• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

"מהנדסים נגישות" ב-SCE

השבוע התקיים ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון האקתון "מהנדסים נגישות" בנושא צרכים מיוחדים

הצוות המנצח במכללת סמי שמעון

ההאקתון, יוזמה של המחלקה להנדסת תוכנה במכללה, התקיים בשיתוף מרכז החדשנות הדיגיטלית CDI ועיריית באר שבע. לאחר יומיים של עבודה ובמעמד ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' ונשיא המכללה, פרופ' יהודה חדד, הוכרזו שלושת הזוכים שזכו גם בפרס כספי.

השבוע הגיע לסיומו האקתון "מהנדסים נגישות" של SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון. מטרת ההאקתון הייתה פיתוח פתרונות הנדסיים מתקדמים עבור אנשים עם צרכים מיוחדים והתאמת התוכנות לאנשים המטפלים בהם. כשבעים סטודנטים להנדסה מהמחלקות השונות בקמפוס באר שבע התחרו במשך 24 שעות רצופות על המצאת פתרון בתחום הצרכים המיוחדים, פיתוח של מוצר ויצירת תכנית עסקית מפורטת. במשך כל-זמן הפיתוח קיבלו הצוותים ליווי צמוד של מומחים מתחומי הרווחה, הטכנולוגיה, ויועצים לדיני נגישות מטעם המרכז למשפט מדע וטכנולוגיה ומכון עמרם.

בתום ה-24 שעות נבחרו הצוותים הזוכים בתחרות על ידי שופטים מתחומי הרווחה והתעשייה. במקום הראשון, ובפרס כספי של 8,000 ש"ח, זכה צוות Enabled, שהורכב מ-4 סטודנטים שנה ד' להנדסת תוכנה מקמפוס אשדוד. הצוות פיתח מערכת למידע על בתי עסק נגישים ודירוג רמת נגישותם. במקום השני זכתה קבוצת Planbuddy, שגם 4 מחבריה סטודנטים להנדסת תוכנה בקמפוס אשדוד. קבוצה זו פיתחה אפליקציה לניהול סדר יום של ילדים אוטיסטים וזכתה בפרס בגובה 4,000 ש"ח. במקום השלישי ובפרס של 2,000 ש"ח זכתה קבוצת Prosense, ששילבה שני סטודנטים להנדסת בניין מקמפוס באר שבע ושלושה סטודנטים להנדסת תוכנה ממכללת אפקה.

נשיא המכללה, פרופ' יהודה חדד, אמר בנאומו: אנו במכללה דנים רבות בשאלה מה צריכים להיות ערכי המהנדס. ידוע כי המהנדס צריך להיות חלק משמעותי מצרכי המשק אך הצרכים משתנים כל הזמן. מה שעשיתם בהאקתון הזה הוא בדיוק השינוי במשק שאנו רואים בשנים האחרונות – דאגה לאחר, לאוכלוסיות חלשות ולצרכים המיוחדים. היום התעשייה צריכה מהנדסים לעולם טוב יותר. אנו מאמינים כי האקתונים הם שיטת למידה והתנסות המכינה את הסטודנטים שלנו לשוק התעסוקה בעתיד והתמודדות עם אתגרים אין-סופיים. גם כנס הנגישות הוא חלק מהעולם האמיתי אותו יפגשו הסטודנטים בעתיד. אני חושב שהצגתם בכנס מוצרים מופלאים ומאחל הצלחה לכל המשתתפים בכנס".

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', דיבר על חשיבות תחום ההנדסה לנושא הצרכים המיוחדים: באתי לכאן היום כי אני מאמין שחשוב שהעירייה, כמי שדואגת לאוכלוסיית הצרכים המיוחדים בעיר, תחשף לפתרונות ולמוצרים ההנדסיים שפיתחתם. מבחינתנו לא מדובר בתרגיל אלא במציאות היומיומית שלנו. אנו רואים כיום יותר אנשים עם צרכים מיוחדים והמטרה שלנו בעירייה היא לשלב אותם בקהילה בצורה הטובה ביותר. העולם מזמן לנו אתגרים רבים וכדי לדעת כיצד להתמודד מולם צריך את כולנו – אנשי המקצוע, אנשי תוכנה, מחשבים, אנשים יצירתיים ועוד. ההאקתון הזה הוא דוגמה נפלאה לשיתוף פעולה שכזה שמטרתו היא למצוא פתרון  לסוגיה עדיין לא מפוענחת. אני מודה למכללה ששוב הראו שהם חלק מהקהילה ומהעיר וכמובן נהיה בקשר בנוגע לפרויקטים שהציגו כאן כשדי לנסות לשלב את חלקם בעשייה העירונית למען אוכלוסיית הצרכים המיוחדים".

ד"ר הדס חסידים, יוזמת הכנס, ציינה: ההאקתון בנושא צרכים מיוחדים, התקיים במכללת SCE במסגרת כנס AISTQ- שמקדם את הקשרים בין האקדמיה לתעשייה. השנה, בשיתוף פעולה עם עיריית ב"ש ו CDI נגב הנושא הוקדש לצרכים מיוחדים. לטובת האירוע הצטרפו שותפים נוספים - טק 7, המרכז למשפט ולמדע, מכון עמרם ואלתרנט. מעבר לאתגר הטכנולוגי, שמלווה את ההאקתונים בתחום התוכנה, הייחוד השנה היה השלמת הפערים המקצועיים בתחום הצרכים המיוחדים בקרב הסטודנטים מתחום ההנדסה, על מנת שיוכלו להגדיר בעיות ופתרונות משמעותיים. שמחנו לגלות התגייסות רבה מצד מומחים שונים מתחום הטיפול, האבחון, החינוך והמשפט ששיתפו את המשתתפים בידע ובניסיון הרב במסגרת ההרצאות ובנוסף, מנחים רבים שהצטרפו במהלך הפיתוח להכוונה וטיוב התהליך. ההאקתון היווה הזדמנות יוצאת דופן לכל אחד ואחת מהמשתתפים להיחשף לעולם מורכב ומאתגר שהוא חלק בלתי נפרד מהחברה, לפתוח את הלב והמחשבה כדי למצוא פתרונות יצירתיים לעולם טוב יותר שיקדם שיווין, רגישות  לאחר וחיבור בין אוכלוסיות".תגובות

End of content

No more pages to load