעים כי פייגלין עתיד להיות לשון המאזניים בבחירות הבאות: גוש הימין יכול להרכיב ממשלה צרה כבר כיום, התמיכה של פייגלין תבטיח לו רוב גדול, אבל יהיה לה מחיר. גם איחוד מפלגות הימין שעל פי סקר הסקרים אמור לקבל 6 מנדטים, יציב דרישות. גם כולנו וש''ס, להם 6 מנדטים על פי הסקר, יבואו בדרישות - וזה לא יהיה קל.

הרכבת קואליציה משברי מפלגות תהיה סיוט לכל אחת משתי הסיעות הגדולות

עבור נתניהו, הרכבת קואליציה ימנית ממפלגות קטנות יהיה כאב ראש קטן ופוטנציאל לפירוק החבילה מהר מכפי שציפה. אלא שגם אם גנץ יגש להרכבת הממשלה, כאשר על פי שיכלול כלל הסקרים, כחול לבן תהיה הסיעה הגדולה בכנסת, צפויה גם לו מלאכה לא קלה. גם הוא יעמוד בפני רסיסי מפלגות, שאי אפשר בלעדיהן להגיע לרוב וגם הוא יעמוד בפני דרישות.

האפשרות השלישית, שנראית בלתי סבירה כרגע, היא ממשלת אחדות, שתכלול רוטציה בין שתי הסיעות הגדולות וצירוף העבודה וכחלון. אלא שגם אם נתניהו וגנץ חושבים על זה בסתר ליבם, זה לא יעבור להם בקרב האלקטורט. 

המועמדים סימנו V על הנגב, ועברו הלאה

ואיפה הנגב בכל הסיפור? הוא לא שם. הוא לא היה חלק מכריע ממסעי הבחירות של המועמדים. תושבי עוטף עזה והנגב היו צריכים לנסוע לתל אביב ולישון באוהלים בשדרות רוטשילד, כדי שמישהו ישים לב אליהם.  הם מבינים, שגם את גורלו של הנגב קובעים בתל אביב ושם ורק שם מוקד הכוח. אנשי 8200 לא רוצים לרדת לבאר שבע? אין בעיה: עוצרים פרויקטים שעלו למדינה מאות מיליוני שקלים. ילדים בעוטף מפחדים לעלות על המגלשה כי כל רגע עלולה להיות אזעקה? ניתן לכם אייטם בחדשות הלילה. שדות עולים באש? תסתדרו לבד. 

בנגב, משום מה, מביטים בהערצה למרכז ולמי שעשו זאת שם, במקום להביט פנימה ולדאוג למי שנמצא כאן. מה הפלא, שהנגב לא יכול לקחת את גורלו בידיו ולדאוג לדבר בסיסי כמו ביטחון. 

תוצאות הסקר של באר שבע ביחד

ליכוד: 700
זהות: 178
כחול לבן: 168
הימין החדש: 35
איחוד מפלגות הימין: 32
העבודה: 15
כולנו: 14
גשר - אורלי לוי: 9
ש''ס: 8
מרצ: 6
ישראל ביתנו 6
רע''מ-בל''ד: 3
יהדות התורה 2
חד''ש - תע''ל: 2

סקר הבחירות של באר שבע ביחד בפייסבוק​​​​​​​
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load