• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סקר: 76 אחוזים מהצעירים בדרום אינם יודעים מה זה ''מיין קאמפף''

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה ערכה עמותת ''חסדי נעמי'' סקר בו שאלה צעירים האם הם מכירים את ספרו של הצורר אדולף היטלר. מתברר שרוב הצעירים בדרום לא שמעו עליו

מיין קאמפף, ספרו של הצורר (צילום: Anton Huttenlocher / נחלת הכלל)

76% מבני הנוער בדרום לא יודעים מה זה "מיין קאמפף" - כך עולה מסקר של עמותת ''חסדי נעמי'' שנעשה במסגרת מבצע גיוס ההמונים של העמותה שהוביל ד"ר אורי אדלמן, ניצול שואה שנזקק לתרומות הציבור. הסקר נערב בקרב מדגם מייצג של 400 בני נוער בכיתות ט' – י''ב באמצעות מכון המחקר ZETATOOLS.

בקרב צעירים תושבי חיפה,  73% לא ידעו להשיב על השאלה, בשרון  71%, בירושלים כ-70% ובת"א 69% אינם יודעים. ''מיין קאמפף'' (''מאבקי''), הוא שמו של הספר שכתב אדולף היטלר, בעת שהיה כולא בכלא לנדסברג, בעיקבות ניסיון ההפיכה (הפוטש), בשנות 1923, כנגד רפובליקת ויימר, שקמה אחרי תבוסת גרמניה במלחמת העולם הראשונה. בספר מציג היטלר בפני הקוראים את משנתו הפוליטית, שנלחמה כנגד ''הפחדנות, הטיפשות והשקרים'' וסימן את האויבים של האומה הגרמנית, האשמים במצבה - היהודים, שלטענתו השתלטו על הכלכלה וגרפו הון מהלוואות בריבית רצחנית.

הפצת הספר ומכירתו בישראל אסורות. התלמידים בישראל נחשפים לחלקי פרקים, אך ברשות הפלסטינית ובעזה הוא רב מכר ואף קיימת מהדורה בתרגום לערבית. בישראל נמצאים העתקים מעטים לעיון בספריות במרכז הארץ בלבד. 

בני הנוער בדרום, על פי הסקר, מייחסים חשיבות רבה ללימוד השואה במערכת החינוך. רק 18 אחוזים רואים בלימוד השואה נושא לא חשוב, שאין לכלול אותו במערכת החינוך. בתל אביב 22 אחוזים טוענים כי נושא השואה אינו חשוב לכדי הכללתו בתוכנית הלימודים.

ממצאי הסקר בבאר שבע קצת מפתיעים: נושא השואה נלמד במערכת החינוך, בין היתר במפגשים עם ניצולים ובני משפחותיהם, במסעות לפולין, בבאר שבע פעיל סניף ''עמך'', טקס עירוני נערך מדי שנה, בבתי הספר בעיר הלמידה היא גם דרך תיעוד ומחקר של התלמידים. 

עם זאת, לדברי משה כהן, מנכ''ל חסדי נעמי התוצאות העגומות מעוררות חשש דרמטי ואמיתי לזיכרון השואה: ''המונח "לא נשכח לא נסלח" מקבל משמעות חדשה מסקר זה מה שרק מוכיח כמה חשוב להעלות את הסוגיה וודאי שלהזכיר - שבישראל 2019 עדיין קיימים ניצולי שואה החיים בעוני רב וסובלים מבדידות רבה – רק בחורף האחרון גייסה והשקיעה חסדי נעמי מעל מיליון שקלים לרכישת מוצרי חימום לניצולי שואה וקשישים: כפפות, רדיאטורים, כובעי צמר ושמיכות – מי שחושב שאין מציאות כזו מוזמן להיכנס לאתר "גיוסים לקהילה" שם העלנו את הקמפיין ולהיחשף לזה בעצמו''.

תגובות

End of content

No more pages to load