• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עשרות אלפי דירות ייבנו בב''ש, שחולמת על 370,000 תושבים תוך עשור

תוכנית המתאר הכוללנית של באר שבע, אשר מחליפה תוכנית מ-1970, מדברת על בניית 24,000 דירות חדשות ועל כ-150,000 תושבים חדשים. תזכורת: הסכמי הגג בב''ש לא כל כך מתממשים, בשל היעדר ביקושים

האם תושבי רחוב גוש עציון ייהנו מכל טוב התוכנית? כך נראית שכונה ותיקה (צילום: דני בלר)

חולמים על עיר של 370,000 תושבים:  הוועדה המחוזית דרום שבמינהל התכנון, הפקידה להתנגדויות הציבור את תוכנית המתאר הכוללנית לבאר שבע. התוכנית כוללת תוספת של 24,300 יחידות דיור, שייבנו במהלך העשור הקרוב. התכנון מדבר על אוכלוסיה של  כ-370,000 תושבים שתתגורר בבירת הנגב, המונה כיום כ-220,000 איש. הציבור יוכל להגיש התנגדויות לתוכנית תוך 60 יום.

התוכנית קודמה על ידי מטה מינהל התכנון, עיריית באר שבע ולשכת התכנון המחוזית דרום והיא מחליפה את תוכנית המתאר הקודמת משנת 1970. מדובר בתוכנית גרנדיוזית: בנוסף לבנייה למגורים, מתוכננים כ-4.5 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה, מסחר ומשרדים ועוד כ-3.9 מיליון מ"ר שטחי תעשייה וכן שטחי תיירות. התוכנית מדברת גם על הקמת בית חולים מרכזי חדש בנגב, אשר ימוקם בכניסה המזרחית לעיר, מסביבו יוקם מתחם ביו-טק.

תוכנית מתאר במרחב מורכב: חסרה תעסוקה, אין פתרון לאיום ביטחוני

התוכנית מבקשת לבסס את מעמדה של באר שבע כעיר מטרופולינית מרכזית במרחב. מרחב הנגב הינו מורכב. ברובו הוא לא מיושב, יש בו ריכוז של יישובים בעלי דירוג סוציו-אקונומי נמוך, לצד יישובים מבוססים מאוד כלכלית. חלק מהאוכלוסיה הבדואית גרה ביישובים לא מוכרים. העיר השניה בגודלה במרחב הנגב היא רהט, בה מתגוררים כ-80,000 איש, גם היא מתמודדת עם אתגרי פיתוח לא קלים. באר שבע כבירת המחוז, נותנת שירות לכלל יישובי המרחב ויש בה תופעה של יממות: באים אליה לעבוד מכל המרחב, אך גם באר שבעים נאלצים, לצורכי קידום ופרנסה, לעבוד במרכז הארץ. 

באר שבע כיום מתמודדת עם שורה ארוכה של בעיות: פרנסה - כאשר השכר המשולם בעיר נמוך משמעותית מזה המשולם במרכז הארץ, לאותה משרה. היעדר אופק קידומי לעובדים, בעיקר בשל היעדר הזדמנויות. אחוז העסקים הנסגרים בה גבוה ואלה השורדים מתקשים מאוד בסביבה עסקית תחרותית. השכר הנמוך משליך על אפשרויות התרבות, הבילוי והקניות של התושבים. בעיה נוספת היא רמת שירותי הרפואה בעיר: תוחלת החיים בנגב נמוכה יותר, התורים לרפואת מומחים ארוכים מאוד. התעשייה בנגב חווה משבר, עם סגירתם של מפעלים ותיקים, בהם חרסה.

היקף הבניה המסיבי בתוכנית מתנגש עם היקפי המימוש של תוכנית הגג לבאר שבע: רק כ-45 אחוזים מיעדי הבניה מומשו. לשכירים בבאר שבע קשה עד בלתי אפשרי להתחייב לרכישת דירה. יש מי שנוטלים על עצמם התחייבויות גבוהות מכפי יכולתם וקורסים ואחרים נעזרים בהורים. אלה שוברים תוכניות פנסיה כדי לסייע לילדים לרכוש נכס ובכך מסכנים את עתידם הכלכלי והפכו תלויים לעת זקנה. 

שכונות מזדקנות משוועות לממ''ד

בעיה נוספת בבאר שבע היא השכונות הותיקות, בהם בניינים בני עשרות שנים: ברובם, הם לא ממוגנים והמציאות הביטחונית בבאר שבע היא כזו, שאחת לכמה חודשים היא בתוך סבב ירי טילים. מצב זה לא הולך להשתנות בקרוב ועלול אף להחריף. התוכנית מבקשת לתת מענה לכך, על ידי פיתוח של מרכז העיר והשכונות הוותיקות, באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית. פרויקט כזה מעלה הילוך במתחם וינגייט, בו מתגוררת אוכלוסיית סטודנטים, שבבאר שבע נתספת כאולכוסיה חזקה ואיכותית ואף מתועדפת. ההתחדשות העירונית תכלול עירוב שימושים של מגורים, מסחר ותעסוקה. שטחים חדשים לבינוי יוקצו מדרום לפארק נחל באר שבע.

האם תושבי העיר יראו יותר ירוק בעיניים? במסגרת התוכנית הושם דגש על שדרוג המרחב הציבורי והצירים המרכזיים בעיר. כמו כן, מבקשת התוכנית לפתור את בעיית התחברוה הציבורית בעיר, על ידי  פיתוח פתרונות תחבורה.

קרא עוד באותו נושא:

הדוח השנתי של בנק ישראל חושף: הסכמי הגג בב''ש לא מתממשים

תגובות

End of content

No more pages to load