• 26 מאי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפלגים בעזה באולטימטום לישראל: ''יום ראשון יהיה גורלי''

גם ההבטחה להעביר לרשות פלסטינית מאות מיליוני דולרים אינה משיגה שקט: אתמול הפגינו כ-7,000 איש ליד הגדר, בלוני תבערה פגעו בשדות בישראל, ארבע רקטות שוגרו, אך נחתו בשטח פלסטיני

הפסקת אש? בעזה ליד הגדר ובישראל, באשכול (צילומים: רצים בטוויטר)

אולטימטום של הפלגים הפלסטינים מתפרסם בשעות האחרונות ברשתות התקשורת העזתיות: ''ישראל צריכה לעמוד בהתחייבויותיה והתחיל ליישמן עד יום ראשון בחצות''. בדברים נאמרים בעוד משלחת בכירה של המודיעין המצרי נמצאת בעזה, שם תשהה עד ליום רביעי, יום הנאכבה, תאריך מועד לפורענות ברצועה. הערב, כך נודע, נקראו בכירי הפלגים לנהוג בזהירות, מאחר וישראל נחושה לחדש את החיסולים הממוקדים.

ישראל והפלגים לא רואים עצמם מחוייבים להפסקת האש הנוכחית 

לא ישראל ולא הפלגים הפלסטיניים הכירו בהפסקת האש שהושגה ביום ראשון האחרון אחרי סבב הטרור, במהלכו נורו על הנגב 700 רקטות. בסבב נהרגו ארבעה אזרחים ישראלים ונפצעו עשרות. ביישובי הנגב נשמעה ביקורת קשה על כך שישראל מהירה לאמץ את התנאים של הפלגים הפלסטיניים ולחזור לשיגרה. בממשלה אמרו אמנם כי חגיגות העצמאות ותחרות האירוויזיון אינם מהווים שיקול להפסקת האש, בתנאים אותם הכתיבו למעשה הג'יהאד האיסלמי והחמאס, אבל במבחן המעשה, חטיבות ירדו לגבול הרצועה בפעם המי יודע כמה - והמצב נותר כשהיה. אין תוכנית מדינית, אין התקדמות, תוכנית טראמפ, שתפורסם ככל הנראה אחרי תום חודש הרמדאן, ספק אם תיושם: הפלגים סרים למרותה של אירן, האויבת הגדולה של ארצות הברית.

הפסקת אש? אתמול האלימות בגדר נמשכה כרגיל: פלסטיני נהרג, עשרות נפצעו, בלוני תבערה הציתו שדות בנגב, רקטות שוגרו ונפלו בשטח הרצועה

אתמול, שישי, למרות ''הפסקת האש'', נרשמו תקריות אלימות לאורך הגבול עם עזה: בלוני תבערה ששוגרו מהרצועה גרמו למספר שריפות יער בגזרת אשכול. ליד הגדר הפגינו אתמול כ-7,000 פלסטינים, כחלק מצעדות השיבה. לאורך גדר הגבול נרשמו תקריות של ידוי מטענים וירי לעבר כוחות צה''ל. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי אדם אחד, בן כ-24, נורה ונהרג ועשרות נפצעו. על פי דיווחים פלסטיניים, מספר רקטות שוגרו לעבר שטח ישראל, אך נחתו מהצד העזתי. לא הופעלה, בשל כך, התרעת צבע אדום. מדובר בהסלמה ברורה, המגיעה אחרי שבוע של שקט יחסי.

​​​​​​​
וידאו: ההפגנות על הגדר אתמול, שישי (מקור: דובר צה''ל בערבית)

אף אחד לא משלה את עצמו בישראל כי אחרי הפסקת האש האחרונה, הפלגים הפלסטיניים הפכו לחובבי ציון. לשני הצדדים ברור, כי הסבב האלים הבא הוא עניין של זמן, ייתכן ימים ספורים. בשל כך, צה''ל ממשיך בפריסה הנרחבת ובכוננות מלאה בגזרה הדרומית. כזכור, שתי חטיבות ירדו בשבוע שעבר לגבול הרצועה ומערכות כיפת ברזל נפרסו בפריסת שיא בנקודות שונות. 


וידאו: דליקה באשכול, אתמול, שישי. אין הסדרה וגם אין ביטחון (צילום סלולרי, רץ בטוויטר)

בשדות בנגב מיהרו לאסוף את הקציר, בחלקות מסויימות הדבר נעשה עוד לפני שהיבולים בשלו לכדי קציר, מתוך ידיעה כי סבב ההצתות הבא בלתי ניתן למניעה ולמעשה, החל כבר לפני כחודש. התחושה היא כי היישובים בטווח הארבעים קילומטרים מעזה הפכו למטרה לגיטימית, שאם יורים לעברה, הממשלה אינה מחוייבת להגיב. כל עוד תל אביב בטוחה, הנגב יכול להמנשיך לשלם את המחיר. וזאת לא הביקורת היחידה: בכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב קובלים כי הם הפכו בבחינת ''שטח פתוח'' וכי אין להם מיגון כנגד ירי רקטי. בסבב האחרון נפלו רקטות בשני כפרים וגרמו לפצועים. ביישובים הבלתי מוכרים אין אפילו מיגוניות וכשיש אזעקה, התושבים שוכבים מתחת לגגות רעועים ומתפללים שזה לא ייפול עליהם. 

אבל לא רק ביישובים הבלתי מוכרים דואגים מהרקטות: בבאר שבע ובנגב אלפי דירות, בערים ''מוכרות'', ללא ממ''ד. בזמן אזעקה, השכנים מתקבצים בחדרי המדרגות, הפתרון מועדף על ידי פיקוד העורף במקרים אלה. אלא שלא כל חדרי המדרגות סגורים. בבלוקים ישנים, יש חדרי מדרגות פתוחים והמקלטים בבניינים מלאים בגרוטאות או שמשמשים מחסנים. בכל מקרה, הדיירים לא יספיקו להגיע למקלטים בזמן. כאשר בשנת 2008 נורו הטילים הראשונים על באר שבע, דובר אז על שיפור המיגון של הבתים הישנים. 11 שנה חלפו - ושם דבר לא השתנה. בבית הישנים אין מיגון.

כאב הראש החדש של ישראל: טילי הבאדר-3, הנושאים 240 ק''ג חומר נפץ
הדאגה החדשה של ישראל היא טילי באדר-3, מתוצרת אירן, שחמאס ירה לעבר יישובים בדרום בסבב האחרון. מדובר בטילים משופרים, המגיעים לטווח של כ-140 קילומטרים. הטילים מסוגלים לשאת מטען של 240 קילוגרמים של חומר נפץ, פי 6 מאשר טיל גראד. מומחים מגדירים אותם כ''סוג של פצצת מצרר''.

הטיל מתפוצץ בגובה של 20 מטרים מעל הקרקע וזורע הרס רב. הכנסת הבאדר-3 לשימוש מחייב לנקוט משנה זהירות בכל הקשור למיגון. בקרב ראשי הציבור בנגב מחלחלת ההבנה כי האיום העזתי לא הולך להיעלם בקרוב וכי ככל שתתגגבר האש העזתית, תגדל הדרישה למגן את אותם בתים ישנים, שכן תסריט בו מפונים עשרות אלפי תושבים מהנגב אינו נראה ישים, בטח לא בסבבים המתקלחים במהירות.


טיל באדר-3, בסרטון שהציגו הפלגים הפלסטיניים (צילום מסך)

הכרזת יישובי טווח ה-40 קילומטרים כיישובים בקו העימות מחוייבת המציאות החדשה
צעד נוסף שיש לנקוט בו, בטווח המיידי, לנוכח המציאות, הוא הכזרה על היישובים בטווח 40 הקילומטרים, כיישובים בקו העימות. יישובי קו ה-40 קילומטרים מושבתים בכל סבב. אין לימודים, אין עבודה, הפעילויות המתוכננות בהם הינן בערבון מוגבל. המשמעות - נזק כלכלי ניכר, שנופל על מעסיקים, יזמים, שכירים ועצמאיים. המציאות הביטחונית החדשה מכתיבה גם מיגון מלא לבתים ישנים. 

לא ייתכן מצב, בו בית החולים היחידי האיזור לא יהיה ממוגן במלואו ושיהיה צורך לנייד מאושפזים ממחלקה למחלקה. כמו כן, המציאות הכלכלית באיזור תביא, בטווח הלא רחוק, לעזיבה. השכר הנמוך, היעדר ההזדמנויות בתחום התעסוקתי, המשבר הכלכלי בנגב שבא לידי ביטוי גם בסגירת עסקים וגם בסגירת מפעלים, בתוספת היעדר הביטחון בצורה של סבבי אלימות וטרור פעם אחר פעם - הם מתכון לכך שהנגב יהיה נובל - ולא פורח, כמו שרצה בן גוריון.

​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load