• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עוקץ הכספומטים בב''ש: משכו כסף, כרטיסם שוכפל - ונגנבו מהם מאות ש'

מתרבות התלונות בב''ש של תושבים שמושכים כסף ממכשירים אוטומטיים - ומגלים שכרטיס האשראי שלהם שוכפל. ''משכו מחשבוני מאות שקלים, הבנק יזכה אותי רק עוד 10 ימים, בינתיים זה על חשבוני'', מספר תושב ב''ש

מתקן שלטענת גולשים, נתפס בכספומט בשכונה בב''ש (מקור: פייסבוק)

זהירות מ''עוקץ הכספומטים'' בב''ש: מתרבים הדיווחים של תושבים בעיר, על תופעה של שכפול כרטיסי האשראי שלהם ומשיכת סכומים ניכרים מהחשבונות שלהם. השכפול מתבצע באמצעות התקן המוצמד לפתח אליו מכניסים את כרטיס האשראי במכשיר הכספומט. ''מצאתי חיובים שלא אני משכתי בכרטיס שלי'', מספר בשיחה עם ברנז'ה NEWS דניאל, שמשך כסף מהבנקט במרכז מסחרי ותיק בב''ש ולמחרת גילה חיובים של מאות שקלים נוספים, שנעשו בסמיכות תאריכים. ''קיבלתי טלפון ממחלקת האבטחה בחברת האשראי'', אומר דניאל. ''הודיעו לי שנמשכו סכומים שונים וכי העניין מטופל. עם זאת, הזיכוי בחשבון יהיה בעוד כעשרה ימים''. 

משיכות שבוצעו מכרטיס משוכפל (צילום מסך, הפרטים המזהים של בעל הכרטיס טושטשו)
​​​​​​​


מקרה דומה קרה למאיר בוקובזה ולבתו, גם כן במרכז אורן. הוא קיבל הודעה ממחלקת האבטחה בבנק שמישהו בראשון לציון מנסה למשוך סכום של 4,000 שקלים. הכרטיס שלו נחסם. גם בתו גילתה כי ניסו למשוך מחשבונה סכום כסף באשדוד. 

אצל דנה אוחנה, מבאר שבע, הצליחו פצחנים לפרוץ לחשבון הבנק, ליטול הלוואה של 40,000 שקלים ולשלם באמצעותה חשבונות שונים.

משה והילה סרור דיווחו על עוקץ דומה בשכונת נווה זאב - ואלה כמה מקרים מהימים האחרונים.

כיצד מתבצעת הפריצה? בכספומט מולבשים סורק, הנראה תמים למראה, שכן הוא מוצב על מכסה פתח זהה לזה של המכשיר ולפעמים, גם מצלמה זעירה, שקולטת את המספר הסודי ומקלדת שמולבשת על המקלדת המקורית של הבנקט. בדרך כלל, ניתן להזיז אותם בקלות. כדאי לבדוק, כאשר ניגשים למשוך כסף, את שלמות המכשיר ולהעביר את היד סביב המסגרת שלו, לוודא שלא הותקנו בו מצלמות. את הסורק ניתן לרכוש באתרי אינטרנט בחו''ל. 

התקן קריאת כרטיסים, ניתן לרכישה בחו''ל (צילום: דוברות משטרת מלווינדייל, מישיגן)


בחברת ESET, העוסקת באבטחת מידע פרסמו לאחרונה הנחיות כיצד להימנע מגניבת פרטי אשראי: ''קודם כל תמיד כדאי להשתמש בדרך המסורתית ולהסתיר עם היד השנייה את פעולת הקלדת הקוד הסודי, זה גם יעזור להסתיר את הקוד הסודי ממי שעומד מאחוריך בכספומט וגם ימנע עוגמת נפש במידה ומותקנות בכספומט מצלמות מסוג זה.

בנוסף כדאי לפני שאנחנו מכניסים את כרטיס האשראי לוודא שאין התקן נוסף על פתח כניסת הכרטיס, ניתן לנסות לנענע את החלק שאליו אנחנו מכניסים את כרטיס האשראי על מנת להבטיח שאין התקן נוסף על קורא הכרטיסים''.

מחלקות הביטחון בבנקים מגלות במרבית המקרים תנועות חשודות וחיובים חריגים בכרטיסים, אבל מומלץ לעקוב על בסיס יומי בתנועות בחשבון הבנק, בין אם באינטרנט או באמצעות היישומונים השונים של הבנקים.

תגובות

End of content

No more pages to load