• 28 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''תכנית "מחיר למשתכן" הוכחה כלא יעילה, הן לזכאים  והן לקבלנים''

ביקורת קשה כלפי שר האוצר היוצא, משה כחלון וכלפי תוכנית הדגל שלו, בטקס הרמת כוסית של ארגון קבלני הנגב: ''תוכנית לא חברתית בניגוד לחזונו של בן גוריון'', אמר יו''ר ארגון הקבלנים, אלי אביסרור

מימין לשמאל - יוסי דלויה, דוקטור שלומי קודיש, ראול סרוגו, אלי אביסרור וורד צרפתי (צילום: יח''צ)

ביקורת קשה כלפי שר האוצר ותוכנית ''חמיר למשתכן'' בכנס המקצועי של  ארגון הקבלנים והבונים בבאר שבע והנגב. הכנס  התקיים במעמד ראשי רשויות בנגב, נציגי מוסדות אקדמיה ורפואה, נציגי התאחדות בוני הארץ, קבלנים מהנגב ומכובדים נוספים, באולמי נרניה בבאר שבע. 

הכנס, שנערך בסיום מערכת הבחירות לכנסת ה-21, דן, בין היתר, בעתיד תכנית "מחיר למשתכן", ובתקוות הקבלנים לשינוי התכנית מהממשלה החדשה. 
אלי אביסרור, יו"ר ארגון הקבלנים בבאר שבע והנגב: " אנו בארגון הקבלנים יחד עם התאחדות בוני הארץ, קוראים לממשלה הנבחרת לשבת איתנו. יחד נמצא את הנוסחה המשותפת למשבר הדיור  בישראל. רק ממשלה שתשכיל להבין כי הקבלנים הם חלק מהמשחק ועליה לדאוג גם לתעשיית הבנייה, רק אז נוכל למצוא פתרון למשבר הדיור. לצערנו, תכנית "מחיר למשתכן" הוכחה כלא יעילה, הן לזכאים  והן לקבלנים. מדובר בתוכנית לא חברתית שבאה בניגוד לחזון בן גוריון - ליישב את הנגב.  בכדי לתקן את העיוותים בשיטה הנוכחית , המדינה צריכה להעניק ליזמים הבטחת רכישה של אותן דירות שלא יימכרו, וכן להעניק לזכאים מענקי מקום וסיוע ישיר. לא ייתכן מצב בו הממשלה תפנה אלינו - אנשי הבנייה השותפים לפיתוח ובניית הארץ, אצבע מאשימה".

ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ, התייחס אף הוא למשבר הדיור בישראל ואמר כי רק תכנית משולבת של בנייה מאסיבית ומענקי מקום בנגב ובגליל, יביאו לפתרון המשבר: "גם משה כחלון כבר מבין שתכנית מחיר למשתכן לא תפתור את משבר הדיור בישראל.  מדובר בתכנית שאינה שוויונית ולא עונה על הציפיות. אזור הדרום ואזור הצפון צריכים את מענקי המקום כדי למשוך אליהם אוכלוסייה צעירה. הפתרון למשבר הדיור נמצא במענקי מקום ובבניה מאסיבית, נדרשת כאן תכנית רחבת היקף. אני בטוח שנצליח לשכנע את ממשלת ישראל לעשות את הדברים הנכונים כדי להביא לצמיחה בענף.

ורד צרפתי סגנית נשיא התאחדות בוני הארץ התייחסה לתוצאות הבחירות לממשלת ישראל ואמרה: "עם ישראל בחר ממשלה חדשה, אשר אמנם די דומה במהותה לממשלה הקודמת, אך בכל זאת מביאה איתה הזדמנות לבחון את הדברים מחדש. אני מאחלת שימונה שר אוצר אשר המדיניות שלו תהיה שיתוף פעולה עם הקבלנים והיזמים כי אנחנו אלה אשר בונים את הארץ ומבינים מה צריך כדי להוביל את שוק הדיור בבטחה, כדי לשמור על יציבות במחירי הדיור, לטובת הרוכשים, לטובת הענף ולטובת כלכלת מדינת ישראל".

תוכנית ''מחיר למשתכן'' בבאר שבע מלווה בביקורת קשה: רבים ויתרו על זכייתם בהגרלה, לטובת חיפוש דירות בשוק החופשי באיזורי הביקוש, בעיקר בגלל רצונם של המשתכנים להתגורר קרוב לאיזורים בהם יש תעסוקה. בבאר שבע, זוגות צעירים רבים גילו כי אמנם הדירה זולה, אך עלויות המשכנתאות וההלוואות להם זקוקים הרוכשים מייקרים מאוד את הרכישה. זאת ועוד: אף כי בבאר שבע נחמתו הסכמי גג שהבטיחו בניית אלפי יחידות דיור, המימוש שלהם בבאר שבע איטי ועומד על פחות ממחצית מהיעד. בירת הנגב גם רשמה עליות מחירים יחסית גדולות בשנה האחרונה, של כאחוז וחצי. 

בכנס השתתפו, בין היתר: עוד השתתפו בכנס: ד"ר שלומי קודיש, מנכ"ל בית החולים סורוקה שהעלה על נס את תרומת ארגון הקבלנים בבית החולים וסיפר על הרחבת התשתיות בבית החולים סורוקה, גדי אלפסי, יו"ר מועצת נאות חובב שאף קרא לשיתוף פעולה עם הקבלנים בדרום,  פיני בדש, ראש מועצה מקומית עומר, דב תמיר, מנכ"ל המכללה הטכנולוגית בבאר שבע ואורחים נוספים, אריה קליינמן, מנכ"ל לשכת התעשייה והמסחר בבאר שבע ועוד. 

תגובות

End of content

No more pages to load