• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

115 עובדי חרסה בב''ש התבשרו הערב: ''המפעל נסגר''

מאבטחים מוצבים בכניסה למפעל הוותיק, הפועל בבאר שבע כמעט שבעה עשורים. במהלך הערב יוצאו שליחים עם מכתבי פיטורים. ההתסדרות תנסה להיאבק על זכויות העובדים

עובדי חרסה. התבשרו כי הבעלים סוגרים את המפעל (צילום: דוברות ההסתדרות)

מכה קשה אחרי החג: כ-115 עובדי חרסה, המפעל לייצור כלים סניטריים בבאר שבע, הפועל בעיר מזה כשבעה עשורים, גילו היום, ראשון,  כי המפעל ייסגר וכי לא יוכלו לשוב לעבודתם.  ההנהלה הציבה מאבטחים במפעל כדי למנוע את כניסת העובדים והערב תוציא שליחים לבתיהם עם מכתבי פיטורים. ההסתדרות צפויה לצאת למאבק על זכויות העובדים ועתידם הכלכלי. מחר, שני, בבוקר העובדים יחסמו את שערי הכניסה למפעל. 

במעפל עובדים תויקים רבים, שספק אם יוכלו להמצוא תעסוקה בגילם, בעיר בה מקומות העבודה מצומצמים. לפני 115 העובדים ניצב מאבק לא למימוש הזכויות שלהם. מפעלי תעשייה רבים בישראל, בהם כאלה שקיבלו מענקי מדינה, מעדיפים להעביר את הייצור לירדן או לתורכיה ולסגור את פעילותם בישראל. הסיבה: במדינות אלה העובדים נטולי זכויות, המדינה מענישה בחומרה שובתים ומדכא את העבודה המאורגנת והשכר נמוך מאוד.

בהסתדרות בבאר שבע, אומרים הערב, כי לפני שעות ספורות הודיע בעל המפעל לנציגי ההסתדרות ולוועד העובדים, כי הוחלט לסגור את המפעל בן כ-70 שנה והעובדים לא הורשו לשוב לעבודתם בתום חופשת הפסח. הנהלת המפעל שכרה חברת אבטחה כדי למנוע את כניסת העובדים למקום עבודתם, לאחר חופשה מרוכזת בת כשבועיים. בנוסף, בכוונת ההנהלה לשלוח כבר הערב מכתבי פיטורים לעובדים, לבתיהם, באמצעות שליחים. יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, הורה לעובדים לסרב לקבל את המכתבים ולא לחתום לשליחים.

חרסה הוא מפעל לייצור כלים סניטריים, כמו אסלות וכיורים. מדובר במפעל היסטורי שהוקם בבאר שבע זמן קצר לאחר קום המדינה. הוא מונה כ-115 עובדים, תושבי באר שבע והסביבה, אשר מועסקים ישירות כעובדי המפעל, מאוגדים בהסתדרות ובעלי הסכם קיבוצי. בנוסף, המפעל מספק פרנסה לעוד מאות עובדים במעגלים חיצוניים.

מזה כשנתיים קיים חשש בקרב העובדים לגבי עתידם התעסוקתי, בשל העובדה שבעלי החברה בנו מפעל לייצור כלים סניטריים בטורקיה, וכפי הנראה בכוונתם להעביר אליו את מלוא הפעילות. לפני כחודש ערכו העובדים אסיפת חירום, על רקע הפרסומים לפיהם בעלי המפעל מתכוונים לסגור אותו ולהעביר את הייצור לטורקיה.

מחר בשעה 8:00 צפויים העובדים להתכנס במעטפת החיצונית של המפעל, זו שאינה חסומה ע"י מאבטחים, ולחסום את שערי הכניסה והיציאה למפעל. 

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, אמר: "הכניסו היום בצהריים כמה עשרות מאבטחים לתוך המפעל, בריונים בשכר, כדי שכאשר יגיעו העובדים, המפעל יהיה חסום. המפעל סגור ונמסר לעובדים 'אין לכם מה לבוא לעבודה'. הערב צפויה פגישה של נציגי ההסתדרות במרחב הנגב עם מנהל המפעל, עידו שפר, שפועל בשם הבעלים יואב גולן. אנחנו לא מתכוונים להפקיר את העובדים לאחר 70 שנה של ייצור. נדרוש ונעמוד בתוקף על קבלת תנאים מוגדלים ומשופרים, לאור סגירת המפעל. נשאף להגיע להסכמה בדרך של משא ומתן, אבל אם לא תהיה הסכמה, נצא למהלך חריף. אני מתואם עם יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, אשר נתן את מלוא הגיבוי לניהול מאבק למען העובדים. ההנהלה בנתה מפעל אלטרנטיבי בטורקיה ואז הודיעה על סגירת המפעל בארץ, כי זה לא משתלם לבעלים ומבחינתו שהעובדים ילכו לעזאזל. אנו לא מוכנים לקבל זאת".


תגובות

End of content

No more pages to load