• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בסורוקה דרשו למגן את הפגיה כבר לפני 3 שנים, הממשלה התעלמה

בדיקה בארכיון ''המשמר החברתי'' העלה כי כבר כבר לפני 3 שנים דרש מנהל ביה''ח דאז, ד''ר דודסון, למגן את המחלקות בבית חולים. הממשלה לא ראתה לנכון לתקצב - ואתמול נאלצו הצוותים להעביר עשרות קשישים וילדים

כלום לא נשנתה, למרות הסכנה. חולה מעובר באישון לילה למחלקת ממוגנת (צילום: סורוקה)

מאת משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

כבר לפני שלוש שנים ביקש ד''ר אהוד דודסון, אז מנהל בית החולים סורוקה והיום מנכ''ל שירותי בריאות כללית, למגן את הפגיה בסורוקה. למרות שבאר שבע הינה יישוב בקו העימות, טרם נמצא התקציב למגן את כלל מחלקות בית החולים המרכזי לגנב. אתמול, שבת, בחצות נאלצו להעביר מאושפזים וציוד ממחלקות שאינן ממוגנות לאזורים ממוגנים בבית החולים. העוברו: המחלקה הגריאטרית, מחלקה פנימית ומחלקת פגים ב׳. בהעברת המאושפזים לקחו חלק צוותי המחלקות, אנשי לוגיסטיקה ואחזקה, אנשי מערכות מידע וציוד רפואי, אנשי חצר ומשק. במהלך הלילה הועברו 54 מאושפזים ו-26 יילודים.

ד״ר שלומי קודש מנהל המרכז הרפואי סורוקה הסביר כי ''לצערי עדיין קיימות בביה״ח מחלקות שאינן ממוגנות ואנו נאלצים בכל הסלמה בטחונית באזור להעביר מאושפזים לאזורים ממוגנים כדי לשמור על בטחונם״.

כבר לפני שלוש שנים התריע ד''ר דודסון כי יש למגן את מחלקות סורוקה. בדיון שנערך ב-24 ביולי, 2016, ודווח על ידי משה פריאל באתר המשמר החברתי נכתב כי:  בסורוקה דורשים מיגון: ׳במערכה הבאה עלולים למות פגים׳

''האם בית החולים סורוקה בבאר שבע ערוך לעימות הבא עם חמאס? ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ערכה ב-19 ביולי (שלישי) דיון ב״מוכנותו של בית החולים למערכה הבאה בעזה״, שעסק בעיקר במיגון המחלקות השונות.

''ראשון הדוברים היה הד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה, שאמר כי בית החולים הוא היחיד בנגב שתפקידו להציל חיים בשגרה ובשעת חירום, וככזה חייבים למגן אותו: "בית החולים סורוקה היה יעד לתקיפת טילים בצוק איתן ואנחנו צריכים למגן אותו ולהגן על החולים ועל אנשי הצוות. האחריות לעשות את זה היא של מדינת ישראל״.

''עוד הוסיף דודסון, כי המצב הכספי מחייב לעשות סדר עדיפויות במיגון. בשלב הראשון, לדבריו, יש להתמקד במחלקת הפגייה – פרויקט בעלות של כ-30 מיליון שקל – ובמיגון חדר הטראומה וחדר המיון, הנחשב הכי עמוס בחולים מבין בתי החולים בארץ, בעלות של בין שמונים למאה מיליון שקל.


''שיירת פגים'' מועברת באישון לילה למחלקה ממוגנת. הממשלה לא ראתה לנכון לתקצב (צילום: סורוקה)

''אלוף משנה אייל פורמן, נציג פיקוד העורף, הדגיש אף הוא כי בית החולים סורוקה יהיה מטרה לירי רקטות: "צוק איתן הבא יתחיל מהנקודה שבה הוא הפסיק. אני לא צריך לספר לכם מה תהיה המשמעות לכל עם ישראל אם הפגייה תיפגע וחס וחלילה תינוק אחד ייהרג". גם אל״מ פורמן ציין כי חובה למגן את חדרי המיון והטראומה.

''ח"כ מאיר כהן פנה לפורמן ושאל: "האם בישיבות שלכם הדברים שאמרת כאן עולים?״.

פורמן: ״בוודאי״. 

ח״כ כהן: "אם נניח נכנס דיון מיוחד בנושא ונזמין את שר האוצר – האם תסכים לחזור על אותן מילים שבהיעדר מיגון ימותו אנשים?״.

פורמן: ״בוודאי״. 

הד"ר אגנטה גולן, מנהלת הפגייה בסורוקה, תיארה לנוכחים את המחלקה שלה, והדגישה: ״אנחנו מתריעים כי במידה שהפגייה לא תמוגן, במערכה הבאה עלולים למות פגים".

ח"כ טלי פלוסקוב שיבחה את בית החולים המשרת יותר ממיליון איש. "בית החולים מילא תפקיד מרכזי במבצע צוק איתן והציל חיים של חיילים רבים״, אמרה.

רואה חשבון אלי כהן, סמנכ"ל ראש חטיבת הכספים בבריאות כללית, סיפר על הבעיתייות בתקציב הפיתוח: "התקציב לא יכול להישאר כמות שהוא. בית החולים סורוקה קיבל תקציב פיתוח הגדול ביותר מכל בתי החולים בארץ אבל זה לא מספיק".

''ראוי לציין כי קדם לדיון של אותו בוקר מפגש חירום בכנסת ביוזמת סגן יושב ראש הכנסת, ח"כ מאיר כהן, בנושא אי-יישום החלטת ממשלה מספטמבר 2014 לתקצב את בית החולים לצורך תוספת מיטות.


תגובות

End of content

No more pages to load