• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הדרום במלחמה: ראשי רשויות שוקלים לבטל את הלימודים

רכבות בוטלו, מופעים נדחו והערב ראשי רשויות בדרום שוקלים לבטל את הלימודים. חמאס נחוש לפגוע ביום העצמאות - ובעיקר בתחרות האירוויזיון. צה''ל, לעת עתה, מגיב תגובה מדודה, כל עוד אין ירי על מרכז הארץ

נפילה ביישוב בדרום (צילום: הועבר בוואצאפ)

לא שלום, לא ביטחון וכנראה שגם לא אטובוסים, רכבות ולימודים בדרום: 300 רקטות על יישובי הנגב משעות הבוקר - ואין לעת עתה, מגעים להפסקת אש. מתקפת הרקטות - קאסם וגראד, שהחל בשעות הבוקר, נמשך גם בשעות אלה. צה''ל משיב אש לעבר אתרי חמאס ברצועה. מדיווחי הםפלסטינים עולה, כי תינוקת נהרגה בהפצצות. צה''ל: ''חמאס הוא הריבון בעזה, והוא פועל בתיאום עם הג'יהאד האיסלמי. אנחנו תוקפים ברגעים אלו עוד מטרות צבאיות של שני הארגונים ומאתמול בערב ישנם 5-6 מחבלים הרוגים לשני הארגונים. ‏במסגרת התקיפה שמתקיימת עכשיו הכוחות תוקפים מנהרת טרור חוצת גדר של גא"פ שנחפרה מרפיח. בשבועות האחרונים הם האיצו את החפירה כדי לבצע פיגוע. אנחנו עקבנו טכנולגית אחריה ועכשיו מסכלים''. 

מרבית הנפגעים היום היו בגזרת העוטף-אשקלון: במרכז רפואי ברזילי טופלו עד כה 23 נפגעים . כרגע ארבעה מאושפזים. בת 80, שנפגעה בקריית גת בחדר ניתוח במצב קשה, בן 49 במצב בינוני,  בת 75 עם שבר בקרסול ובת 30 עם שבר בברך. בחדר המיון ממתינים עדין חמישה מטופלים.

​​​​​​​הותר לפרסם כי בשעות הערב (שבת) הושמדה מנהרת טרור התקפית של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלמי הפלסטיני שחדרה לשטח ישראל מדרום רצועת עזה. המנהרה הושמדה באמצעות תקיפת מטוסי קרב של צה"ל, והייתה מצויה במעקב טכנולוגי עד להשמדתה היום וייעודה ביצוע פיגוע טרור בשטח ישראל.


תיעוד מהשמדת מנהרת הטרור של הג'יאהד האיסלמי (צילום: דובר צה''ל)
​​​​​​​

המנהרה נחפרה על ידי פעילי ארגון הגא"פ מכמה מוקדים, עומקה מעל 20 מטרים והיא כוללת מספר כניסות. "מדובר במנהרה חוצת גדר שהושקעו בה הרבה מאוד משאבים, שחפירתה הואצה בשבועות האחרונים במטרה להכין אותה לביצוע פיגוע", אומר דובר צה"ל, תא"ל מנליס.

בשעה זו ממשיך חיל האוויר לתקוף יעדי טרור של חמאס וגא"פ ברצועה. עד כה נתקפו כ-70 יעדי טרור ברצועת עזה.

"הגא"פ פועל בשבועות האחרונים לערעור היציבות ברצועת עזה ולמימוש פיגועים מתחת לרף החשיפה, בפועל אנחנו רואים שחמאס לא מצליח לאכוף את המדיניות שלו על הגא"פ ומתקשה להכיל את האחריות עליו", אומר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס.

"אנחנו רואים את זה באירוע של אתמול", הוא מתאר, "באחד ממוקדי ההפגנות על הגדר, צלף של הגא"פ מבצע ירי לעבר לוחם צה"ל שנפצע בינוני וחיילת נוספת שנפצעת קל מאוד - אירוע חמור בו הם מנסים לסכן חיים בירי צליפה".

"בעקבות האירוע, אנחנו תוקפים בסמוך אליו מוצב מאוייש בו נהרגים 3 פעילי חמאס", מספר תא"ל מנליס. "התקיפה הזו היא אחת הסיבות לאופן בו התגלגלו האירועים היום בבוקר. אנחנו רואים ירי פראי ומתואם של חמאס וגא"פ, לטווחים שונים". ירי לטווחים שונים.

החל מהבוקר זוהו כ-200 שיגורים ועשרות יירוטים של כיפת ברזל עם כמה נפילות בשטחים בנויים. "אנחנו ממשיכים בתהליך ההגנה האווירית", מסביר דובר צה"ל, "ומעבר לזה תוקפים במהלך היום 2 חוליות משגרי תמ"ס עם חמישה או שישה הרוגים לאויב. אנחנו רואים בחמאס הריבון - הם אחראיים למתרחש ברצועה, אך רואים בגא"פ ארגון שלא מורתע מחמאס, ולכן מחליטים לתקוף גם מטרות שלהם".


תדרוך פיקוד העורף (צילום: דובר צה''ל)


בנוסף למנהרה ולשני המשגרים, הותקפו מספר מתחמים צבאיים של ארגון הטרור חמאס בעיר עזה ובשכונות תל אלוהוא ושג'עיה המשמשים לאימונים ולייצור אמצעי לחימה. אחד מן המתחמים משמש את הכוח הימי של הארגון, כמו כן הותקף מתחם צבאי משותף לחמאס ולגא"פ בבית לאהיא. 

בנוסף, הותקפו מטרות גא"פ ובהם מספר מתחמים צבאיים בשכונות דיר אל באלח, תל סלטאן, שאטי ובחאן יונס.

"עד כה הותקפו כבר כ-70 מטרות ותוקפים עוד עשרות מטרות בשעות אלו. אנחנו מתגברים כוחות בהיבטי הגנה אווירית, המודיעין ופיקוד העורף, בנוסף למספר יחידות קרקעיות".

מוקדם יותר, קיים הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, הערכת מצב בהשתתפות ראש השב״כ, סגן הרמטכ״ל, מפקד פיקוד הדרום, ראש אגף המודיעין, ראש אגף המבצעים, מפקד חיל-האוויר, מפקד פיקוד העורף, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים.

אמש הוחלט בצה״ל על חסימת אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת. האזורים והצירים שנחסמו הם כלל צירי הגישה מערבה מכביש 232.

קווי אוטובוס ורכבת חיוניים לדרום בוטלו

בינתיים, מסתמנים כבר שינויים בשיגרת החיים: בהתאם להוראת כוחות הביטחון, מקטע המסילה בין תחנות אשקלון ובאר שבע בקו המערבי סגור לתנועת רכבות, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים אינן פעילות, עד להודעה חדשה. רכבות הנוסעים בקו רעננה מערב - באר שבע מרכז תסיימנה ותחלנה נסיעתן בתחנת אשקלון. 

פיקוד העורף פרסם הנחיות התקפות ליישובי הנגב, עוטף עזה, לכיש וגם - דרום השפלה: על פי הנחיות, התקהלויות והתכנסויות: מותרות עד 300 איש בשטח סגור בלבד מקומות עבודה שאינם חיוניים יפעלו בתנאי וקיים מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו תוך זמן ההתגוננות. מתחמי קניות במבנה סגור יפעלו עד 300 איש. מתחמי קניות בשטח פתוח - לא יפעלו. העבודה החקלאית: לא מאושרת.

אגד החליט הערב, באופן תמוה, לבטל קווים חיוניים לבאר שבע, לאשקלון ולעוטף. זה קורה דווקא כשמש]חות בעוטף עזה מבקשות לצאת להפוגה או לאיזור יותר בטוח בארץ. 

חמאס מנסה למקסם את הישגיו בימים שעד לקיום תחרות האירוויזיון. בין היתר, הוא הגדיל את התביעות הכספיות שלו ודורש הערבת 45 מיליוני דולרים מקטאר. בינתיים, ישראל סגרה את מרחב הדיג העזתי ואת מעברי הגבול, אך לא מרחיבה את עוצמת התגובות. הג'יאהד האיסלמי מאיים להגביר את התגובות שלו הערב ולירות על יישובים נוספים, אחרי שהיום יישובים כמו מזכרת בתיה, בית שמש ונווה שלום נכנסו אל מעגל האזעקות. 

וידאו: חמאס מאיים על קיום האיוויזיון


הג'יאהד האיסלמי מכוון לפגוע בתחרות האירוויזיון, מתוך ידיעה כי זה ייתן לו הישג תודעתי נרחב. עד כה, בוטל אירוע אחד בלבד, מחווה לאירוויזיון שהיה אמור להיערך במכבים-רעות. אתמול החלו להגיע לישראל המשלחות והחלו החזרות של מופע, לו קהל של מאות מיליוני צופים ברחבי העולם. 

ההערכה היא, כי הלחימה עלולה להימשך מספר ימים. למרות מאמצים של מצרים להביא לרגיעה, גם ישראל וגם הג'יאהד האיסלמי אינם מדברים על סיום הסבב הנוכחי. 

משטרת ישראל ממשיכה בהיערכות לאור המצב הביטחוני בדרום. כוחות רבים, מאות שוטרים ולוחמים, פרוסים ברחבי הערים דרוכים לכל תרחיש ובמטרה להגביר את תחושת ביטחון הציבור. משעות הבוקר טופלו על ידי כוחות המשטרה מספר זירות, חלקן במרחב הציבורי והיתר בבתי מגורים, שם הורחקו סקרנים רבים וזירת הנפילה נבדקה וטופלה על ידי חבלני המשטרה.

לפני זמן קצר סיים מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם סופר, הערכת מצב בה עמד מקרוב על ההיערכות המבצעית ועל פי החלטתו תימשך היערכות זו הנרחבת במטרה לאפשר מענה מהיר ומציל חיים בכל זירה, הגברת תחושת ביטחון הציבור והמשך טיפול באירועי השגרה בדרום.  

במשטרה מדגישים הערב- ״אנו מבקשים מהציבור להימנע מסיכון עצמי מיותר ולא להתקרב לזירות ושרידי נפילות עוד בטרם נבדקו על ידי הגורמים המקצועיים במשטרת ישראל. הגעת אזרחים אל זירות אלו לצערנו פרט לסיכון מהווים גם הפרעה לכוחות המשטרה וההצלה השונים לבצע עבודתם״.

משטרת המחוז הדרומי פועלת בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות והמועצות שבתחומה, גורמי צה"ל ובכלל זה פקע״ר. הציבור מתבקש להיות קשוב להנחיות ההתמגנות שניתנות על ידי פיקוד העורף ולהישמע לאלו- ״משמעת אזרחית״ - מצילה חיים.תגובות

End of content

No more pages to load