• 28 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפוטרי חרסה ב''ש מפגינים מול הוילה של הבעלים בכפר שמריהו

רוצים לקבל לפחות את פיצויי הפיטורים: עובדי חרסה ב''ש, שפוטרו במפתיע אחרי שהבעלים העביר את הפעילות לטורקיה, מפגינים מול הוילה של בעל המפעל בכפר שמריהו ויבלו שם את השבת

שוטרי מג''ב נקראו לאבטח את ביתו של בעלי חרסה ולהרחיק את העובדים (צילום: דוברות ההסתדרות)

מפוטרי מפעל חרסה ב''ש הגיעו הבוקר, שישי, מבאר שבע ועורכים "קבלת שבת" מחאתית בכפר שמריהו מול ביתו של יואב גולן, יו"ר הדירקטוריון ובעלי קבוצת "חמת" (החברה-האם של חרסה). כזכור, העובדים הוצאו לחופשה מרוכזת ערב פסח וכשחזרו ממנה, נדהמו לגלות כי גברתנים הוצבו במפעל למנוע את כניסתם וכי הם למעשה פוטרו ללא הודעה מוקדמת, אחרי שהבעלים, כפי שעולה מממסכים שהוגשו לבית המשפט, העביר את פעילות המפעל לטורקיה, בה כוח העבודה זול ונטול זכויות סוציאליות.

חרסה הינו המפעל הוותיק בבאר שבע ופעל בו משך 70 שנה. במפעל הועסקו 115 עובדים באופן ישיר ועוד עובדי קבלן ונתוני שירותים שנותרו כעת ללא תעסוקה. העובדים, בהם עולים וכאלה המועסקים בו 20 ו-30 שנה, מנסים לדאוג לקבל את פיצויי הפיטורין, אך ההנהלה מסרבת לטענתם לדבר איתם. הם יושבים מול ביתו של הבעלים בכפר שמריהו. משמר הגבול נקרא לאבטח את בית הבעלים ולהרחיק ממנו את המפגינים. אלה, רואים כיצד חולפות על פניהם מכוניות יוקרה בשכונת הוילות, בעודם עומדים בשמש היוקדת בדרישה לקבל את זכויותיהם. מדובר בעובדים מבוגרים, שאין להם תעסוקה אחרת ולמעשה נזרקים למעגל האבטלה ההולך ומתרחב בנגב. אפילו עובדת היום מאוגדים בהסתדרות, כך נראה, לא מגינה עליהם בפני מכת הפיטורים - ואולי זה גם הריחוק גיאוגרפי ממרכז הארץ, שמאפשר לנהוג בהם כך. 

וידאו: ההפגנה מול הבית של בעלי חרסה (צילום: דוברות ההסתדרות)
​​​​​​​

העובדים מפגינים זה היום החמישי ברצף, מוחים היום, שישי, מול ביתו של גולן כנגד החלטתו לסגור לחלוטין את מפעל הכלים הסניטריים ולהעביר את פעילותו לטורקיה, תוך פיטורם של כ-115 עובדיו. אף על פי שהעובדים במפעל הוותיק מאוגדים בהסתדרות ומועסקים תחת הסכם קיבוצי, מהלך הפיטורים והסגירה נעשו באופן חד-צדדי וללא כל הידברות עם נציגי ההסתדרות ועם העובדים, ומבלי שיוסדרו זכויותיהם.

ביום ראשון הקרוב  יתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בבקשת ההסתדרות במרחב הנגב וועד עובדי חרסה למנות מפרק זמני למפעל. הבקשה הוגשה בהנחייתו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד על ידי באי כוחה של ההסתדרות עורכי הדין גלילה ואלון הורנשטיין. 

בחרסה אמרו השבוע בתגובה לאירועים כי: "החלטת החברה לסגור את מפעל חרסה בבאר שבע נעשתה בלב כבד. בשנים האחרונות השקיעה חמת סכומים משמעותיים במפעל במטרה לשפר את יכולות הייצור אך על אף השקעות אלו המפעל המשיך להתקשות אל מול התחרות הקשה, ביטול המכסים ופתיחת השוק ליבוא מטורקיה. חרסה הציגה נחיתות ייצור ונכנסה להפסדים עמוקים. לא היה מנוס מסגירתו של המפעל. אנו שיתפנו את העובדים בנושא, אנו כואבים את כאבם של העובדים ומבינים, נתמוך בעובדים נעשה את מירב המאמצים למצוא להם מקומות תעסוקה. לקבוצת חמת עוד שלושה מפעלים המעסיקים 400 עובדים, נמשיך להשקיע בתעשיה הישראלית ולהרחיב את המפעלים הקיימים ולייצר בישראל. המו"פ של חרסה ימשיך לפעול מישראל''.

תגובות

End of content

No more pages to load