• 28 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חצי מיליון תושבים תחת אש: הדרום מושבת, הלחימה תימשך ימים

אין לימודים, מבחני הנהיגה בוטלו, רכבת ישראל פועלת במתכונת חלקית - ואיש לא יודע מתי יסתיים הסבב הנוכחי. ככל שתימשך המלחמה, כך תעמיק הפגיעה הכלכלית בנגב

גן ילדים בשדרות, שנפגע מהירי במהלך הלילה (צילום רץ ברשתות)

שבוע העבודה נפתח, אבל לא עבור חצי מיליון תושבים בדרום: הלימודים בטווח 40 הקילומטרים בוטלו. התחבורה ליישובי הנגב עובדת במתכונת חלקית, רבע מתושבי עוטף עזה החליטו לעזוב עד יעבור זעם למקומות בטוחים יותר, בבאר שבע, בצמוד להוראות פיקוד העורף, עבודה ומסחר מתקיימים תחת הגבלות - ואיש לא באמת יודע מתי יסתיים הסבב הנוכחי, המתקיים בשבוע בו חלים ימי הזיכרון ועצמאות. 

''ביטלתי פגישות, יום העבודה הזה הלך'', אומר אוריאל, 40, משכונה י''א. ''הילדים בבית, אשתי הייתה צריכה לצאת לעבודה שלה באיזור נתיבות, אבל לא רצתה לקחת סיכון. היא מעדיפה לקחת יום או יומיים חופש על חשבונה, מאשר להסתכן עם לנסוע הרכב. בינתיים אנחנו יושבים בבית, נקווה שהסבב הזה ייגמר מהר. אם זה יימשך כמה ימים, זה כבר מתחיל לפגוע לנו בשכר''.

הלחימה, כך על פי דברים שאומר דובר צה''ל בתדרוך כתבים, לא תסתיים תוך יום: צה''ל נערך לללחימה שתימשך כמה ימים. חטיבה 7, חטיבת שיריון, יורדת דרומה למה שדובר צה''ל הגדיר ''פעולה התקפית''. ''לא מתעסקים בהפסקת אש, שיריון יורד דרומה'', אמר תא''ל רונן מנליס. בשעות אלה, 9:18 ביום ראשון, צה''ל עורך תקיפות נרחבות בעזה.  מאמצי התיווך המצרים נמשכים כל העת, אבל על פי דיווחים בתקשורת הערבית, המאמצים נכשלו. 

חמאס עומד על שלו: הוא דורש להעביר במיידית סכום של 45 מילוני דולרים, כתנאי להפסיק את הירי על ישראל. הוא נתון ללחץ מצד האוכלוסיה: מחר מתחיל חודש הרמאדן, המאופיין בצום ותפילה במהלך היום - ושבירת הצום בארוחה מהודרת עם רדת החשיכה. זהו חודש בו מרבים לקנות מצרכים לארוחה בלילה - ובעזה אין כסף. בשל הירי על ישראל, בוטל מרחב הדיג של עזה וגם מעברי הגבול סגורים. ככל שימשכו חילופי האש, כך יבגר על הלחץ על חמאס להשיג סוג של הישג. 

אלא שנכון להבוקר, חמאס מסרב אפילו להפסקת אש מדורגת. הוא יודע ששיבוש חגיגות העצמאות וביטול תחרות האירוויזיון יקנו לו ניצחון תודעתי אדיר, הרבה יותר מהירי לעבר עוטף עזה ושיגור בלוני התבערה. חמאס למד את מדרג התגובות הישראלי ואיתר את הנקודות הרגישות אצלו. 


וידאו: תקיפות חיל האוויר בעזה (מקור: ערוצי טלוויזיה עזתיים)

האם אירוע בינלאומי גדול, הנערך בישראל, יכול להתבטל בגלל מצב ביטחוני? זו לא תהיה הפעם הראשונה. אמנים כבר ביטלו את בואם לארץ במצבי משבר, ולפני 16 שנה, בעצמאות 2002, החליט ראש עיריית באר שבע דאז, יעקב טרנר, לבטל את חגיגות העצמאות, בשל גל הטירור ששטף אז את הארץ. ערב יום הזיכרון חל השבוע, ביום שלישי. 48 השעות הבאות יהיו גורליות.

סכנה לקיום בחינת הבגרות במועדה

כדי למנוע אי-ודאות בקרב תלמידי הדרום (בישובים בטווח 0-40 ק״מ), וכדי למנוע כל פגיעה בתלמידים שאמורים להיבחן באזרחות, החליט מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, לקבוע בכל מקרה מועד בחינה נוסף.  המשמעות: גם אם פיקוד העורף ינחה על חזרה לשגרה, התלמידים יוכלו לבחור האם להיבחן מחר, או במועד בחינה חלופי – שיפורסם בהקדם.

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך: "נעשה כל שנדרש כדי לסייע לתלמידים שאמורים להיבחן באזרחות, וכדי לוודא שאף תלמיד לא ייפגע לאור המצב. קבענו מראש מועד נוסף, כך שגם אם נחזור מחר לשגרה, תלמיד שירצה בכך יוכל להיבחן במועד נוסף זה".

קישור לשיעורים מקוונים שיקיים היום משרד החינוך, כהכנה לבגרות באזרחות. השיעורים יתקיימו היום, יום א', בשעה 15:00 ובשעה 19:00.


הנזק הכלכלי יתרחב ככל שיימשך מצב המלחמה

הדרום, זה שבטווח 40 הקילומטרים מעזה נתון לגחמות החמאס, סבב אחר סבב. עם זאת, באר שבע, העיר הגדולה במרחב - וגם נתיבות, אופקים ורהט - אינן נחשבות יישובים בקו העימות. יש לכך השלכות כלכליות נרחבות ועלות תקציבית גבוהה. הפיצוי למי שנעדרו מעבודתם או מלאכתם הושבתה בבאר שבע למשל, אינו אוטומטי והוא כרוך בבירוקרטיה מתישה. בירת הנגב הינה העיר הגדולה בה אחוז העסקים בסכנת סגירה הוא הגבוה ביותר - ועומד על למעלה מ-13 אחוזים - וזאת בימי רגיעה. 

כאשר העיר במצב מלחמה, הפגיעה הכלכלית מתרחבת: אנשים לא באים לקניונים, גם אם באלה יש מרחבים מוגנים. אנשים לא יוצאים למתחמי הקניות. אירועי ספורט מבוטלים, אירועי תרבות נדחים, מבחני נהיגה מבוטלים, הדרום מושבת. פיצוי? זה כבר עניין אחר. 

מצב המלחמה בדרום גם יוצר בעיות למי שצריכים טכנאי בקרה של תקלה, במועצה הישראלית לצרכנות ניסו לענות על כמה סוגיות שעלו הבוקר, עם הבנה שסבב הלימה יימשך ימים:

האם אפשר לחייב טכנאי להגיע? ''אם רשויות הביטחון הורו לציבור להימנע מתנועה ולהימצא רק בקרבת שטחים מוגנים, אי אפשר לאכוף על טכנאי להפר את ההוראות הניתנות על ידי גורם מוסמך (מעבר לשאלה המשפטית ראוי לבחון את שאלת המוסריות בדבר דרישה שטכנאי יסכן את חייו בנסיבות של הוראה מפורשת מטעם כוחות הביטחון).

עם זאת, אם מצב זה ימשך חלילה זמן רב, אי אפשר יהיה להשאיר את הצרכן זמן כה ממושך עם מכשיר מקולקל, וידרש פתרון יצירתי ולמשל שהחברה תאמץ נוהל צרכני ולפיו יוכל הצרכן לתקן את המזגן ע"י טכנאי פרטי, הנמצא בסמוך, והחברה תשפה את הצרכן על ההוצאה שהוציא עבור התיקון, אך חשוב גם לזכור כי לא ניתן לחייב את החברה להתנהל באופן זה והוצאה על תיקון מחייבת את הסכמת החברה''.

האם אני חייב לשלם ארנונה עבור בית שנפגע ואינו ראוי לשימוש או נמצא בשיפוצים? ''אפשר לבקש פטור מיוחד מהרשות המקומית עבור נכסים אשר נפגעו קשות כתוצאה מהמלחמה ואינם ראויים לשימוש. יש לבקש פטור בגין משך הזמן שיחלוף עד לסיום השיפוץ. חשוב לציין שהפטור אינו ניתן אוטומטית, ויש להגיש בקשה מתאימה לרשות המקומית בהקדם''.

אני מנוי/ה על שירותים מתמשכים, ולמשל: עיתון, כבלים/ לוין, אינטרנט ומועדון כושר אך אני נמצא/ת כל הזמן במקלט ולא נהנית מהשירותים האלה. מה אפשר לעשות?

עיתונים: באזורים שבהם נפגעה אספקת העיתונים ומערכות העיתון אינן יכולות לספק את העיתון באופן שוטף, על הספק שלא מצליח לספק את השירות להקפיא בעצמו את המינוי או לזכות את הצרכן על העיתונים שלא קיבל. בכל מקרה, גם אם מגיעים העיתונים, במרבית ההסכמים בין הלקוח לבין העיתונים ו/או חברות האינטרנט קיימת אופציה להקפאת מנוי ואפשר להשתמש בו במקרה זה.

יצוין כי בחלק מהסכמים אלו קיימות מגבלות ותנאים שונים לגבי הזכות להקפיא את השירות, חובה על בתי העסק מכוח חובת תום הלב וההגינות להתחשב במצב המיוחד הנובע מהמלחמה ולהגמיש את התנאים באופן שיאפשר לצרכנים להקפיא את המינוי בהתאם לצורכי הלקוחות.

מכון כושר: בהסכם עם מכון כושר נכלל תנאי כללי, ולפיו המועדון יאפשר שימוש באופן בטוח. קיומו של מצב מלחמה אינו מאפשר למועדון לספק את השירות, ולכן חובה עליו לאפשר לצרכן להקפיא את המנוי או לזכותו על התשלומים בגין התקופה שהצרכן לא השתמש במינוי. חובה זו חלה על המועדון במיוחד כשהוא מקבל פיצוי מהממשלה על נזקיו, באופן המאפשר לו לצמצם את הנזק שלו מבלי לגלגלו על כתפי הצרכן.

זכות התנתקות משירות מתמשך: חוק הגנת הצרכן, מחייב עוסק להפסיק לחייב צרכן תוך 3 ימי עסקים מיום מתן הודעת ניתוק (6 ימי עסקים מיום משלוח ההודעה בדואר רשום).

האם ניתן לבטל אירוע כגון חתונה באיזור בו נופלים טילים ללא דמי ביטול?

''עמדת המועצה לצרכנות היא שעסק אינו יכול לכפות על הורים להביא את ילדיהם לקייטנה או למשפחתון במצב שכזה. במקום שבו נופלים טילים אי-אפשר לערוך חתונה או התכנסות של כמה מאות איש.

''לצרכנים שגויסו באמצעות צו 8 עומדת לכאורה עילת "סיכול" (מצב שלפיו לא יכול צד להסכם לקיים את החוזה בשל שינוי נסיבות שהוא לא צפה ולא יכול היה לצפות במועד כריתת החוזה), המאפשרת להם לבטל את העסקה ללא תשלום דמי ביטול. בעיתות חרום יש חוק "דחיית מועדים", המסדיר את התשלום.

מכיוון שהעסק אינו יכול לכפות על ההורים את העיסקה, ומצידו שני של המטבע, גם העסק מעונין להתפרנס, אזי אנשים עם רצון טוב ימצאו הדרכים להגיע לעמק השווה ולקיים העיסקה בהתאם לרצון שני הצדדים ובכפוף למצב הביטחוני ולקיים העיסקה בהתאם לרצון שני הצדדים ובכפוף למצב הביטחוני''.

המוזמנים ביטלו את הגעתם לבריתה ברגע האחרון בשל האזעקות, האם נחויב?

''במצב "רגיל", צרכן נבון ישקול את היקף התחייבותו למספר מנות בצמצום שכן יש לקחת בחשבון שחלק מהמוזמנים יאלצו לבטל. במקרה זה, האורחים בטלו הגעתם בשל נסיבות מובנות אך אם אין איסור לקיים את האירוע על ידי רשויות הביטחון אין זה הוגן להטיל את מלוא האחריות על העסק. יחד עם זאת, גם אם העסק יכול לעמוד על קיום החוזה, הרי שזו מלחמה של כל עם ישראל וכל צד צריך להתחשב בצד השני''.

נאלצנו בעקבות המלחמה להעתיק את האירוע מאשדוד לתל אביב, אך בעל האולם באשדוד קנס אותנו ב 8,000 שקל – האם זה תקין?

''במקרה שבו רשויות הביטחון אוסרות על התקהלות של מעל 300 איש, הרי שלבעל האולם אסור היה לקיים את האירוע (שכן יש לקחת בחשבון הן מספר האורחים והן מספר העובדים במקום האירוע). מכאן כי "הפרת החוזה" נעשתה על ידי בעל האולם ולא על ידי הצרכנים. בהתאם, לא היה מקום לגבות את המקדמה כקנס מה גם שמשרד האוצר הודיע כי יינתן פיצוי לעסקים קטנים בדרום בגין נזקים עקיפים שנגרמו כתוצאה מהמלחמה''.


​​​​​​​
וידאו: ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה, על מוכנות בית החולים ופערי מיגון

שירותי החירום בהיערכות מלאה​​​​​​​

במהלך הלילה  החובשים והפראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבתי חולים 24 נפגעים, (6 מרסיסים, 2 שנחבלו, 16 שלקו בחרדה.  במד"א ממשיכים לעמוד בכוננות  ופונים לציבור להישמע להנחיות פיקוד העורף, הנחיות מצילות חיים ובכל צורך רפואי לחייג 101 למוקד החרום של מגן דוד אדום או באמצעות יישומון "מד"א שלי" שמאפשרת חיוג מהיר למוקד מד"א ומאפשרות לזהות את מיקומו של הזקוק לעזרה.

מתחילת הסבב נורו למעלה מ-430 רקטות. לוחמי כיפת ברזל יירטו למעלה מ-100 שיגורים. 


תגובות

End of content

No more pages to load