• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם הקנאביס יפתור את משבר התעסוקה בירוחם?

אמיליה קוסמטקיס נסגר, עתידו של מפעל פניציה לא ברור ומאות עובדים ביישוב הדרומי בסכנת פיטורים. האם הקמת חממות קנאביס רפואי יצילו את פרנסת התושבים?

ירוחם. האם קנאביס הרפואי יציל את פרנסת התושבים? (צילומים: יהודה לוי, Yuri Che / CC BY 3.0)

ירוחם בדרך להפיכת בירת הקנאביס (הרפואי כמובן) של ישראל?  על רקע משבר התעסוקה ביישוב, שוקלים במשרד החקלאות לתת תמריצים להקמת חממות לגידול קנאביס ומענקים להעסקת עובדים, תושבי ירוחם. אחד האתרים המועמדים להקמת החממות: מתחם מפעל אמיליה קוסמטיקס, שנסגר לאחרונה וכל עובדיו פוטרו. תעשיית הקנאביס בישראל היא מוטת ייצוא ויש לה פוטנציאל לגלגל מיליארדי שקלים.

בשבוע שעבר הוחלט על הקמת ועדה ממשלתית בראשות שר החקלאות אורי אריאל, העומד לסיים את תפקידו עם פיזור הכנסת. בוועדה משתתפים אנשי מנהל הרשות לקאנביס רפואי במשרד הבריאות, נציגי משרדי האוצר והכלכלה ונציגי מכון וולקני. ירוחם נבחרה מאחר והיא  אזור עדיפות לאומי א', בו ההטבות ליזמים בתחום התעשייה גבוהות במיוחד.

כנסים בתחום הקנאביס אמורים להיערך בחודש הבא בירוחם ובתל אביב,  בהם ראשת המועצה טל אוחנה תציד את חזון התפתחות הקנאביס במועצה מקומית ירוחם. עבור היישוב, מדובר במירוץ נגד הזמן בנושא התעסוקה: רק לאחרונה נסגר המפעל אמיליה קוסמטיקס ואילו מפעל פניציה נמצא מזה זמן רב בסכנת סגירה, בשל החרם החרדי. מקור פרנסתם של מאות עובדים ביישוב נמצא בסכנה וירוחם עלול להיקלע למשבר חסר תקדים. 

הקמת מפעל קנאביס בירוחם אינה בשורה לצרכני הקנאביס הרפואי בנגב

עם זאת, הקמת מפעל קנאביס בירוחם אינה בבחינת בשורה לקהל צרכני הקנאביס הרפואי בישראל ובטח לא צעד בדרך ללגליזציה. בין צרכני הקנאביס הרפואי בישראל, על פי מרשם נמצאים חולי טרשת נפוצה, נפגעי כאב ופוסט טראומה, חולי סרטן, חולים כרוניים במחלות מורכבות דוגמת פיברו-מיאלגיה ועוד. ההליך לקבלת אישור למרשם בישראל ארוך ומייגע. קבלת המוצר אינה קלה וזמינותו אינה גבוהה. בנגב, מעטים מאוד בתי המרקחת המורשים למכור קנאביס רפואי ועוד פחות, מספר הרופאים המורשים לתת אישור לקנאביס רפואי. לרוב, הנזקקים לאישור כזה חייבים לפנות באופן פרטי לרופאים במרכז הארץ.

חממת גראס בפזורה. פשיטות על בסיס שבועי ברחבי הנגב (צילום: דוברות המשטרה)

גם הלגליזציה, בדומה לזו שהונהגה בחלק ממדינות ארצות הברית, באמריקה הלטינית ובאירופה - לא תגיע בקרוב לישראל. השר לביטחון פנים גלעד ארדן הוא אחד המתנגדים החריפים ללגליזציה, מה שלא מנע מגורמי הסברה לשווק את ישראל כמדינה מתקדמת בנושא. גם כיום, המשטרה יכולה לעצור ולחקור משתמשי קנאביס והמדינה תרוויח יפה ממעשני הג'וינטים שייתפסו בעקבות מידע מודיעיני: הקנסות על עישון קנאביס גבוהים, אם המעשן ייתפס מספר פעמים, הוא עלול לאבד את רישיון הנהיגה שלו ובכל מקרה, צפוי להליך פלילי. 

הקנאביס הרפואי בישראל: תעשיית ייצוא המגלגלת מיליארדי שקלים

מה העניין, אם כן להפוך את הנגב לחממת הקנאביס של ישראל? כסף - והרבה. החולים בישראל, להם אושר בתום הליך מייגע קנאביס רפואי, ימשיכו לרדוף אחרי מרשמים ובמקרים לא נדירים, לנסות להשיג את הצמח בפינות האפלות בעירם, באמצעות אפליקציות כאלה ואחרות ותוך סיכון שהמוכר הוא בעצם בלש שבא להפליל אותם.

י', בת 45, הסובלת מפיברומיאלגיה, השיגה אחרי הליך מייגע את האישור המיוחל: ''בשבילי זה עניין של להיות זרוקה במיטה, נאנקת מכאבים, לבין להיות מסוגלת לקום בבוקר ולתפקד בעבודה. לפני שהיה לי את האישור לקנאביס רפואי, היית צריכה להשיג את הקנאביס בעצמי, מבלי שתהיה לי ערובה לאיכות שלו. הייתי פוגשת את הסוחר בשכונה אחרת, באמצע הלילה וזה היה מפחיד. אני כבר לא מדברת על זה, שאם הייתי נתפסת ונעצרת, הייתי מאבדת את מקום העבודה, אבל גם כך, ללא הקנאביס, לא הייתי מסוגלת לתפקד והיה גבול למספר ימי המחלה שהמעסיק שלי יכל לתת לי''.

הנגב רחב הידיים הפך מזמן לחממת הקנאביס של ישראל. המשטרה פושטת, כמעט על בסיס שבועי, על חממות בפזורה., אולם על כל אחת שנסגרת, נזרעות חדשות. חממות קנאביס נפתסו בשטחי אש, מתחת ליציקת בטון שהסתירה חממת הידרו ובבאר שבע, בתוך אולם אירועים נטוש. בכל המקרים, מגדלים ומשתמשים מטופלים בחומרת הדין. אלא שהקנאביס זמין ויש הטוענים שבנגב הוא זול יותר משאר מקומות בארץ, הודות להיצע יחסית גבוה, בשל כמות הגידולים במרחבים העצומים באיזור. 

הקנאביס הרפואי בישראל מיועד רובו ככולו לייצוא, כאשר התמורה המובטחת למגדלים חלומית: ''ההתפתחות של ענף גידול הקנאביס בישראל למטרות ייצוא באה בתקופה בה מרבית מדינות העולם עדיין אוסרות על גידול קנאביס למטרות רפואיות ומייבאות את הקנאביס ממדינות בהן הייצור חוקי'', נכתב ב''בחזית החקלאות'', כתב עת היוצא לאור על ידי החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר. ''במידה וישראל תהיה בין המדינות הראשונות בעולם אשר תתיר גידול קנאביס רפואי, היא תוכל ליהנות מיצוא לכל המדינות בהן הקנאביס הרפואי חוקי אולם הגידול אסור''.

''בדו"ח מיוחד שהופק עבור מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל על ידי הכלכלן ד"ר דן דבוסקין שהוגש לוועדת ההיגוי הבין-משרדית בראשות משרד הבריאות נכתב כי היתר ייצוא של הקנאביס הרפואי לחו"ל צפוי לייצור בתוך 4 שנים גידול של בייצוא החקלאי, תוספת של 173 מיליון ש"ח ממיסים ו-2,400 משרות חדשות'', נכתב.

תגובות

End of content

No more pages to load