• 28 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דיון בכנסת במשבר התעסוקה המעמיק בנגב: ''הייבוא פוגע בפריפריה''

משבר התעסוקה המחריף בנגב עלה לדיון בוועדת הכספים של הכנסת: הצעה פתור את החרם החרדי על פיניציה ע''י העסקת בדואים. ח''כ מיקי לוי מתריע: זו השתלטות עוינת של השוק התורכי

מפוטרי חרסה בכניסה למפעל בב''ש (צילום: דובר ההסתדרות)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני דרש ממנכ"לי חמת ומשרד הכלכלה לקדם פתרון מול עובדי חרסה, הטוענים להתעלמות מצד החברה: "כאן לא סדום ועמורה, לא זורקים עובדים לרחוב". ראש עיריית ירוחם ציינה כי תיפגש עם מנכ"ל אמיליה קוסמטיקס. לעניין מפעל הבקבוקים פניציה, ציין ח"כ גפני כי מתקיימים מגעים לפתרון סוגיית השבת: "יש הצעה שבשבת יעבדו לא יהודים"

ועדת הכספים הזמנית בראשות ח"כ משה גפני, דנה היום (ב') בסכנת פיטורי מאות עובדים עקב החשש מסגירת מפעלי חרסה בבאר שבע ואמיליה קוסמטיקס בירוחם. עוד עלה במהלך הדיון גם נושא סכנת הסגירה של מפעל הבקבוקים 'פניציה'.

ח"כ מיקי לוי: "הוועדה הזו בראשותך הצילה לא פעם מפעלים מסגירה. עם כל הצער לא ראיתי הוזלה במחירים ואני מתריע שמתקיימת השתלטות עוינת של השוק הטורקי על השוק הישראלי ואלו התוצאות. אפשר לסגור הכל ולפתוח שערים לסין וטורקיה. אמזון בדרך לישראל ועסקים קטנים רבים ייסגרו. ירוחם שאיבדה את עסקיה מבקשת לאפשר לה לפחות מחסנים".

ח"כ עודד פורר: "נראה שבשנים האחרונות המדינה נלחמת בתעשייה הישראלית. מסבסדים את הייבוא הסיני וממסים את הייצוא הישראלי. אי אפשר להתייחס רק לפיטורין בנגב אלא גם לנושא הטבות המס הרלוונטיות ולתושבי הצפון".

שרגא ברוש: הייבוא פוגע בראש ובראשונה בפריפריה

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "הנושא של חרסה לא עומד בפני עצמו. עלות העבודה התייקרה בשלוש השנים האחרונות באחוז מהגבוהים בעולם, והנטל על הכתפיים של אותם תעשיינים שקורסים, אין ולו תעשיין אחד שלא יודע לייבא את מה שהוא מייצר בפחות עובדים ובלגן. חלילה וחס שזה מה שיקרה אבל זה מה שנכון להם. מביאים דלתות וחלונות מסין, מביאים הכל. צריך להחליט אם רוצים את התעשייה או לא וזה נוגע ישירות לפריפריה. מה זה שהפקידים מחליטים שאין רכש גומלין במכרז? ברגע שאפשר לוותר על רכש גומלין זה אומר 1,000 עובדים שילכו הביתה ולאחר מכן נוספים. חרסה עשתה כל מה שהיא יכולה בשנים האחרונות בלי שקל אחד מהממשלה. השקיעה מכיסה מעל 60 מיליון. לעניין פיניציה, יש לפתור בחדרים אחוריים ולא פה על השולחן".

ח"כ עידית סילמן: "אנחנו מחויבים לסייע לדרום בתעסוקה ואשמח לרכז את הפתרון מאחורי הקלעים. יש פתרון לתעסוקה בשבתות על ידי הפזורה הבדואית. בנושא מיסוי הזכוכית על זכוכית מסוג ישרה חלקה אין מיסוי ועל עגולה כן, אך ניתן למצוא פתרון".

ח"כ מאיר כהן: "חייבת להיות תכנית חירום לירוחם, שם קורה משהו שמסכן את היישוב ממש. יש תחושה שהתפרקנו משאלות הציונות ומדברים על העיר רק במושגים כלכליים אבל האנשים שגרים שם הם אלו שעושים ציונות של שנות ה-2000".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "דרשנו להטיל היטל היצף על סינרג'י והצלנו את המפעל למרות כל המתקפות עליי. בסוף ייבאו מטורקיה וסין והמחירים יעלו".

ח"כ מיכאל ביטון: "אמיליה קוסמטיקס עובד עשרות שנים ונמכר מיד ליד, יש בעלים שפגע במפעל וכן ועד שהתמהמה בהגעה להסכם 5 שנים. אפילו היום המפעל מרווח, לכן חובתנו לפנות לבעלים ולוועד לשבת ולסגור את הדברים בחדרים שקטים. זה מפעל שניתן להציל. בנוגע לפניציה - המפעל עלה על פסים של רווחים. הוא היחיד שעושה בקבוקים וצנצנות וממחזר 30,000 טון זכוכית מהזבל. 40 שנים יש לו היתר לעבוד בשבת וקומץ קיצוניים יוצר חרם על המפעל. כיבוי והדלקה של התנור משמעותו שבועות רבים של הפסקת פעילות. יש לאפשר כשרות המוסכמת על 95% מהאזרחים ובכך להצילם".

טל אוחנה, ראש העיר ירוחם: "בעוד כולנו ננסה לשמר את העובדים, אנחנו באופן פרו אקטיבי צריכים לבנות את העתיד הכלכלי לירוחם. חשוב שנקדם מהלך להקמת מפעלים חדשים נוספים מוטי טכנולוגיה ולא מפעלים של שכר מינימום".

חה"כ פנינה תמנו שטה: "כמי שצמחה בבית דתי, השאלה אם אנחנו בוחרים באנשים הללו ורואים אותם. השבת היא של כולנו והיהדות גם. מה נשתנה השנתיים הללו שקיצוניים מהלכים אימים על 250 משפחות. אין ספק שזה פתיר והממשלה צריכה להרים את הכפפה ולדאוג למפעל".

החרם החרדי על פיניציה מקרב את סגירתו ופיטורי מאות עובדים

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני הגיב לטענות בדבר מפעל פינציה: "מתי את או יו"ר המפלגה שלך דיברתם איתי לדאוג לפניציה? אני לא מרפה פה בוועדה מנושא של סגירת מפעלים, אני מותקף שאני לא דואג לכלכלה בישראל. טיפלתי בנושא של המלט, טיפלתי בסנרג'י, בא ארדואן, הטורקים דוחקים את המפעלים שלנו החוצה, עד שלא יהיה לנו מלט בתוצרת עצמית ואז הם יעלו את המחירים. אצלי עובדים שהולכים הבייתה היא פיקוח נפש. אני לא מבין למה חרסה נסגר, לא מבין. למה?  הבעלים של חרסה מפעיל מפעל דומה בטורקיה עם אותם מוצרים, למה?  אני מבקש לבדוק מה המפעלים האלה קיבלו מהמדינה ולקבל בחזרה.

"לגבי פניציה, אני וליצמן ישבנו עם רה"מ, יש וועדה למען השבת שאמרה אנחנו לא יכולים להשתמש בבקבוקים שמייצרים בשבת. לא קשורה המילה חרם, הם לא יכולים להשתמש. ביקשנו באריכות רבה – יש הצעה שלא יעבוד בשבת, יהיו עובדים לא יהודים שם. בסופו של דבר המדינה צריכה להיות חלק מהעניין. המדינה צריכה להיות חלק מהעניין, היא צריכה לסבסד חלק קטן והבעיה תיפתר. זה לא חרם, אבל אדם אומר – אני לא רוצה לקנות את הבקבוק, אי אפשר להכריח אותו. קיבלתי כתף חמה מרה"מ ומשר הכלכלה. אני מקווה, אני רוצה למצוא פתרון לעניין. אם אין פתרון אז יש לנו בעיה גדולה. לבוא ולעשות מזה פוליטיקה זה מאוד נחמד, בגלל הדתיים והחרדים. אני רואה אור בקצה המנהרה לאחר שיחות שהיו לי. הנושאים האלה קרובים לליבי. אם חרסה יסגר צריך למצוא פתרון לכל הדברים האלה".

ראש עיריית דימונה: לפטור מפעלים בנגב מארנונה

בני ביטון ראש עיריית דימונה: ''אני קורא לשר הפנים לוותר על ארנונה בשלוש השנים הראשונות להקמת מפעל. אני יושב פה פעם שלישית או רביעית על המשבר בדרום. לגבי פניציה ישבנו איתך, עם נשיא המדינה ועם החרדים ואני מקבל את הפתרון לגוי של שבת. אמיליה הוא משבר שניתן לפתור אותו מידית. לא יעלה על הדעת שיקבלו מענקים ממשרד הכלכלה ויעבירו את המפעל לארה"ב. חרסה מפעל חשוב ולא יעלה על הדעת שתמיד נהיה במוקד. דימונה נתנה לנתניהו 56.3%, מקום ראשון במדינה. ועדת הכספים צריכה לחייב פתרון. הערים שלנו בהתפתחות אדירה ולא שתו או אכלו לנו ואני מבקש שבהסכם הקואליציוני בסמכותך לפתור את בעיות התעסוקה".

ח''כ עופר כסיף: ''למעלה מ-600 בני אדם עומדים לאבד את מטה לחמם... השוק החופשי מקדם את הרווח על חשבון הרווחה''

ח"כ עופר כסיף: "למעלה מ-600 בני אדם עומדים לאבד את מטה לחמם. הפתרון לטווח ארוך הוא להתייחס לעובדים כבני אדם ולא כאל זוג ידיים עובדות. השיטה שמייצרת את הבעיות הללו היא שיטת השוק החופשי שמקדשת את הרווח במקום את הרווחה".

שי רינסקי, מנכ"ל משרד הכלכלה: "הצענו את עזרתנו לחרסה ונענו בסירוב. לגבי אמיליה ופניציה- כ-14 מפעלים בנגב קיבלו תקציבים להרחיב פעילותם. לגבי אמיליה - ככל שיעצימו פה את הקולות נלך אחורה. אנחנו מלווים גם את היקבים שרוכשים את פניציה. אם בא בעל מפעל שרוצה להעתיק פעילותו לארה"ב , במקרה של אמיליה ניתקו אתנו מגע וסירבו לקבל מענקים שהצענו. אנחנו דגים מקומות בדרום ומציעים להם תמיכה. המקום היחיד שאנחנו הולכם לסבסד מבנה להייטק זה ירוחם. המחויבות שלנו כפולה - למצוא מקומות פרנסה וכן למצוא כלים ייחודיים ואנחנו במקום הזה. ביחס לאוטובוסים אנחנו אתכם אבל אנחנו במיעוט".

טל אוחנה: "הסיבה שהוא מסרב לקבל מענקים היא העתקת פעילות לשוק האמריקאי. אלך מכאן לפגישה אתו".

עידו סופר, רכז תעשייה באגף תקציבים במשרד האוצר: ל"גבי המפעלים המדינה לא צריכה להתערב אלא במקרים שיש בהם כשלי שוק. במקרה שבעל מפעל החליט החלטה עלינו לעזור לעובדים ככל שאפשר. לגבי מכסים והיטלים מדובר בנטל שעובר לציבור. כשמסתכלים על עלות שוטפת של מפעלים הממשלה מתכוונת לפעול ברפורמות משמעותיות ביותר שתכלול גם הורדת נטל רגולטורי שפוגע בתעשייה".

רועי רגרמן מנכ"ל קבוצת חמת: "קבוצת חמת מפעילה 3 מפעלים בארץ חמת וליפסקי מצליחות להרוויח ומשלמות את משכורות עובדי חרסה שלא מצליח להתחדש. 30 עובדי חרסה כבר נקלטו בחמת. יש לנו אוצר טבע של גז טבעי והמדינה במקום לבוא למפעלים ולתת להם אותו במחיר מופחת שיאפשר תחרות, התשלום עבור ההולכה מגיע למחיר דומה לטורקיה. האם מישהו קיים דיון על השלכות הרוחב של הוזלת עלויות הבניה עבור דיור למשתכן? למה באצטדיון טדי בבאר שבע שמו אסלות תוצרת גרמניה ובכנסת ישראל תוצרת טורקיה. בחברון יש מפעל פלסטיק שמשלם 1,500 שכר מינימום ומשאיותיו נוסעות חופשי במדינה. אתם חייבים לראות מה עושים כדי להציל את התעשייה".

יו''ר וועד חרסה: ''לעובדים המבוגרים לא תימצא עבודה''

איגור גרימן יו"ר ועדה עובדי חרסה: "אנחנו מאמינים שאפשר להציל את המפעל בעזרת הממשלה והרשויות. בעלי המפעל דחו את העזרה כי הם תכננו כבר לפני זמן לסגור את המפעל ולזרוק את העובדים כמו כלבים תוך שמשקרים להם ואומרים שהמפעל בטורקיה מיועד לאירופה. שבועיים מאז סגירת המפעל לא מדברים אתנו בכלל. עובדים שעובדים 20 ו-30 שנה בתנאים מהקשים בארץ. חצי מהעובדים עם גב שבור ולא יוכלו להשתלב במקום אחר. לעובדים המבוגרים לא תימצא עבודה. רוב העובדים שנקלטו בחמת הם אנשי מכירות. ההנהלה מתעלמת מהעובדים".

ח"כ גפני פנה למנכ"ל חמת, רגרמן: "יש לכם לדבריך שני מפעלים מרוויחים. לא ישבתם לדבר עם העובדים ולנסות לשלבם. אם זה נכון שלקחתם מפעל שפעל עשרות שנים ומעבירים אותו לטורקיה תהפכו למשל ולשנינה. חרסה הוא מפעל שכולנו גדלנו עליו. אני מוכן להיכנס לעניין כדי לנסות להציל את המפעל. אני מבקש שתשב עם העובדים לראות מה עושים. כאן לא סדום ועמורה, לא זורקים עובדים לרחוב. אם אתה הולך להתחשב בכך ולשלבם במפעלים או לתת פיצויים מוגדלים- אני מבקש עדכון על כך".

רגרמן: "הבחירה של העובדים בהסתדרות הייתה כדי לעשות בלגן והם ביטלו פגישה שנקבעה. למרות זאת נערכה פגישה אחת ונקבעה למחר עוד פגישה. זה מלווה עם עו"ד. קלטנו 30 עובדים ומעבר לכך, אני לא יכול להעסיק עובדים במפעל סגור".

ח"כ גפני סיכם את הדיון: "מנכ"ל חרסה לא הגיע לדיון ולא השיב לשיחותיי לאחר שאמר שיחזור אליי. אבקש לדווח לי מחר אחרי הישיבה עם העובדים מה נעשה. אבקש מראש העיר ירוחם לדעת מה התפתח עם העניין לאחר פגישתה עם אמיליה קוסמטיקס. אני פונה למנכ"ל משרד הכלכלה - אתם אנשי מקצוע ואבקש שתעדכנו מה קרה עם חרסה ועם אמיליה. אם לא יהיה פתרון, יש לעשות הכל כדי לגבות מהם את הכסף. בנוסף, אבקש להיכנס לנושא פניציה כי יש הסכמה של שר הכלכלה ושל ראש הממשלה לעניין השבת". 

תגובות

End of content

No more pages to load