• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דוח עמותת עלם: בני נוער בפריפריה חשופים יותר לסמים

30 אחוזים מבני הנוער בארץ - ללא קשר למקום מגוריהם, חווים אלימות מינית ואחוז נמצא בסכנה ממשית. רק חלקם יינצלו לפני שיתדרדרו לעבריינות

בני נוער בפרפריה חשופים לסכנות (צילום הדמיה, המצולמים אינם קשורים לכתבה: דני בלר, PASJA100)

כ-30 אחוזים מהנוער בישראל נמצא בדרגות שונות של סיכון. כ-80 אחוזים מהנוער בסיכון חווה אלימות מינית. מרבעת הנפגעים הן נערות (533), אחריהן נערים (188) וטרנסג'נדרים (44 מקרים במהלך 2018) - כך עולה מדוח עמותת עלם, שפורסם היום. 320 מהנפעים היו ילדי הארץ או ישראלים ותיקים, אך הקבוצה השניה בגטדלה היא של יוצאי צרפת (131 מקרים) ובני החברה הערבית והבדואית (105 מקרים). 

נערים בסיכון מאותרים בכל רחבי הארץ, גם בנגב. בבאר שבע, באופקים ובדימונה, בין היתר, פועלים פרויקטים של העמותה. בבאר שבע למשל, פועל פרויקט "דרך המלך" – תכנית הכשרה תעסוקתית לנוער. תוכנית “דרך המלך”, המהווה, לדברי עמותת עלם, מענה משלים לשירות המקצועי הטיפולי הניתן כיום על-ידי מוסדות המדינה. התכנית מסייעת לבני נוער שהידרדרו לעבריינות, באמצעות הצמדת חונך בוגר לכל נער/ה ו/או שילובם בהכשרה תעסוקתית בעסק או חברה מסחרית בקהילה. זאת במטרה לאפשר להם לצאת ממעגל המצוקה, האלימות והעבריינות, להתחיל בתהליך שיקומי, לעלות על דרך המלך ולשוב לחיים נורמטיביים ותקינים, כדברי העמותה.

על פי דוח עלם, בכל שכבות האוכלוסייה ובכל רחבי הארץ ישנם בני נוער, צעירים וצעירות המנוצלים מינית מסחרית על רצף הזנות. חלק מהם חיים בבית ומצויים במסגרות, בעוד שרובם (f ) נמלטו וחיים בניתוק ממסגרת משפחתית וחברתית. הזנות מהווים עבורם אסטרטגיית הישרדות, הקיימת במגוון זירות: ברחוב, בדירות דיסקרטיות, במועדונים וברים, בסאונות ועוד. זירה משמעותית נוספת לזנות היא רשת האינטרנט, שם אנו עדים בשנים האחרונות להתגברות ממשית של התופעה, בין אם בגלוי באתרי הסקס ובין אם במרומז ברשתות החברתיות, בפורומים וצ'טים ובאתרי היכרויות תמימים לכאורה.

אם כי הדוח אינו מפרט מקרים בפריסה גיאוגרפית ואינו יכול לחשוף מקרים פרטניים, תופעת הנוער בסיכון  חוצה מרכז ופריפיה, מעמדות, עדות ודתות. 

אחת התופעות המרכזיות המצוינות בדו"ח הינה שימוש נרחב בסמים בקרב בני נוער: כ-25% מבני הנוער שעמותת עלם פגשה במהלך 2018 משתמשים בסמים. בפריפריה השיעור מגיע לכ-50%.

ככל שהמצוקה גדולה יותר, גדל השימוש בסמים. במהלך 2018 התקבלו יותר פניות של בני נוער בגילאים 18-12 סביב נושא השימוש בסמים. הרשתות החברתיות מאפשרות לבני נוער נגישות גוברת לסמים. 

עוד מצויין בדוח השיח האלים ולא מבוקר שמתקיים ברשתות החברתיות. היעדר דמויות מבוגרות, משפיעות ומיטיבות במרחבים הללו מגביר את האלימות בקרב בני הנוער. יש לציים גם כי לרשתות החברתיות יש גם השפעה חיובית, בכך שמספר גדול יותר של בני נוער שיתפו בהן את האלימות המתרחשת בתוך הבית.


תגובות

End of content

No more pages to load