• 03 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מצב חירום בשל גל השריפות: שריפה בפארק נחל ב''ש, בתים פונו בעוטף

גל שריפות ברחבי הארץ - והדרום בוער: שריפה גדולה בפארק נחל באר שבע. תנועת הרכבות הואטה, יישובים פונו בעוטף עזה. פיקוד העורף מגייס כבאים בצווי 8

(צילום: אלי כהן דובר כבאות והצלה מחוז דרום)

מצב חירום לאומי: גל החום הקיצוני, עם טמפרטורות שבערבה הגיעו לכמעט 50 מעלות וגל שריפות ברחבי הארץ. סמוך לשעה 16:00 פרצה שריפה גדולה בפארק נחל באר שבע, כוחות כיבוי נמצאים במקום ומנסים להשיג שליטה על האש.  עובדי קק"ל וצוותי הכבאות נמצאים במקום, מנסים להשיג שליטה על האש ובעיקר - למנוע את התפשטותה לשכונות מגורים ומרכזים מסחריים. שריפה פרצה בשער הנגב.

שריפה גדולה השתוללה ביער בארי, בעקבות בלוני תבערה שוהפרחו מרצועת עזה. ביישובים בעוטף עזה, הקרובים למוקדי השריפות, היה צורך לפנות תושבים מבתיהם.  בשל השריפות, ישנן הפסקות חשמל בחלק מהיישובים.


חום קיצוני: 49 מעלות בעין בוקק (צילום: מועצה איזורית תמר)

שריפת קוצים סמוך לבית חגי בדרום הר חברון. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח סורוקה 6 נפגעים במצב קל כשהם סובלים משאיפת עשן. 10 נפגעים נוספים שנבדקו וטופלו במקום ולא נזקקו לפינוי לבית החולים. צוותי מד"א ערוכים במקום להענקת טיפול רפואי במידה ויהיו נפגעים נוספים.

שירותי הכבאות הכריזו באופן חריג פקודת לפיד אדום, הכוללת גיוס כוח אדם ומשאבים כלל ארצי. ככל הנראה, תיעשה פניה למדינות באיזור, על מנת להביא לישראל מטוסי כיבוי גדולים.

בשל החום הכבד, רכבת ישראל הטילה הגבלות מהירות של עד 80 קמ"ש בקוו ההגנה-ב"ש, בשל התרחבות פסי המתכת במעלות חום גבוהות. בשל העובדה כי זהו יום חמישי, הרכבות יש עומס נוסעים גדול, בקו באר שבע תל אביב, של סטודנטים וחיילים. 


חוסר אחריות: תושבים בנחל עשן הבעירו מדורה גדולה, שיצאה מכלל שליטה (צילום: אנה קגנוביץ' / באר שבע ביחד)

עיריית באר שבע נתה הערב לתושבים: ''אנו בעיצומו של גל חום קיצוני. בשעות אלה מתחוללות שריפות ברחבי הארץ. אנו מבקשים מכם להישמע להנחיות כבאות והצלה ולהימנע לחלוטין מהבערת מדורות! החום הקיצוני היום יכול להפוך כל מדורה לשריפה מסכנת חיים. נא גלו אחריות!''. עם זאת, יש מי שמתכננים להבעיר מדורות גם הערב. אתמול הובערה מדורה גדולה בשכונת נחל עשן, במגרש של מבנה. המדורה יצאה מכלל שליטהו הצריכה את התערבות שירותי הכיבוי. ''זה ממש חוסר אחריות, זה יכול היה להיגרם באסון. לא מבינה למה לא מחפשים את האחראים ועוצרים אותם... חום כזה ועוד עושים מדורות, אחרי שהעירייה והכבאים הזהירו את כולם''.

בינתיים, בעזה, מאיימים הערב להחריף את היקף שליחת בלוני החבלה. לטענת הפלגים, ברשותם טיסני קלקר, המסוגלים לשאת חומרי נפץ - כך פורסם ברשתות פלסטיניות. בשל בלוני התבערה, הוחלט בישראל לצמצם את שטח הדיג בעזה. 


מאיימים להגביר את האש (צילום: טוויטר / רשתות פלסטיניות)


מי שלא כל כך הושפעו מהמצב הם תושבי עומר: ילדי עומר משחקים היום בשלג שהובא להם מהחרמון ונכנסים לבריכת השחיה בחינם ומתרחקים מהאש, בניגוד לבאר שבע, בה תושבים התעלמו מהוראות העירייה ושירותי הכיבוי והבעירו מדורות, בהן ליד פארקי משחקים שהוקמו לא מכבר בעלויות גבוהות. מדורה גדולה הובערה בנחל עשן והיה צורך להזמין את שירותי הכבאות, אחרי שיצאה משליטה. 


כוחות משטרה בזירת השריפות במערב הנגב (צילום: דוברות המשטרה)

משטרת ישראל פרוסה בכוחות מתוגברים באיזור הדרום ופועלת לצד כוחות ההצלה בזירות בהן פרצו שריפות. הציבור מתבקש להימנע מהסכנה ולהישמע להנחיות של הכוחות בשטח.

בעקבות שריפה בין הישובים זיקים וכרמיה, כוחות המשטרה שנפרסו חסמו לתנועה את כביש 3411 (כביש הגישה לישובים אלו מכביש 4) בין שני הישובים הללו לתנועת כלי רכב. 

מפקד מחוז דרום, ניצב יורם סופר, קיים ויעוד מיוחד בהשתתפות נציגי כב״א ומד״א, במהלכו ציין לשבח את שיתוף הפעולה ההדוק בין כלל גורמי החירום וההצלה בדרום ובסיומו הוחלט על המשך ההיערכות המעובה עקב תנאי מזג האוויר הקשים ומוכנות לפינוי מיידי של התושבים במידת הצורך.

במשטרה קוראים לציבור לסייע לכוחות המשטרה והחירום שפועלים בזירות שריפה ולא להתקרב למקום בשל הסכנה הטמונה בלהבות ובעשן הרב.

שיא החום עדיין לפנינו: חזית אוויר חם מתקרבת לישראל מכיוון מצרים. ההערכה היא כי בלילה בטמפרטורה בבאר שבע תגיע לכ-30 מעלות ומחר, המטפרוטרה תטפס בבוקר ל-44 מעלות.

תגובות

End of content

No more pages to load