• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

40 שנה לביקור סאדאת בב''ש - ואיך זה כמעט נגמר בתקרית בינלאומית

ביום שני יצויינו 40 שנה לביקורו ההיסטורי של נשיא מצרים, אנואר סאדאת, בבירת הנגב. אנחנו מביאים לכם וידאו של הביקור - ואיך תמונה בלעדית בשבועון ''כל-בי'' כמעט גרמה לתקרית בינלאומית

נשיא סאדאת מבקר בבאר שבע ((צילום: סער יעקב, לע''מ)

עיריית באר שבע, מינהלת העיר העתיקה והתיירות ויזמים חברתיים מקומיים מזמינים אתכם למגוון אירועים לציון 40 שנה לביקור סאדאת בבאר שבע. ביום שני הקרוב יצויין ברחבי העיר באר שבע 40 שנה לביקורו של נשיא מצרים מוחמד אנואר סאדאת. העיר תלבש חג ותציין את האירוע במגוון מוקדים ופעילויות.

​​​​​​​
הנשיא סאדאת וראש עיריית באר שבע, אליהו נאוי, זכרונם לברכה (צילום: מתוך השידור של הערוץ הראשון של רשות השידורׂ)

בעשרים ושבע במאי שנת 1979, א' בסיוון תשל"ט ,נחת מסוקו של נשיא מצרים הראיס מוחמד אנואר סאדאת בעיר באר שבע - עירו של אברהם. ברחבת העיריה נערך טקס רשמי בו השתתפו נשיא מדינת ישראל מר יצחק נבון, הנשיא סאדאת, ראש הממשלה מר מנחם בגין וראש העיר באר שבע מר אליהו נאוי, זכורנם לברכה.

​​​​​​​
וידאו: ביקור סאדאת בבאר שבע (צילום: הערוץ הראשון של רשות השידור, עם הקדמה של יגאל רביד, מתוך ''כך היה'')

 לאחר הטקס יצאה שיירת מכוניות הנכבדים לסיור ברחובות באר שבע שלבשו חג לרגל הביקור. באוניברסיטת בן גוריון נערך טקס ובו נשיא האוניברסיטה מר יוסף תקוע העניק לבגין וסאדאת את פרס בן גוריון על פועלם למען קידום ההבנה בין עמי המזרח התיכון ומדינת ישראל.

זה הסיפור הידוע, המוכר. מה שפחות מוכר, הוא סיפור התקרית הבינלאומית שכמעט גרם המקומון ''כל-בי'', שהופעתו הופסקה, אחרי 36 שנות פעילות, בעת שהיה שייך לקבוצת מקומוני ''זמן מעריב''. אל הפמליה הורשו להצטרף רק צלמים מעטים - צלמי לשכת העיתונות הממלשתית וצלמי העיתונים הארציים. את ''כל בי'' ייצג הצלם דוד גרינשפן, כיום ב''ישראל היום''. גרינשפן מיטיב לצלם את נשוא הכתבות בזוויות יוצאות דופן. בין עשרות אלפי הצילומים שלו, לאורך השנים, עבור ''כל-בי'', ניתן למצוא מפכ''ל ''מתגלץ''' בכניסה לעיריית באר שבע, חברי כנסת ושרים ברגעים מאוד אנושיים במפגש עם תושבים וצילום אחד שכמעט גרם לתקרית דיפלומטית.

הצילום מעורר הסערה של דוד גרינשפן -  אז, ב-1979, צלם מערכת ''כל בי'' (מתוך עמוד הפייסבוק האישי שלו, עותק מצוי בארכיון כל בי). בצידה השמאלי של התמונה, מי שלימים יהפוך לנשיא מצרים, חוסני מובארכ
​​​​​​
הנשיא סאדאת הוזמן ללשכתו של ראש העירייה דאז, אליהו נאוי ז''ל. התלוו אליו נשיא המדינה יצחק נבון וראש ממשלת ישראל, מנחם בגין, זיכרונם לברכה. גם נבון וגם נאוי דיברו ערבית צחה, שפתחה את לבו של הנשיא המצרי. תוך רגעים ספורים, המפגש הפך ללבבי. נשיא מצרים נתבקש לכתוב כמה מילים בספר האורחים של העירייה. את הספר הגישו לו שתי עובדות לשכת ראש העירייה, שבניגוד לפרוטקול, ישבו על מסעדי הכורסא. גרינשפן צילם, הצילום פורסם בעיתון כל בי של אותו שבוע. לכאורה, צילום מאוד אנושי, שהציג את סאדאת כאדם חביב. לדברי עדי ראיה למעמד, הנשיא המצרי היה מאוד נרגש מביקורו בבאר שבע, בשל משמעותה ההסטורית לשני העמים. 

העיתון יצא לדוכנים ותוך כמה שעות, העורך דאז, אופיר שוהם, מקבל שיחת טלפון זועמת מ''גורם ביטחוני בכיר'': ''תגיד לי, אתם בסדר? איך אתם מפרסמים צילום כזה? הרי מדובר בנשיא של מדינה מוסלמית וצילום כזה עלול לעורר תקרית בינלאומית!''. שוהם נזכר בסיפור בערב התקשורת שהיה לאחרונה בבאר שבע וכך גם גרינשפן, בעת מפגש, אחרי שנים, שלהם עם כותב שורות אלה, ששימש כסגן עורך המקומון משך 31 שנה. 


סאדאת בבאר שבע, בטקס שהערך בכניסה לעיריית ב''ש (צילום: סער יעקב, לע''מ)

ביום שני הקרוב, ה-27 במאי, תתקיים סדרת אירועים לציון 40 שנה לביקור ההיסטורי, עם מגוון פעילויות במוקדים שונים ברחבי העיר שיזמו תושבי העיר בשיתוף עיריית באר שבע ומינהלת העיר העתיקה והתיירות. בין הפעילויות השונות יועברו מערכי שיעור שנבנו על ידי צוות יזמים חברתיים מקומיים, יערך סיור בהדרכת זאב זיוון ובשילוב זיכרונות של תושבי העיר שיצא מאוניברסיטת בן גוריון, יתקיים מפגש בפאב הגיזה, תפתח תערוכת צילומים וחומרי ארכיון מיום הביקור ולסיום היום תערך מסיבה מצרית.

​​​​​​​סדרת האירועים שתתקיים ב-27 במאי ברחבי העיר תהיה יריית הפתיחה לשלל אירועים נוספים שיתקיימו לכל אורך שנת האברים לביקורו ההיסטורי של סאדאת בבאר שבע שהינם חלק מסצנת התיירות ברחבי העיר העתיקה המתחדשת בפרט והעיר באר שבע בכלל. 

תגובות

End of content

No more pages to load