• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות חוזרות? פיזור הכנסת - בשורה רעה לנגב

לא ביטחון, לא תעסוקה ולא דיור: מה שהיה אמור להיות ממשלת החלומות של נתניהו ושותפיו הטבעיים, מתברר כמלאכת מרכבת בלתי אפשרית וגם אחדות לא באה בחשבון. כל אלה - כשסבב לחימה חדש נמצא על הפרק

הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום / לע''מ)

כשלושה ימים לפני המועד האחרון להצגת הממשלה בפני הנשיא, נתניהו, מי שזכה בניצחון סוחף, אינו מצליח להרכיב ממשלה. מה שהייתה אמורה להיות ''ממשלת החלומות'' של הימין, הולכת ומתבררת כמקהלה של חוסר הסכמה. כל אחת מהשותפות מציגה דרישות על סף הבלתי אפשרי. גם אם יצליח להרכיב ממשלה של 60 ח''כים, יהיה לה קשה עד מאוד להעביר החלטות, שלא לומר להוביל מדיניות כלשהי. אלה חדשות לא טובות לנגב, שנתן את קולו באופן גורף למפלגות הימין ומחק כליל את השמאל.

אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, הנשיא יעביר, על פי חוק, את המנדט ליו'רר כחול-לבן, בני גנץ. אלא שגם לגנץ את אפשרות נראית לעין להרכיב ממשלה.התסריט הקיצוני מדברת על הכרזת ממשלת מעבר וקיום בחירות חדשות. עד אז, הממשלה תתקשה להחליט החלטות משנות מצב. 

בהתחשב בסיכוי שכן תמצא  ברגע האחרון הנוסחה שתאפשר הקמת ממשלה צרה, בלי ליברמן, מדובר במצב משתק: תיקים מרכזיים יפוצלו על מנת לאפשר לתת לכל אחת מהשותפות - וגם לליכוד, נתח מהשליטה. אחד התיקים המפוצלים הוא השיכון: לא פחות מארבע מפלגות צפויות לקבוע מה את גורלו של אחד התחומים הבעייתיים בישראל. מערכת התכנון צםויה לעבור לידיו של שר הפנים דרעי. 

רשות מקרקעי ישראל צפויה להתחבר עם משרד השיכון המיועד כנראה ליו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ'. ועדת הפנים צפויה להיות תחת שליטת ישראל ביתנו. משרד האוצר עשוי להישאר בידי כחלון, שהודיע על פירוק מטה הדיור. 

אם מנהל התכנון יחזור למשרד הפנים, תגדל השפעתם של ראשי ערים בכל הנוגע להיקפי בניה. בניה מואצת מצריכה הקמת תשתיות עירוניות, שעלותן לא מבוטלת. בבאר שבע למשל, הסכמי הגג שנתחמו בקול תרועה גדולה לפני כחמש שנים, מתממשים בהיקף נמוך מאוד. כ-19 מכרזים לבנייה בעיר נותרו ללא מענה. משקיעי נדל''ן שחלמו לעשות קופה בבאר שבע מנסים להפטר מהנכסים מבלי להפסיד הרבה.

הבעיות של הנגב הן אחרות: בראש ובראשונה - אובדן הביטחון. לא הממשלה הנוכחית וככל הנראה גם לא הממשלה הצרה הבאה, יצליחו למנוע את הסבב האלים הבא. יכולת ההרס של הטילים העזתיים הולכת וגדלה. ח''כ עמיר פרץ הציע רק בשישי האחרון, במסגרת בוקר הראיונות ''קק''לי לוקאלי'' הציע לקדם חוק ''ממ''ד לכל בית''. לאור העובדה שבתים רבים בבאר שבע נבנו לפני עשרות שנים ושהליכים של תמ''א 38 אינם כדאיים כלכלית בב''ש, הדרך היחידה לערוב לביטחונם של תושבי ב''ש והנגב הוא להבטיח שלכל בית ישן יהיה ממ''ד. אגב, דובר כבר על כך בסבב הטילים הראשון, לפני כמעט 11 שנה. 

מדובר כמובן, בבשורה מאוד רעה עבור מי שזקוקים לפתרונות בתחום הדיור. הפיצול הזה ישתק את הדיור הציבורי ויקשה על יוזמות דיור בר השגה. בלי קבינט דיור ועם תיקים מרכזיים בידיים של מפלגות סקטוריאליות, הסיכוי של חסר דיור בבאר שבע מצוא פתרון שואף לאפס. 

בעיה אחרת, עימה חייבת הממשלה להתמודד - היא מצב התעסוקה בנגב. מפעלים נסגרים: חרסה, אמיליה קוסמטיקס, עננה ורבצת על פיניציה, זאת לצד ענפי המסחר: באר שבע היא העיר הגדולה בה היקף העסקים בסכנת סגירה הוא הכי גבוה. ללא עבודה שתפרנס את התושבים בכבוד, איזורי הביקוש בישראל ימשיכו להיות במרכז הארץ. 

ישראל עלולה למצוא את עצמה במערכת בחירות חדשה, שתכניס את המשק לסיחרור. ספק אם מערכת בחירות חוזרת תשנה את הגושים. אותו פיצול מחנות ששירת פוליטית את נתניהו בקדנציה האחרונה הוא זה שמקשה עליו להקים ממשלה בריאה. סימון המרכז-שמאל כאויבי העם סגר לו את הדלת להקמת ממשלת אחדות רחבה. גם עננת התיקים אינה עוזרת לו. למרות הניצחון המזהיר בבחירות האחרונות, נתניהו מגלה שבפוליטיקה אין דבר כזה חברים. גם השותפים הטבעיים לא מוכנים לצאת פראיירים. 

הליכה לבחירות חוזרות תעכב החלטות גורליות לנגב, בזמן כל כך קריטי. סבב הלחימה הבא בהחלט עלול להיראות אחרת ואין ספק שהמנהיגות בעזה תנצל את החולשה הפוליטית בישראל. העזתים מיטיבים לקרוא את החברה הישראלית יותר ממה שיראל מיטיבה לקרוא אותם. 

במערכת הבחירות האחרונה הנגב לא הצליח ליצור חזית אחידה שתאפשר לו מכפיל כוח. גם בבחירות הקרובות הוא ימשיך להביט מהצד איך הקולות שלו לא משרתות אותו, אלא את הפוליטיקאים. ברגע שהם התיישבו על הכיסא, הנגב כבר לא מעניין אותם. פעם אחר פעם הולכים בנגב אחר התפיסה השגויה של תמיכה עיוורת, כמותה ניתן היה לראות ברשתות החברתיות בבאר שבע: תקווה שכשהמועמד יבחר, יזכור להם את התמיכה המתרפסת כמעט. את הפוליטקאים מעניין דבר אחד בלבד: שרידותם הפוליטית. 

מה ישנו בחירות חוזרות? בנגב מה שהיה הוא שיהיה. מה שלא מבטיחים לפני הבחירות, ספק אם יתממש אחריהן. 

תגובות

End of content

No more pages to load