• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

יש חיים אחרי פשיטת רגל: כך עוקפים את הבנקים

באר שבע מובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה, כאשר כמעט 6 אחוזים מהעסקים הקיימים מוגבלים על ידי הבנקים. כך עוקפים את איסור השימוש בצ'קים, אשראי ואת הגבלת חשבון הבנק

צילום: CC BY-SA 3.0 Nick Youngson / Alpha Stock Images)

מי שחווה את הגבלת חשבון הבנק שלו יודע עד כמה זה לא נעים ועד כמה היעדר אפשרות להשתמש בכרטיס אשראי, לחתום על הוראת קבע או לשלם בצ'ק משתק את מהלך החיים ומייקר אותם. נותני שירותים שונים אינם מאשרים הוראת קבע בכרטיס נטען ודורשים תשלום מראש, היקר משמעותית במקרה של חבילות סלולר, אינטרנט וטלוויזיה בכבלים. כמעט בלתי אפשרי לשכור דירה בבאר שבע ללא הפקדת המחאת ביטחון. דבר פעוט כמו הוצאת כרטיס רב קו, קניה בסופר או תשלום חשבון חשמל, מסתבכים. 

הסטטיסטיקות בבאר שבע קשות: על פי בדיקת דאן אנד ברדסטריט, מספר העסקים הנסגרים בבירת הנגב עולה על אלה נפתחים. דילבקר באחד הקניונים הגדולים בעיר על מנת לראות את כמות העסקים הסגורים, כשבעיר עומדים 300 עסקים סגורים, מחציתם בעיר העתיקה. בשל השכר הנמוך המשולם בעיר, בהשוואה למשרות זהות במרכז,חלק מהצריכה השוטפת והוצאות המחיה ממומנות על ידי אשראי יקר. הלוואות לשכירים ניתנות בריביות מטורפות, של כ-10 אחוזים ומעלה. אלא שגם קווי האשראי מסתיים יום אחד, לרוב ללא הודעה מוקדמת, כשהלווה שקוע עמוק בחובות. 

שוקעים בחובות ובאשראי - ופושטים רגל

רבים לא מצליחים לפרוע את הר החובות ואינם עומדים בהתחייבויות וכל שנותר להם הוא להכריז על פשיטת רגל - אישית או עסקית. חוק חדלות הפרעון, שנכנס לתקופו לאחרונה, בא לקראת אותם חייבים. המטרה של החוק הוא לאפשר לאותם חייבים לשקם את חייהם ועושה הבדלה, באמצעות כלים שונים, בין רמאים, לבין מי שבאמת נקלעו לקשיים. זהו כלי חשוב, בעיר בה למעלה מ-13 אחוזים מהעסקים נמצא בסכנת סגירה. סגירת עסקים משפיעה על הפעילות הכלכלית בעיר, על היצע מקומות העבודה ועל אפשרויות הקידום והפיתוח של העיר. 

מה הפלא, איפוא, ש-19 מכרזים ל-2,100 דירות בבאר שבע, במסגרת מחיר למשתכן, נותרו לאחרונה ללא הצעה אחת. בלי תעסוקה איכותית, קשה למשוך תושבים ולהתניע את הכלכלה. עוד פחות מפתיע, הוא היקף הנלקעים לקשיים. 

כאשר חשבון הבנק מוגבל, קשה למשוך ממנו כספים והתנהלות הכלכלית הופכת קשה ויקרה. משכורת שתופקד לחשבון הבנק, עלולה להיות מעוקלת בו ברגע. כרטיסים נטענים, בהם של מקס ובנק ירושלים, מאפשרים למעסיק להטעין ישירות אליהם את השכר, תוך שהם עוקפים את חשבון הבנק. הכרטיסים הנטעניםאינם זולים: עלות ההטענה עומדת על עשרות שקלים לטעינה (כ-50 שקלים בממוצע) ויש עמלת פעילות חודשית. מצד שני, הם מאפשרים לנושא אותם להגדיר מראש את הסכום העומד לרשותו ולשלם בעבור מוצרים ושירותים.  שימוש נוסף לכרטיסים הנטענים הוא תשלום הוצאות מבוקר לעובדים (אש''ל). 

ההפקדה ישירות לכרטיס נטען מייתר את הצורך לפדות צ'קים בחברות ניכיון צ'קים ומקל על העובדים. 

בנתון ארצי, נכון לשנת 2019, קיימים בישראל למעלה מ-שני מיליון תיקי הוצאה לפועל. כ-300 אלף תיקים נפתחים מידי שנה ומאות אלפים מוגבלים בחשבונות הבנק. בבאר שבע למעלה מ-5 אחוזים מהעסקים בעיר נמצאים בסוגים שונים של קשיי נזילות.

האם הכרטיסים הנטענים הם הישועה של העסקים ואנשים הפרטיים בבאר שבע? לא. הם בסך הכל אפשרות, לא זולה, להשיך להתנהל עד שיבואו זמנים טובים יותר.


תגובות

End of content

No more pages to load