• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות 2019: ההצבעה בנגב חשפה את הפערים בין תושביו

ביישובים המבוססים כחול לבן של גנץ ולפיד מובילה, ביישובים במעמד בינוני-נמוך הליכוד סחף ובקרב הבדואים המובילות הן רע''ם -בל''ד וחד''ש-תע''ל

נתניהו ניצח ביישובי הנגב, גנץ - ביישובים המבוססים (צילומים: פייסבוק, USDS - נחלת הכלל)

האם תושבי הנגב באו חשבון עם מפלגת השלטון על שנה של טרור עפיפונים, כפי שהבטיחו בהפגנות? ברגע האמת, הנגב נתן תמיכה גורפת לנתניהו ולמפלגות הימין - ומחק לגמרי את מפלגות המשאל. תוצאות ההצבעות ביישובים המבוססים, אל מול הערים במעמד הבינוני-נמוך והמגזר הבדואי, מראים את ההבדל התהומי בהשקפות הפוליטיות. ביישובים המבוססים יותר, אחוז ההצבעה היה גבוה במיוחד ומפלגת כחול לבן של גנץ ולפיד זכתה לרוב ברור. בבאר שבע ובערי הנגב, לרוב אלה הנמצאות במעגל הרקטות קצרות הטווח, הליכוד זכה ברוב גורף. 

במגזר הבדואי התמיכה הגורפת הייתה ברע"ם-בל"ד ובחד"ש-תע"ל. הימין החדש, שהתהדר ב''שרת הנגב'' אלונה ברקת, נכשל בנגב. התושבים לא בלעו את הססמא. ייתכן שכוונותיה של ברקת היו טובות, אבל התושבים בבאר שבע ובנגב הבינו שאין להן כל כך אחוזה במציאות הפוליטית: אלונה ברקת הבטיחה הטבות לתושבי הנגב ברדיוס ה-40 קילומטרים, שלא הייתה להן לא אחיזה תקציבית וגם לא היתכנות פוליטית: מפתח השרים עומד על שר לארבעה או חמישה ח''כים. לימין החדש לא ניבאו מספר שרים ח''כים כל כך גדול ובנגב הבינו את זה מהר מאוד.

תופעה נוספת בנגב, היא מחיקתו של השמאל הישראלי. העבודה ומרצ נמחקו בנגב. דווקא כשבעבודה הציבו בצמרת המפלגה נבחרת חברתית, הנגב הצביעה באופן גורף למפלגות הימין והימין הקיצוני. הימין לא היה צריך להתאמץ במסעי שכנוע בדרום: יישובי הנגב בכיס שלו. את השמאל פשוט לא ראו וכשראו אותו, הוא בחר לערוך את זה כמעט בהסתר, אולי מתוך חשש לתגובות התושבים במקומות כמו באר שבע. 

הניצחון של נתניהו בנגב אדיר במושגים הסטוריים. הוא לקח את שאר המפלגות בהליכה ביישובים במעמד הבינוני-נמוך. ביישובים הבדואים לא היה ייצוג למפלגות שאינן מגזריות. אבל הניצחון הזה הוא לא סוף סיפור: נתניהו יצטרך להרכיב קואליציה משברי מפלגות, בהן כאלה הדורשות תיקים מרכזיים: בצלאל סמוטריץ' דורש את תיק החינוך.   איחוד מפלגות הימין דורש גם את תיק המשפטים. ליברמן דורש את תיק הביטחון ואת חוק הגיוס, שלא ברור כיצד יעבור כשבקואליציה חברות מפלגות חרדיות שכוחן עלה. תיחזוק הממשלה על ידי תקציבים קואלציוניים אינו מבשר טובות לנגב, המפולג מבחינה פוליטית.

ביישובים המבוססים בנגב תמכו בגנץ. סיעתו של גנץ הולכת להתייבש באופוזיציה, יחד עם מה שנותר מהעבודה ומרצ והסיעות הערביות. להן, היה יותר מזל מאשר לבנט-שקד-ברקת, שנבעטו החוצה. 

הניצחון המזהיר של נתניהו מגיע בתקופה מרוכבת עבורו: הוא ינסה למנוע, בכל מחיר, הגשת כתב אישום נגדו, בין היתר בחקיקה שתגביל את כוחה של מערכת משפט. הוא גם יבוא חשבון עם התקשורת. פוליטיקאים בעידן החדש מתעבים תקשורת ולא בכדי, נתניהו וחבריו הטובים, טראמפ בארצות הברית ובולסונרו בברזיל, עורכים לה ומערכת החוק מסע דה-לגיטימציה. בישראל אולי לא יכניסו עיתונאים לכלא, אבל נתניהו יבוא חשבון עם מי שלא בדיוק האכילו אותו דבש בשנה האחרונה. 

קיימת אפשרות גם, שכל הנבחרים יבינו בפני מה הם עומדים, יסתכלו על תוצאות הבחירות ויבינו שיש להם אחריות גדולה לאחד את הקצוות. המבחן הראשון הגדול של הממשלה הנבחרת יבוא לה בסבב הבא, זה שכבר מעבר לפינה ואחרי החג, כששדות הנגב ישובו לבעור. זה אולי יחזיר את הנבחרים לקרקע המציאות.

ההצבעה בנגב: 

בבאר שבע היה אחוז הצבעה נמוך יחסית: 63,18 %.  הליכוד זכה ברוב מוחץ, של  43.01%. כחול-לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד השתרכו הרבה מאחור עם  17.49%. ישראל ביתנו   זכתה  ב- 9.50%. ש''ס, ל-6.03%. הימין החדש עם אלונה ברקת קיבל רק 4.58%. פייגלין קיבל בבאר שבע נתח יפה יחסית: 4.32 אחוזים. האחרון לגרד את אחוז החסימה בבירת הנגב היה משה כחלון: כולנו קיבלה 3.84%.


בעומר היה אחוז הצבעה גבוה: 78.25%. התוצאות היו כמעט תמונת ראי מאלה של באר שבע.  כחול לבן הובילה ביישוב היוקרתי  עם  45.25%. הליכוד קיבל   25.78%. מפלגת העבודה זכתה לאחוז גבוה יחסית: 7.56%. אחריה עברו את אחוז החסימה מרצ (5.47%) והימין החדש (5.28%).


גם בשדרות, מוכת הקסאמים, העיר בה הבטיחו לבוא חשבון עם אוזלת היד של הממשלה לטפל בטרור, היה אחוז הצבעה גבוה:
73.99%.  הליכוד זכה ברוב גורף, של 43.52%. המפלגה השניה ברשימה היא ישראל ביתנו, של שר הביטחון ליברמן, שלא הצליח להזיז את הנייה מהכיסא שלו:  10.14% .איחוד מפלגות הימין זכתה באחוז קולות דומה  10.12%. כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד  קיבלה רק  9.22%. גם ש''ס זכתה באחוז נמוך: 7.43%. פייגלין עבר את אחוז החסימה בשדרות וקיבל 4.15%.  גם כולנו זכתה באחוז קולות דומה.

בנתיבות נרשם אחוז הצבעה גבוה: 87.81%. המפלגה המובילה הייתה ש''ס 33.35%.  אחריה, הליכוד: 32.46%. יהדות התורה והשבת אגודת ישראל - דגל התורה זכו ב- 10.73%. ישראל ביתנו זכתה ב- 5.48%. איחוד מפלגות הימין ב- 4.85%.

גם בשכנה אופקים נרשם אחוז הצבעה גבוה:  72.51% הליכוד זכה  36.28% וש''ס, ב-19.32%. יהדות התורה זכתה ב-15.97%. כחול לבן זכו  ב-6.68% בלבד. ישראל ביתנו ב-6.59%.

ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב, אחוז ההצבעה היה נמוך עומד על  59.24%.  רע"ם-בל"ד -  זכתה ברוב של  48.53%. חד"ש תע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיבי  זכו ב-39.62%.  מרצ קיבלה 4.15%. 

גם בשגב שלום אחוז ההצבעה היה נמוך: 53.95%. רע''ם בל''ד זכו ברוב מוחץ, של 91.10%.

ביישובים המבוססים התמיכה במרכז הייתה בולטת ואחוזי ההצבעה היו גובהים: בלהבים נרשם אחוז הצבעה של 80.23%.
כחול לבן זכו  ב-47.97%.  הליכוד התשרך הרבה מאחור ב-20.81%. מפלגת העבודה קיבלה ביישוב הוילות 9.62% ומרצ
4.90% . 

גם מיתר רשמה אחוז הצבעה מרשים: 89.90%.  כחול לבן זכו ב-39.15%. הליכוד קיבל 24.55%. הימין החדש, 7.85%. מפלגת העבודה  7.27%. כולנו  5.15%. איחוד מפלגות הימין  4.37%.

תגובות

End of content

No more pages to load