• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות 2019, פרק ב': ישראל ביתנו ממשיכה להיות לשון המאזניים

סקר כאן 11, המתפרסם הערב, מראה כי המרוויח העיקרי מהבחירות החוזרות הוא אביגדור ליברמן, אשר ימשיך להיות לשון המאזניים ובלעדיו, אין לנתניהו רוב

מליאת כנסת. יש יישב כאן בסיבוב השני (צילום: איציק אדרי / CC BY 2.5)

מאת משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

גם אחרי הבחירות הקרובות, החוזרות, ישראל ביתנו ממשיכה להיות לשון המאזניים - כך עולה מסקר כאן 11, המתפרסם הערב. המרוויח הפוליטי הגדול הוא אביגדור ליברמן, אשר מפלגתו עולה ל-8 מנדטים. בלי ליברמן, אין לנתניהו ממשלה, אלא אם יצרף את כחול-לבן או העבודה ומרצ.

חה''כ מאיר כהן, לשעבר ראש עיריית דימונה, כיום במפלגת כחול לבן, אמר הבוקר לברנז'ה NEWS, בהתייחסו להליכה מחודשת לבחירות:  "אחד מארועי השפל של הדמוקרטיה הישראלית. נתניהו מרסק את מוסדות המדינה בזה אחר זה, מתוך תחושת אדנות של אני המדינה. הלכנו לבחירות בגלל שיקוליו האישיים ורצונו להימלט לדין ושוב אנחנו הולכים בגללו.  נתניהו נכשל בהקמת ממשלה והיה צריך להחזיר את המנדט לנשיא. הוא לא מבין שהוא המכשול.  אלו בחירות מיותרות שיעלו למדינה מיליארדים על חשבון הציבור''.

כך הצביעו תושבי באר שבע בבחירות האחרונות:

ליכוד: 43.01% (42,160 קולות)
כחול-לבן: 17.49% (17,141)
ישראל ביתנו: 9.50% (9,312)
ש"ס: 6.03% (5,911)
הימין החדש: 4.58% (4,489)
זהות: 4.32% (4,239)
כולנו: 3.93% (3,848)
איחוד מפלגות הימין: 2.83% (2,774)
העבודה: 2.68% (2,632)
גשר: 1.76% (1,728)
יהדות התורה: 1.30% (1,275)

סקר הערוץ הראשון, בעריכת מכון NAKTAR, מציג את תמונת הגושים. ישראל ביתנו ממשיכה להיות לשון המאזניים

(צילום: כאן 11 / תאגיד השידור הישראלי)

על פי הסקר של כאן 11 בראש נמצאות הליכוד וכחול לבן, עם יתרון קל לליכוד. בדומה לתוצאות הבחירות האחרונות, הליכוד מקבלת 35 מנדטים ומפלגתו של בני גנץ מקבלת 34 מנדטים. ש"ס מקבלת שבעה מנדטים; חד"ש-תע"ל שישה; העבודה ומרצ חמישה מנדטים כל אחת; איחוד מפלגות הימין, הימין החדש ורע"ם-בל"ד ארבעה מנדטים כל אחת. זהות של משה פייגלין וגשר של אורלי לוי-אבקסיס לא עוברות את אחוז החסימה.

וידאו: סקר כאן 11 (מואב ורדי, תאגיד השידור הישראלי)
​​​​​​​

הכנסת התפזרה אתמול, חודש אחד בלבד שחברי הכנסת החדשים נבחרו לכנסת 22 . בעד פיזור הכנסת הצביעו  74 ח''כים, מול 45 שהתנגדו. השחקן המרכזי בסאגה הזו הוא אבגידור ליברמן שסירב לכל הצעות הפשרה של נתניהו: "מפלגת הליכוד נכנעה לחרדים", טען פעם אחר פעם. הערב הוא כבר קוטף את פירות העקשנות.

ראש הממשלה האשים את ליברמן ובמתקפה חריפה אמר: "הוא גורר מדינה שלמה לבחירות הוא שמאל, הוא הוליך שולל את בוחריו''.

יהדות התורה שהיו צד במאבק ובמשבר אמרו שהבחירות האלה מיותרות לחלוטין: ''ליברמן אפילו לא דיבר אתנו ולא עם ראש הממשלה הוא פעל לבד בלי לדבר עם מרכיבי הקואליציה חבל רק שיש מצביעים חרדים שהיצביעו לו . אנחנו עוד רצנו ותמכנו במועמד שלו לראשות עיריית ירושלים''.

נכון להיום, נתניהו באמצעות אנשיו החל במגעים עם שרת המשפטים איילת שקד, כדי שזו תחבור לליכוד, אך הסקר של כאן חדשות מראה כי לצירוף חברים חדשים לליכוד - כולנו של כחלון ואיילת שקד, לא מוסיפים מנדטים למפלגה. 

בבית היהודי והאיחוד הלאומי ינסו להסיק מסקנות מהבחירות הקודמות ולהחליט מה עושים: האם הצירוף של עוצמה יהודית הביא קולות חדשים או ההיפך, גרם למצביעים לנטוש את המפלגה. אתמול בלילה נשמעו דיבורים שהבית היהודי יחבור לימין החדש בעוד שהאיחוד הלאומי יחבור לעוצמה יהודית .

יו"ר מרץ ח"כ תמר זנדברג קראה לאבי גבאי יו"ר העבודה לרוץ ברשימה משותפת וציינה בבוקר: ''אפנה למפלגת העבודה להיכנס לשיחות לקראת ריצה משותפת צו השעה הוא גוש שמאל גדול ומשמעותי לצדו של מרכז".

תגובות

End of content

No more pages to load