• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היום שהיה: הנגב יצא לבחור

בבחירות 2015 הליכוד שלטה ללא עוררין בב''ש, השמאל לא עבר אחוז החסימה. במערכת הבחירות הנוכחית מפלגות רבות דילגו על בירת הנגב, מתוך ידיעה שהעיר הליכודית לא תשנה את דעתה. התוצאות של 2015 יחזרו על עצמן?

קלפי בב''ש (צילום: דני בלר)

אם לשפוט לפי הרשתות החברתיות, לליכוד שליטה מוחלטת על באר שבע, כאשר הרבה אחריו הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין, שזוכה לאהדה רבה ברשתות בבאר שבע. השמאל נעלם לגמרי מהשיח המקומי, אולי מתוך ידיעה כי להצהיר על שמאלנות, בבאר שבע, יכול להסתיים בים של קללות ברשת ובפניות למעסיק, שיסתיימו באובדן מקור פרנסה. כידצ באר שבע תצביע הפעם - זהו הנעלם הגדול. לאורך השנים הליכוד שלט ללא מיצרים בעיר. במערכת הבחירות הנוכחית השטח מאוד רדום. חוגי בית וכינוסים נערכו בפני קהל מפולח היטב, לרוב ללא תקשורת, בבחינת לשכנע את המשוכנעים. שני הכנסים הבולטים, של נתניהו ושל רביעיית כחול-לבן, נערכו בהיכל התרבות. אצל נתניהו היו שורות ריקות באולם, אצל גנץ - אולם מלא. 

בבחירות 2015 כל הבחירות שעברו את אחוז החסימה בב''ש היו במחנה הימין, או הימין מרכז (המחנה הציוני אינו מגדיר עצמו מפלגת שמאל מזה כמה שנים ובמערכת הבחירות הנוכחית אף אימץ נראטיב ליכודי, שלא כל כך עבד על האלקטורט שלו).

התוצאות בבאר שבע ב-2015: 
הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה  -  מחל:    37.69%    
המחנה הציוני בראשות יצחק הרצוג וציפי לבני - אמת:    12.24%
ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן  -  ל:    12.06%
כולנו בראשות משה כחלון  -  כ:    8.80%
ש עתיד בראשות יאיר לפיד  -  פה:    7.58%
הבית היהודי בראשות נפתלי בנט  -  טב:    6.98%
התאחדות הספרדים שומרי תורה תנועתו של מרן הרב עובדיה -  שס:    6.36%
יחד - העם איתנו בראשות אלי ישי  -  קץ:    4.01%


אחוז ההצבעה בבאר שבע היה נמוך מהממוצע הארצי ועמד על 62.86%, אל מול ממוצע ארצי של 71.8 אחוזים. הפעם, על פי הדיווחים, אחוז ההצבעה נמוך נכון לשעות הצהריים. אחוז הצבעה נמוך עשוי לסייע לרשימות הקטנות, כאלה הנמצאות על סף אחוז החסימה ולהקשות מאוד על הרכבת הממשלה. אחוז הצבעה גבוה מגדיל את מספר המנדטים הנחוץ לאחוז החסימה. אחוז הצבעה נמוך יכול לשנות את כף המאזניים.

תגובות

End of content

No more pages to load