• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תכינו את הארנקים: הארנונה תתייקר ב-2.58 אחוזים

ב-2020 הארנונה תועלה באופן אוטומטי - בגלל עליות השכר המגזר הציבורי. מדובר בהתייקרות כלל ארצית, למגורים ועסקים כאחד. מלבד התייקרות זו, רשויות יכולות לבקש אישור חריג להעלאה נוספת

שר הפנים, אריה דרעי (צילום: ZOHAR333), שקלים (צילום: PIXABAY)

יש מחיר לתוספות השכר למגזר הציבורי: ב-2020 הארנונה למגורים ועסקים תתייקרר בשיעור של 2.58 אחוזים בכל הארץ. זוהי התייקרות אוטומטית, המחושבת  על ידי נוסחת העדכון הקבועה הנהוגה מזה עשור. מאז 2007 הארנונה התייקרה בכל הארץ ביותר מ-30 אחוזים.

משרד הפנים פרסם היום, שלישי, כי הארנונה תתייקר בשנת 2020 בשיעור של 2.58%, בכל הארץ, למגורים ולעסקים. זה לא סוף פסוק: מלבד ההתייקרות האוטומטית, כלל ארצית, רשויות מקומיות יכולות לבקש ממשרדי הפנים והאוצר אישור חריג להעלאות נוספות לבתי מגורים או עסקים שונים. ההעלאה אינה מבדילה בין יישובים מבוססים, לבין יישובים באשכולות הסוציו-אקנומיים הנמוכים: כולם משלמים, גם תושבים עניים. 

מדד המחירים לצרכן עלה בישראל ב-1.3 אחוזים בלבד במהלך 12 החודשים האחרונים, אבל מה שמשך את התוספות כלפי מעלה הוא מדד השכר במגזר הציבורי, שהתייקר ב-3.58 אחוזים, ובגלל ההצמדה לשכר זה, הארנונה עולה בצורה תלולה. הכנסתם של שכירים רבים בפריפריה היא מתחת לשכר המינימום ויש מי שלא קיבלו תוספות שכר מזה שנים, מלבד עידכונים לשכר המינימום - שלא תמיד מיושמים: חלק מהעובדים מועסקים בחלקי משרות או כעובדי פרילאנס. ככל שמתרחקים ממרכז הארץ, כך יורד השכר המשולם לעובדים. העלאת הארנונה לעסקים תגרור, כל חוששים, גל של התייקרויות ואף תוביל לסגירת עסקים. 

שיטת החישוב גוררת ביקרת רבה כלפי שר הפנים, אריה דרעי. גם אם היא הולכת להעשיר את הקופה הציבורית, מי שיצטרכו לספק הסברים לתושבים הם ראשי הרשויות, שיעמדו בקו האש. 

נושא השכר במגזר הציבורי מלווה בביקורת רבה: בעוד שעובדים זוטרים מועסקים כעובדי קבלן בשכר מינימום, יש בעלי תפקידים, גם בפריפריות, המשתכרים שכר של עשרות אלפי שקלים. הבוקר פורסמו נתוני ארגון ה-OECD, המזהירים את ישראל מפני כניסה להאטה כלכלית ובהם המלצה להקטין את ההוצאה הציבורית. לממשלת ישראל הם נכנסו מאוזן אחת ויצאו מהאוזן השניה: במהלך הלילה אישרה הממשלה הלגדיל את מספר השרים ללא הגבלה, על מנת לרצות את כל השותפות העתידיות לקואליציה. הגדלת מספר השרים תעלה לקופה הציבורית מאות מיליוני שקלים: שרים, סגנים, ראשי לשכות, פקידים, דוברים, עוזרים, רכבי שרד, שכר למקורבים, כל זאת - כאשר כלכלת הפריפריות במצב רע.


תגובות

End of content

No more pages to load