• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דו''ח חמור: עסקים קטנים קורסים, טייקונים לווים מיליארדים ללא בקרה

וועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שהעניקו הבנקים ללווים הגדולים, בראשותו של ח''כ איתן כבל, הגישה היום את מסקנותיה. בעוד עסקים קטנים נחנקים, טייקונים מקבלים אשראי זול מכספי הציבור

חברי וועדה, שרובם לא ימשיך בכנסת הבאה, מגישים את הדוח (צילום: משה פריאל)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

וועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שהעניקו הבנקים ללווים הגדולים, בראשותו של יו"ר וועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל הגישה היום (שלישי) את המלצותיה המצביעים על ליקויים משמעותים חמורים  של הרגולטורים בבנק ישראל, רשות שוק ההון ,רשות התחרות ורשות ניירות הערך. בחודש מרץ לפני שנה אושר בכנסת חוק חדלון  פרעון שנועד לסייע למי שנקלעו לקשיים מסיבה מוצדקת.

על פי נתונים שפרסמה פרמת דאן ברדסטריט, למעלה מ-13 אחוזים מהעסקים בבאר שבע והדרום נמצאים בסכנת סגירה. כמו כן, כמעט 6 אחוזים מהעסקים בעיר מתקשים לפעול מול הבנקים בשל בעיות בתזרים המזומנים והמחאות ללא כיסוי. מהרגע שעסק נקלע לקשיים, ההדרדרות שלו מהירה, בין היתר, בשל היד הקשה בנושא אשראי לעסקים קטנים ועוסקים זעירים, מהווים נתח נכבד מציבור העובדים בנגב. בשיחה עם ברנז'ה NEWS סיפר אברהם, בעל עסק קטן בעיר העתיקה, כי ''יש חודשים חלשים מאוד ואתה מתחיל לאכול את החסכונות המעטים שלך ומגיע רגע מסוכן - בו אם אתה לא סוגר את העסק ומפטר עובדים, אתה עלול להגיע לכדי קריסה ופשיטת רגל, בין היתר בגלל הקנסות הדרקוניים על איחור בתשלומים. אנחנו הקטנים סובלים, הטייקונים יכולים ליטול הלוואות במאות מיליוני שקלים ולא לפרוע, וספק אם יענשו''.

וידאו: צילום מתוך הוועדה (צילום: משה פריאל)

בוועדת החקירה שישבה על המדוכה בכנסת, במשך כשנה וחצי והייתה מורכבת מאנשי מקצוע בכירים ומטובי הפרלמנטרים, הופיעו הרגלטורים וראשי הבנקים. הוועדה הגישה  דו"ח חמור שקבע שבמשך שנים קיבלו  הטייקונים הלוואות של מיליארדים בלי חשבון מאותם גופים פיננסים בהם אזרחי ישראל מפקידים את כספם.

"הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מתנהל מול המערכת הבנקאית כרגולטור שבוי שלא פועל להרתעת מפוקחיו וכך נפגע האינטרס הציבורי", כתבה הוועדה. הוועדה קראה לחזק את כלי האכיפה לבנק ישראל כדי להגביר את ההרתעה וסבורה כי "הבנקים מנצלים "עד תום את הלאקונות וחוסר הבהירות בעקרונות המעוגנים בהוראות ניהול בנקאי תקין כדי ליצור פרשנות נוחה מבחינתם גם אם פרשנות זו מביאה לתוצאה בלתי סבירה בעליל מבחינה כלכלית''.

"המפקח על הבנקים התגלה במערומיו כמשרת של הבנקים הוא עצם עיניים נוכח הלוואות סרק לטייקונים שלא היה שום סיכוי שיחזירו הלוואות אלה וזה כמובן על חשבון הציבור הישראלי". בנושא הפיקוח על הבנקים הוועדה ממליצה בין היתר להקים ועדה פרלמנטרית לפיקוח על רשויות הפיקוח הפיננסיות בעלת סמכויות נרחבות לשם קידום הרתעה רגולטורית מפעילות אסורה והקמת מחלקת חקירות ייעודית בפיקוח על הבנקים כדי לשפר במידה ניכרת את האכיפה ולייצור הרתעה אפקטיבית מול הגורמים המבוקרים.

בנק ישראל מיהר להוציא תגובה: "דו"ח הוועדה מתעלם מעובדות מהותיות ומשינויים שבוצעו זה מכבר, מגיע למסקנות שגויות ומבסס עליהן המלצות שיש בהן סיכון, מבלי שבחן וניתח את ההשלכות שעלולות להיות להמלצותיו בעתיד. אימוץ ההמלצות עשוי להביא לפגיעה ביציבות המערכת הפיננסית".

בסיום הוועדה ציין היו"ר איתן כבל: "אני סבור שהוועדה הוציאה את המיטב ולא נדרשת ועדה נוספת. מתקיים קשר של הפוליטיקאים עם העולם העסקי ולצערי אני לא רואה ממשלה שיהיה לה האומץ והכוח לעמוד מול עולם הבנקאות. היו כאן מעשים שאנשים צריכים לשלם עליהם".

תגובות

End of content

No more pages to load