• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מאבק התושבים נחל תבוסה: אושרה סופית הקמת מגדלי הגרנד קניון

אושר סופית: 3 מגדלי מגורים, בני 24 קומות, בסך הכל כ-300 דירות - יוקמו על שטח החניה של הגרנד קניון ויוסיפו כ-1,000 תושבים לאחד המתחמים הצפופים בב''ש. מאבק התושבים נחל תבוסה אל מול כוחות הנדל''ן

התושבים התנגדו, כוח הנדל''ן לבסוף הביס אותם (צילום: דני בלר)

תבוסה למאבק התושבים נגד הקמת מגדלי המגורים במה שהיום החניה של הגרנד קניון: 3 מגדלים, בני 24 קומות, בהם כ-300 יחידות דיור יוקמו באחד ממתחמי המגורים הצפופים בבאר שבע. המגדלים יוסיפו כ-1,000 דיירים, על מכוניותיהם. כבר כיום, צומת הגרנד ושדרות טוביהו עמוסים בתנועה בכל שעות היום, אבל בעיקר בשעות הלחץ, בבוקר ובסביבות השעה 17:00. 


וידאו: ככה זה נראה כיום: החניה העמוסה של הגרנד קניון, עומסי התנועה במקום (צילום: יעל איזקסון / פייסבוק)

תושבי האיזור מנהלים מאבק מזה כשנתיים, כנגד הקמת המגדלים, אשר יוסיפו עומס בלתי רגיל על כבישי האיזור. חניית הגרנד קניון תתבטל ולבאי המתחם תיוותר החנייה התת קרקעית של הקניון. הוועדה במנהל התכנון דחתה כמעט אחת לאחת את ההתנגדויות של התושבים ונתנה אור ירוק למתחם המגורים הצפוף - שמעברו האחד בתי קרקע של נאות לון ומולו, בתי שיכונים ישנים של רחוב הגלבוע, המאוכלסים על ידי אוכלוסיה קשת יום ושוכרי דירות ממשקיעי נדל''ן. 


וידאו: הפגנת התושבים, בדצמבר 2017 (צילום: דני בלר)

הוועדה דחתה את התנגדותו של דניאל מורגנשטרן, בדבר הפגיעה בשטחים  הציבוריים ושינוי אופייה של השכונה. ''הועדה מציינת כי בדיון וועדת המשנה להתנגדויות מיום 02/07/2018 החליטה הועדה כי שטחי הציבור הנדרשים על פי נתוני העיריה (על פי הפרוגרמה) יינתנו בתחום התכנית שטחי ציבור עבור גני ילדים ואופציה לשטחים עבור שרותי בריאות. לפיכך, אין הועדה רואה כל צורך בהכללת שטחי הציבור. תאי שטח  אותם הוחלט בדיון קודם כאמור, לגרוע מהתכנית כמענה להתנגדות התושבים. בדיון התברר כי המתנגד סבור שהשימוש הציבורי בתאי שטח אלו מבוטל, דבר שאינו נכון''.

''חסרות רק שתי כיתות גן, תחנת לבריאות המשפחה תוקם בגרנד קניון''

ועוד נכתב בהחלטה: ''בהתאם למכתב עיריית באר שבע השתכנעה הוועדה כי בפועל חסרים רק כיתות גן ( 2) ותחנה לבריאות המשפחה. לפיכך, שוקלת הוועדה להוסיף שימוש לגן ילדים בתחום התכנית. הוועדה מבהירה כי גני הילדים לא יהיו לטובת דיירי הבניין בלבד אלא פתוחים לכל. הוועדה מציינת כי תחנה לבריאות המשפחה יכולה להינתן בשטחי המסחר המאושרים בתחום ה"גראנד קניון". יחד עם זאת, קובעת הוועדה כי בהוראות התכנית יוגדר כי ניתן להשתמש ב- 200 מ"ר משטחי הבניה המותרים לטובת "שירותי בריאות". לאור כל האמור לעיל, עולה כי התכנית אינה יוצרת פגיעה בנושא של צרכי ציבור לתושבי השכונה.
לאור זאת שוקלת הוועדה לבטל את שטח מבנה הציבור (אזור קהילת אשל אברהם) מתחום התכנית''. 


חניית הגרנד קניון. כאן יוקמו המגדלים (צילום: דני בלר)

נדחתה גם ההתנגדות בנושא עומסי התנועה

הוועדה גם דחתה את טענות התושבים בדברא עומסי התנועה העתידיים: ''לטענה כי עם הקמת שלושה מגדלי מגורים בגובה 25 קומות ובהיקף של 297 יח''ד תהיה תוספת 740 מכוניות פרטיות (לפי 2.5 מכוניות למשק בית) למעגלי התנועה ברחובות הסמוכים, תוספת 50% רכבי שירות, הספקה, לקוחות ועובדים. הועדה מחליטה לדחות את ההתנגדות.

​​​​​​​
עומס בחניה, שתתבטל עם הקמת המגדלים (צילום: יעל איזקסון / פייסבוק)

''הועדה מציינת כי הנושא נידון בישיבת הועדה להתנגדויות שהתקיימה בתאריך 07/05/2018 סעיף מס' 1.ג בהחלטת הועדה. ניתן לראות התייחסות הועדה לנושא גם בסעיף מס' 1.א בהחלטת הועדה להתנגדויות מתאריך 02/07/2018 . בכל מיקרה מציינת הוועדה כי הזכות להגשת השגות פי סעיף 106 ב' הינה רק לנושאים בעניינם החליטה הועדה לאפשר זכות התנגדות נוספת ואין מדובר באפשרות להעלות טענות שהועדה הכריעה בהן''.

מכה קשה למאבק האזרחי אל מול כוחות נדל''ן

אושרה ספיר, שהייתה ממובילות המאבק, כתבה הערב, עם היוודע ההחלטה להקים את המגדלים: ''ברצוני לבשר לכם שלמרות זעקת התושבים, והמלצות הבטיחות הקשות של העירייה, דחתה ועדת התכנון את ההתנגדויות של הציבור בבושת פנים ובכך נגזר הגורל של החניון החיצוני של הגראנד קניון להפוך לשלושה מגדלים''.

תוצאות המאבק מהווים תקדים להתנגדויות נוספות אשר יקומו עם הכוונה לצופף את הבניה בבאר שבע ולהפוך שכונות ישנות, בהן בניה נמוכה, במפרט צנוע, למתחמי מגדלים, מניבים יותר. 

מסמך ההחלטה המלא (סריקה):

​​​​​​​
תגובות

End of content

No more pages to load