• 28 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לא ביטחון ולא תעסוקה: הטילים עפים - והעובדים מפוטרים

ביום בו מאות טילים נורו על הנגב: בית המשפט בב''ש דחה את בקשת מפוטרי חרסה למינוי מפרק שידאג לזכויותיהם ומפעל אמיליה פיטר את עובדיו בירוחם. ''הפסקת אש? אחרי האירוויזיון נחטוף שוב'', אומרים התושבים

מלחמה ואבטלה. המציאות בנגב (צילומים: דוברות המשטרה, ההסתדרות)

אין ביטחון וגם אין תעסוקה: ביום בו מאות טילים נורו על הנגב, הודיע מפעל אמיליה קוסמטקיס לבורסה כי החליט לסגור את המעל בירוחם. 250 עובדיו יפוטרו. בערך באותה שעה, דחה בית המשפט המחוזי בבאר שבע את בקשת 115 עובדי חרסה למנות מפרק לחברה, שידאג לפיצויי הפיטורים שלהם. מדובר במכה קשה לנגב, שאפשרויות התעסוקה בו מצומצמות והשכר בו נמוך משמעותית מזה המשולם במרכז. הפיטורים בשני המפעלים האלה משליכים על עוד אלפי עובדים, נותני שירותים ועובדי קבלן, שיאבדו את פרנסתם הדלה.

עם תום הדיון בנושא מפעל חרסה שהתקיים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, אמר מאיר בביוף, יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, כי: "צר לי שבית המשפט לא ראה את טובת העובדים לנגד עיניו ולא קיבל את בקשתנו למינוי מפרק זמני. ההסתדרות לא תוותר על עובדי חרסה - נמשיך עמם במאבקם עד אשר יובטחו זכויותיהם. גם בימים הבאים נמשיך לחסום את שערי מפעל חרסה ולהפגין מול בעלי החברה יואב גולן, עד שיבטיח כי העובדים יקבלו פיצויי פיטורים מוגדלים ופנסיה מוגדלת לזכאים".


וידאו: תחת איום הטילים: עובדי חרסה בדרך לבית המשפט בב''ש (צילום: דוברות ההסתדרות)


השופט דחה את בקשת העובדים למינוי מפרק זמני ונימק: "שוכנעתי כי לצורך שלב זה של מינוי מפרק זמני, החברה הוכיחה כי יש לה הצדקה כלכלית מבחינת פעילות שאינה של ייצור. החברה האם של החברה הצהירה בהודעה לבורסה כי תעמוד מאחורי כל חובותיה של החברה. לפיכך, אין די בחוסר אמון מצד עובדי החברה בכדי להתגבר על תשתית ראייתית ולפיה היא אינה חדלת פרעון. המבקשים לא הוכיחו את עילת הפירוק של חדלות פירעון לצורך שלב זה של הבקשה למינוי מפרק זמני. לא שוכנעתי כי יש כל חוב אשר מועד תשלומו הגיע ואשר טרם שולם".

קבוצת חמת, בעלי חרסה הוציאו אתמול הודעה לתקשורת בה נאמר:  "צר לנו להיות עדים לכך שההסתדרות גוררת את העובדים להליכים מיותרים במקום לשבת עם הנהלת קבוצת חמת ולנסות להגיע להבנות. שבוע שעבר ההסתדרות ביטלה את ישיבת התיווך אצל הממונה על סכסוכי עבודה במשרד העבודה והם מעדיפים על פני הסדרת הנושא להפגין אלימות שלא מובילה לפתרון ממשי״.

תופעה: סוגרים את המפעלים בנגב, החברה במרכז ממשיכה לפעול כרגיל

כמו חרסה, חברת אמיליה סוגרת את המפעל בנגב בלבד - האתרים האחרים של החברה, במרכז, ממשיכים לעבוד כרגיל. חברת אמיליה כתבה, בהודעה לבורסה, כי ''ביום ה-5 מאי קיבל דירקטוריון קוסמטיקס החלטה, שהתקבלה לאחר בחינה מעמיקה
ובלב כבד, על סגירת אתר החברה בירוחם, בכפוף לאישור דירקטוריון החברה''.

​​​​​​​''ההחלטה התקבלה לנוכח מגמות שליליות המאפיינות את התקופה האחרונה ונמצאות במגמת החרפה בחודשים האחרונים שגרמו לשחיקה ברווח התפעולי של אתר ירוחם, לו הפסד , בין היתר, בשל הגורמים שלהלן : צמצום בכמויות מיוצרות הנובע, בין השאר, מגידול ביבוא מתחרה. שחיקת מחירי המכירה בשוק המקומי. התייקרות בתשומות הייצור. החמרה בדרישות הרגולציה המקומית בהשוואה למפעלים דומים בחו''ל הגורמים, בין היתר, לעליה בעלויות הייצור, ובפרט ההחמרה בדרישות שמאפיינת את החודשים האחרונים''.

החברה מאשימה את עלויות השכר של העובדים במצב: ''עלות עבודה והסכמי שכר החורגים מהמקובל בתעשייה זו בישראל ומחוצה לה. הרעה בתוצאות פעילות אתר ירוחם ובפרט ההרעה המאפיינת את החודשים האחרוהים. להערכת החברה פי ועל בחינה ראשונית שנערכה ידי על הנהלת קוסמטיקס כתוצאה מסגירת אתר ירוחם ייגרם לחברה הפסד חד פעמי של כ-25 של מיליון ש"ח''.

''יצויין כי אתרי קוסמטיקס האחרים, כמו שאר אתרי החברה, פועלים כסדרם''.

גם פיניציה בסכנת סגירה

בפגישת חירום שכינס יו''ר ההתסדרות יחד עם נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ומנכ"ל פניציה מיכאל שוורץ, דנו הצדדים כיצד יוכלו להתאחד ולפעול כמקשה אחת על מנת להציל את המפעל ולהמשיך את פעילותו החשובה למען אזור הדרום ופרנסת תושביו

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד כינס היום, שני פגישת חירום בנושא המשבר אליו נקלע מפעל הזכוכית פניציה שבירוחם, המעסיק כ-250 עובדים – מחציתם תושבי העיר הדרומית.

את הפגישה הוביל יו"ר ההסתדרות בר-דוד ביחד עם יו"ר נשיאות הארגוניים העסקיים ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, מנכ"ל התאחדות התעשיינים רובי גינל, מנכ"ל ההסתדרות ורמ"ט יו"ר ההסתדרות עו"ד אופיר אלקלעי, יו"ר ההסתדרות במרחב נגב מרכזי ארמונד לנקרי ומנכ"ל פניציה ירוחם מיכאל שוורץ.

בפגישה דנו הצדדים – ההסתדרות, התעשיינים והנהלת המפעל – כיצד יוכלו להתאחד ולפעול כמקשה אחת על מנת להציל את המפעל ולהתגבר על המכשולים העומדים בפניו, באופן שיאפשר את המשך פעילותו החשובה כל כך למען אזור הדרום ופרנסת תושביו.

עשרות מפעלים סגרו פעילותם בדרום

רשימת המפעלים שנסגרו בדרום גדולה: בין היתר נסגרו מגבות ערד, AMS אלקטרוניקה, כיתן, פלטכניקה, נגב טקסטיל, אסיב, סנטורי מירקאל ועוד. הכמנה אינה רק בתעשייה. כלכלת העיר באר שבע מבוססת בעיקר על שירותים ומסחר. בבירת הנגב אחוז העסקים בסכנת סגירה הינו הגבוה בישראל. כל עסק שנסגר, מפיל אחריו עוד עשרות  נותני שירותים, בהם עובדים עצמאיים ופרילנסרים, שהם למעשה עובדים חסרי זכויות סוציאליות. העסקת עובדים על בסיס מזדמן נפוצה בבאר שבע. אלה העובדים הכי מוחלשים, ה''מקוששים פרנסה'', משלמים דמי ביטוח לאומי, אך אינם זכאים לדמי אבטלה ולא לפיצוי כלשהו במקרה של הפסקת עבודה. 


עסק סגור בב''ש. כ-630 פשיטות מדי שנה בב''ש (צילום המחשה: דני בלר)

למעלה מ-600 פשיטות רגל לשנה בבאר שבע

עסק הנקלע לקשיים (כ-6 אחוזים מהעסקים בבאר שבע נתונים בקשיים מול הבנקים), אינו ''רץ לספר לחבר'ה'': לרוב מדובר במהליך טראומטי, בגסיסה איטית של העסק וגם בעובדים המגיעים יום אחד למקום העבודה ומגלים משרד ריק או שערים נעולים.

בבדיקה שערך עבור ברנז'ה NEWS צח ברקי, מנכ"ל לשכת האשראי של דן אנד ברדסטריט - DB קרדיט, ציין כי כמות הליכי פשיטת רגל בבאר שבע עמד על 630 בשנת 2018, לעומת 633 בשנת 2017 ו-601 בלבד בשנת 2016. 

בשלושת החודשים הראשונים של 2019 נפתחו בבאר שבע 151 הליכי פשיטת רגל בבאר שבע, לעומת 153 בתקופה המקבילה אשתקד. 

תחושת חוסר הביטחון: ''אחרי שייגמר האירוויזיון עוד פעם נחטוף''

הבוקר, אחרי שהממשלה קיבלה על עצמה את תנאי הספקת האש שהציבו החמאס והג'יהאד האיסלמי - גם אם היא לא מודה שזהו המצב, הכעס בנגב רב, אם כי אנשים חוששים לדבר, בטח שלא להתבטא נגד ראש הממשלה ושר הביטחון, מחשש לשיימינג ברשתות החברתיות: ''ברור לך שהכל זמני'', אומר לנו בבוקר יוסף, נהג מונית, שאתמול תפס מחסה כשנורה מטח הטילים על באר שבע. ''החזרתי הביתה מישהי מסורוקה ליישוב בעוטף וראיתי את טור הטנקים בדרך לעוטף ואת החיילים - והבנתי שזה חרטא. גם בפעם הקודמת ראיתי טור של טנקים ומלא חיילים - ואחרי העזתים חטפו קצת, ישר הכריזו על הפסקת אש. ברור לך שאחרי האירוויזיון עוד פעם נחטוף''.

בבאר שבע מדברים היום בחשש מפני הטילים החדשים שברשות החמאס, גראד משופר המסוגל לשאת 250 ק''ג חומר נפץ: ''אין לנו ממ''ד'', אומר מיכאל, גמלאי שמתגורר בשכונה בה נפל טיל בבאר שבע. ''כל הבתים פה ישנים ואנחנו לא מספיקים לרוץ למקלטים. פה צריך לבדוק איך עוזרים לנו למגן את הבתים, כי המצב לא הולך להשתנות. אנחנו לא עוזבים, כי אין לנו לאן''.

מיכאל לא עזב, אבל עם תחילת סבב הטרור, היו יישובים בעוטף עזה בהם נרשמה עזיבה של 35 אחוזים ויותר מהתושבים. מי שיכל, מיהר לעזוב ברכבו - מאחר והתחבורה הציבורית הושבתה.

המשבר בבריאות: יש מלחמה? בית החולים היחיד בנגב אינו ממוגן במלואו

אל המשבר המעמיק בתעסוקה בנגב, קריסת העסקים בבאר שבע והמצב הביטחוני המעורער, צריך להוסיף את המשבר במערכת הבריאות. בבית החולים סורוקה דרשו למגן, כבר לפני שלוש שנים, את החמחלקות הרגישות, בהן מחלקת הפגים. ברור לכולם, שהחמאס והג'יהאד האיסלמי לא ייהפכו מחר בוקר לחובבי ציון - וכי הדרישות הסחטניות שלהם רק יילכו ויגדלו. צילומי הפגים והקשישים המועברים באישון לילה למחלקות ממוגנות - כואבים. נפילת רקטה בבית חולים אינה דבר דימיוני: בסבב נוכחי נפגע מבנה בבית החולים ברזילי.


''שיירת הפגים'': עשרות קשישים וילודים הועברו בסורוקה, באישון לילה, למחלקות ממוגנות (צילום: סורוקה)

לדרוש להכריז באופן מיידי על כלל היישובים בקו ה-40 קילומטרים כיישובים בקו העימות


גם אם זה לא יהיה פופולרי לבקר את השלטון - צריכה לצאת קריאה מיידית להכיר בכלל היישובים בקו ה-40 קילומטרים כיישובים בקו העימות - אם זה לצורך קבלת פיצוי וסיוע מיידיים במקרה של סבב לחימה. מי שסופגים מטחים של 700 רקטות אינם צריכים לעסוק בבירוקרטיה מתישה. 
זירת נפילה בבאר שבע. ראשי הנפץ של החמאס כבדים יותר ובעלי פוטנציאל הרסני (צילום: משטרת ישראל)

בבאר שבע לבדה ישנם אלפי בתים לא ממוגנים. הטילים הנורים על ישראל אינם עוד ''צינורות מעופפים'', אלא טילים מדויקים, הנושאים ראשי נפץ גדולים - פי עשר מהגראדים שהכרנו עד כה. ספק אם חדר מדרגות של בניין ישן יכול לבלום טיל עם ראש נפץ במשקל 250 קילוגרם. 

גם אם פיקוד העורף הסיר את המגבלות, אסור לחזור לשיגרה. לא מדובר בהפסקת אש - אלא בנצירת אש. חמאס יכול לשחרר את הניצרה בכל רגע והלפוך, תוך דקות, חצי מיליון תושבים לבני הערובה שלו - צריך להכיר במציאות הזו - ולהתחיל לדרוש תשובות.


תגובות

End of content

No more pages to load