• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיריית ב''ש במקום ה-21 בדירוג היציבות הפיננסית

דירוג היציבות פיננסית של COFACE BDI מתבצע זו השנה 13 ברציפות והוא משקלל בתוכו מרכיבים כגון ניהול נכון של תקציב, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים. עיריית ב''ש שומרת על מיקומה בטבלה

שומרת על יציבותה ברשימה, עיריית ב''ש (צילום: דני בלר)

שומרת על מיקומה: עיריית באר שבע ממוקמת גם השנה במקום ה-21 בדירוג היציבות הפיננסית של הרשויות והמועצות המקומיות של CofaceBdi. העירייה היציבה ביותר, על פי הדוח, הינה עיריית הרצליה. בעשירייה המובילה ביציבות, ערים במרכז הארץ. מדובר במקום טוב באמצע הטבלה, בה נבדקו 40 עיריות.

העירייה הצליחה לשמור על מיקומה, למרות שבשנה האחרונה החלה בתהליך מסיבי של שיפור מרחב הציבורי והצירים המרכזיים בעיר, לצד פיתוח פרויקטים גדולים, בהם פארק הנחל, שעלותם גבוהה. באר שבע שייכת לאשכול הסוציו-אקונומי 5, אך מצליחה לגבות אחוז גבוה מאוד של מסים וחובות עבר (92 אחוזים). 

דירוג היציבות פיננסית של העיריות והמועצות המקומיות והאזוריות בישראל מתבצע זו השנה 13 ברציפות והוא משקלל בתוכו מספר מרכיבים כגון ניהול נכון של תקציב, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים ועסקים ועוד משתנים רבים.

מפתיעה בטבלה מאוד הינה עיריית לוד, הממוקמת במקום החמישי, אשר עלתה ב-3 מקומות מדירוגה לפני שנה. עומר ממוקמת שלישית בין ההמועצות המקומיות ועלתה במקום אחד בהשוואה לשנה קודמת. להבים זינקה בחמישה מקומות והיא במקום החמישי. רמת נגב ירדה עשרה מקומות למקום ה-11. בני שמעון ירדה למקום ה-26. מרחבים ממקומת במקום ה-35 בטבלה. 

המחקר של CofaceBdi בחן את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש ב-3 מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דוחות כספיים של העיריות והמועצות (דוחות מבוקרים לסיכום נתוני שנת 2017) ומאגרי המידע של חברת CofaceBdi. 

על מנת לבחון חוסן פיננסי נבחרו מספר מדדים פיננסים המשקפים את יכולתן של עיריות ומועצות לעמוד בהחזר חובות. כמו-כן, נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות התנהלות של עירייה או מועצה.  מטרת העבודה הייתה לאתר את המועצות והעיריות בעלות פרופיל של סיכון עסקי, חוסן פיננסי מוסר תשלומים ויעילות הטוב ביותר.  

בדרוג נכללו רשויות בדרוג סוציו אקונומי הנע בין 4 ל- 10 (הכי טוב) הדירוג הסוציו אקונומי מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות על פי נתוני הלמ"ס ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע (סה"כ כלי רכב פרטים מחולק במספר התושבים), אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה. יצוין שדירוג היציבות הפיננסית לא תמיד קשור לדירוג הסוציואקונומי ויתכנו רשויות השייכות לאשכול נמוך אך דירוג היציבות שלהן יחסית גבוהה ולהיפך. 

הדרוג מצביע השנה על כך שדירוג סוציואקונומי (שמופק ע״י הלמ״ס) גבוה של תושבים בעיר לאו דווקא מעיד על היציבות הפיננסית שלה. יצוין שהדירוג הסוציו אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע, אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז ומקבלי גמלה להבטחת הכנסה.

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi, אנחנו רואים גם השנה שאין קשר מובהק  בין הדרוג הסוציואקונומי של תושבי העיר לבין היציבות  הפיננסית של עיר. היציבות הפיננסית הינה נגזרת גם של ניהול נכון ויעיל ולכן לראש העיר המכהן השפעה רבה על מיקומה בדירוג. בסוף השנה שעברה נערכו הבחירות לרשויות המקומיות ובערים רבות שבהן כיהן ראש עיר במשך תקופה ארוכה בוצעו חילופי שלטון. 

עוד ניתן לראות ברשימה שונות גבוהה בדירוגים של ערי המטרופולין הגדולות בישראל. תל אביב מדורגת במקום ה-11 שיפור של שני מקומות לעומת שנה שעברה. ירושלים מדורגת במקום ה-29, הרעה של שני מקומות לעומת שנה קודמת. באר שבע שמרה על המקום ה-21.. 


תגובות

End of content

No more pages to load