• 03 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

יממה לבחירות: הנעלמים הגדולים בדרך אל קלפיות הנגב

הנגב לא עמד על סדר יומן של המפלגות, איש לא ממש נתן תשובה לטרור העזתי ואחוז הצבעה נמוך עלול לטרוף את כל הקלפים. גם הסוקרים המנוסים ביותר מודים: כארבעה מנדטים הם בגדר נעלם - ויכולים להכריע את הכף.

נעלמים רבים בדרך לקלפיות בנגב (צילום: צביה / CC BY 3.0)

יממה לבחירות בנגב - והאיזור נראה רדום מאוד בהשוואה למערכות בחירות קודמות. בבאר שבע, בולטת בהיעדרה החגיגיות התוססת שהייתה לפני שנים. עייפות? הפתכחות? מעבר לניו-מדיה? יותר מכל, אולי, זו הפיכת הרשתות החברתיות לככר העיר ותפסיתן כמציאות עצמה, תפיסה שעלולה להתברר כמוטעית.

נושאים רבים, שעמדו על סדר היום הציבורי, נעלמו מהשיח של המועמדים לקראת הבחירות האלה: למעלה משנה ששדות הנגב בוערים, 18 שנה שתושבי חלקים נרחבים בנגב חיים תחת איום רקטות. חוץ מלהצטלם עם תושבי העוטף שהטריחו עצמם לשדרות רטושילד בתל אביב ולהפריח הבטחות שלא גרמו להנייה לנוע בכיסאו בחוסר נחת, הנושא החשוב הזה לא עמד במרכז העניינים.

41 רשימות מתמודדות לכנסת. הנעלם הגדול: אחוז ההצבעה
41 רשימות מתמודדות לכנסת. רק לכרבע מהן סיכוי  לעבור את אחוז החסימה. קולות רבים ילכו לאיבוד ואיש לא יכלו להתנבא לגבי אחוז ההצבעה. אחוז הצבעה נמוך יחזק דווקא את הרשימות הקטנות, שכן כוחן היחסי יעלה. אחוז הצבעה גבוה ייטיב עם הרשימות הגדולות. בבחירות לכנסת, אחוזי הצבעה גבוהים נמדדו לאחרונה ב-1996, שנערכו חודשים קצרים אחרי רצח רבין (79 אחוזי הצבעה) ובבחירות האחרונות, ב-2015 (71 אחוזים). 

הפעם, איש לא באמת יודע כמה ייצאו להצביע וגם הסקרים לא אחידים בתוצאות. סקר הסקרים, של כאן - תאגיד השידור, משכלל את תוצאות הסקרים של כלי התקשורת הארציים והמגמה פחות או יותר ברורה: קרב צמוד בין הליכוד לכחול לבן, לצד הרבה שברי מפלגות.

השיח האלים ברשתות מונע לקבל תמונה מלאה לגבי גודל המחנות
אלא שגם הסקרים עלולים להחסיר את התמונה המלאה: סקרים טלפוניים קשים לביצוע. היום החשש לענות על השאלה ''למי אתה מצביע'' גדול, במיוחד בצד השמאלי של המפה. יש מי שלא משיבים ויש מי שנותנים תשובה שתוציא אותם מידי חובה. התופעה של ''הרעלת השיח'', לצד הפצת חדשות שקריות, מערפלות עוד יותר את התמונה. הנעלם הגדול עומד סביב הארבעה עד חמישה מנדטים. נתון זה מורכב מאחוז החסימה אל מול אחוז ההצבעה מחר. הוא יושפע גם מ''שפנים בכובע'' שישלפו הצדדים. אלה בחירות בעייתיות, כי לשתי המחנות קושי להרכיב קואליציה משברי מפלגות, שכל אחת תרצה לקבל נתח שמן. לגבי הנגב, מה שהוא לא הצליח לקבל לפני הבחירות, ספק אם יקבל אחריהן.

הפריפריה כלל העסיקה את המועמדים
בבחירות האלה לא עמד במרכז הדיון הפוליטי מצבה של הפריפריה, הצפונית והדרומית. בצפון, חקלאים נאלצים להתמודד עם מציאות קשה, שמעמידה את פרנסתם בסימן שאלה. בדרום, אלפי דונמים של שדות נשרפו בגל הקודם והשנה, החקלאים מבקשים להקדי את הקציר של החיטה והשעורה על מנת שלא לאבד את הייבולים בגל השריפות הבא. 

לא נשמעה גם התייחסות לעזיבה השקטה של משפחות את איזור עוטף עזה, בשל המצב הבטחוני . באחד היישובים עזבו ארבעה משפחות, שלא יכלו לשאת עוד את המתיחות ואחרים מזהירים מפני נקודת השבר. תושבים מספרים, כי חייהם מתנהלים בחשש מתמיד מירי הרקטות הבא ומהאפשרות שבלון חבלה ינחת הפעם בקרבת ילדים. ''נמאס לנו לשמוע את המילה ''חוסן''. נמאס לשמוע כמה אנחנו חזקים. אלה לא חיים נורמליים ולאף אחד אין תושבה אמיתית לתת לנו'', אומר לנו תושב בעוטף. 

​​​​​​​
הפגנת תמיכה בראש הממשלה בנינמין נתניהו, אתמול בבאר שבע (צילום: מלי אביעוז / באר שבע ביחד)

בבחירות האלה לא דיברו נגב, אלא גושים וכוח. תשובי הנגב נקראו לתת את הכוח שלהם על מנת שאחד או אחר ירכיבו את הממשלה הבאה, אבל אל קיבלו ולו אבטחה ברת מימוש אחת שתשפר את מצבם. יש הרבה סקפטיות באוויר, במיוחד בעיר כמו באר שבע, ששבעה הבטחות ולא ראתה כמעט מעשים.

הבאר שבעים מצידם לא כל כך התעניינו במועמדים
את הבאר שבעים לא מעניינים גושים: הם רוצים מערכת בריאות שתעניק להם טיפול ברמה שתשתווה לזו של תושבי המרכז ואם אפשר, גם פרנסה שתאפשר לכם לחיות בכבוד. את תושבי הנגב מעניין ביטחון. בשנים האחרונות הם רואים כיצד לוח השנה שלהם מנוהל על ידי החמאס ואיך ירי על הדרום נחשב לטיפטוף, הם רואים את שיירות הדולרים חולפים על פניהם בדרך לעזה ואיך חמאס כל פעם מעלה את המחיר, קטאר משלמת וישראל מעבירה. 

מה כן שמענו בבאר שבע? שעוד מעט נקבל זכויות של קו עימות, כי גם בירת הנגב נכנסה אל יישובי קו העימות. חמאס קבע מדרגים של תגובות וגם קובע היום מתי מתחיל סבב ומתי הוא מסתיים. לאף אחת מהמפלגות ששלחו לנו בחודש האחרון הודעות SMS והציפו לנו את הפייסבוק בפוסטים אין ממש תשובה לטרור העזתי. 

חשוב ללכת להצביע!
​​​​​​​פחות מ-24 שעות לבחירות, אין בבאר שבע אווירה של מאמץ אחרון. בניגוד למערכות קודמות, לא שומעים ולא רואים את המפלגות ברחובות. רק מחר, בשעה 22:00, יתפרסמו מדגמי ערוצי הטלוויזיה וגם אז, יהיה קשה לדעת את התמונה הסופית. 

בכל מקרה, חשוב ללכת להצביע מחר, גם אם אתם כועסים, או שאתם מרגישים שלא עשו בשבילכם או שאולי נדמה לכם שכולם אותו דבר. יש לכם כמעט יממה לחשוב שוב. תצביעו - תשפיעו. 

תגובות

End of content

No more pages to load