• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כל ילד שלישי חווה אלימות במשפחה, אלפים נפגעים מדי שנה בנגב

חוצה מגזרים ומעמדות: כל ילד שלישי נחשף לאלימות במשפחה, בנגב מדווחים מדי שנה אלפי מקרים של אלימות ופגיעות מיניות. ביום עיון של קתדרת ''יחדיו'' נחשפו חלק מהנתונים הקשים

(צילום הדמיה: LIBRESHOT / CC0, דני בלר)

במשפחה אחת מכל עשר, הילדים נחשפים לתופעות של אלימות בתוך המשפחה - אל"מ (מיל.) יאיר באר, מנכ"ל עמותת יחדיו, חשף את היקף הנתונים המבהיל באירוע שקיימו העמותה וארגון ויצו יום עיון בנושא חשיפת ילדים ובני נוער לאלימות בתוך המשפחה במסגרת קתדרת יחדיו. הנתון הינו ארצי, חוצה מגזרים ומעמדות. 

שאלת היקפי התופעה בנגב


למרבה הפלא, מעטים הגופים בדרום שמוכנים לחשוף את היקף התופעה בנגב, מה גם שלא כל מקרי האלימות במשפחה מדווחים, יש שישארו בגדר סוד נוראי במיוחד בקהילות סגורות.בדרום, אלה שכן מוכנים לחשוף,  ממחישים היקף מבהיל ממש באיזור הדרום: למסל''ן (מרכז סיוע לנשים נפגעות - נגב) מגיעות מדי שנה כ-14,000 פניות מאיזור אשקלון דרומה. אלו פניות בנושאי אלימות במשפחה על גווניה,מהן כ-2,000 פניות חדשות שנושאן פגיעה מינית בתוך המשפחה.

פני פליישמן, עו"ס, מנהלת תכנית "ילדים חשופים לאלימות" באגף לקידום מעמד האישה בויצ''ו סיפרה כי "באחת מתוך עשר משפחות בישראל יש אלימות. מתוך מיליון ישראלים הכלואים במעגל האלימות, "מדד האלימות של ויצו" מראה כי 600 אלף מהם הם ילדים, החשופים לאלימות בתוך המשפחה שלהם. ולמרות היקף התופעה – הילדים הם מי שהכי פחות מטופלים. רק כאלפיים מהם מטופלים במקלטים ובמרכזים לטיפול ומניעת אלימות." פליישמן ציינה כי "זו המוטיבציה של ויצו ישראל להקמת התכנית, ושל ויצו ארה"ב לסבסד אותה במאות אלפי שקלים - הגברת המודעות והפיכתם של הילדים מנעלמים לנראים ונוכחים בשיח החברתי, וכמובן, כתוצאה מכך גם למטופלים".

עדויות מצמררות של ילדים שחוו אלימות במשפחה

ביום העיון התקיימה הרצאתה של ד"ר ענבל קיבנסון בראון והוקרן הסרט הדוקומנטרי "מאחורי דלתות סגורות" בבימויו של איתן ולצר, שמביא תיעוד מצמרר של ילדים שהיו חשופים לאלימות בבתיהם. 

יאיר באר: "אנו חיים ופועלים בסביבה סוערת, עם תופעות מחרידות ומטרידות. כל ילד שלישי בישראל חווה אלימות. בלילה האחרון קלטנו ילדה צעירה שנאנסה על ידי חבריה הטובים ביותר. זיכרונות, סיוטים, חרדות, אובדנות, הם רק חלק מהדברים שהילדים ואנו, כצוות המטפל, מתמודדים איתם. יחדיו נוגעת בדברים הקשים ביותר שקיימים בחצר האחורית של האוכלוסייה בישראל. ולצד הכאב הבלתי יתואר של הילדים והילדים שמגיעים אלינו, אנחנו רואים את עצמנו כמובילים של שינוי חברתי – ומכאן מגיעה האופטימיות והכוח להמשיך. כי יחד עם השותפים הטבעיים שלנו אנחנו נותנים תקווה לאותם ילדים. אני גאה שקתדרת יחדיו יצרה את שיתוף הפעולה עם ויצו - כי רק באמצעות הכשרות והעמקת המקצועיות של אנשי הצוות נוכל להמשיך לעשות את העבודה החשובה שאנחנו עושים כאן ביחדיו יום יום".

חוותה פגיעה מינית - ופיתחה 52 זהויות להגן על מנת לשרוד

ליום העיון הגיעו מאות מטפלות ומטפלים מרחבי הנגב ואנשי מקצוע מכל הארץ, ביניהם גם רות פרנקל, חברת ועד מנהל בעמותת יחדיו, סקרלט כהן, מנהלת התכנית ״שלי ורק שלי״ למניעת זוגיות אלימה צעירה בויצו, איריס עזרא, מנהלת תחום אלימות במשפחה בעמותת יחדיו ועדי לברון עטיה, מנהלת תחום קתדרת יחדיו שהפיקה את האירוע.

האירוע האחרון של קתדרת יחדיו התקיים לאחרונה בבאר שבע, שם חשפה תהילה אור את סיפורה האישי ושיתפה את הקהל הרב שהגיע במסע הארוך והמייסר של חייה שכלל סבל תהומי של פגיעה מינית מתמשכת בילדותה, דבר שגרם לה לפתח 52 זהויות על מנת לשרוד.

תגובות

End of content

No more pages to load