• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הממשלה התפזרה ו''שכחה'' להאריך את הטבות המס לפריפריה

פגיעה קשה ביישובי הנגב: הטבות המס הניתנות כעידוד לתושבי הפריפריה יבוטלו ב-30 ביוני, מאחר והממשלה התפזרה מבלי להאריך אותן. רק הממשלה הבאה, אם תצליח לקום, תוכל לאשר אותן, מתי שהוא ב-2020

מליאה ריקה ואין תשובות לפריפריה (צילום ארכיון: ד''ר אבישי טייכר / מתוך אתר פיקיוויקי)

כלכלת בחירות? מתברר שלפני שראש הממשלה פיזר את הכנסת, הוא שכח להאריך את הטבות המס לפריפריה. ההטבות האלה יסתיימו בסוף חודש יוני וללא הוראת שעה - ניתן יהיה לחוקק אותן מחדש רק ב-2020. בסכנת ביטול: הטבות מס ליישובים בנגב, חלק מההטבות לעוטף עזה, הטבות בתחומי הדיור ועוד. 

אבל זה רק חלק מהסיפור: שווי הטבות המס לפריפריה נאמר בכ-2 מיליארדי שקלים.  שר האוצר היוצר, משה כחלון, היה בעל אוריינטציה חברתית והתעקש כי לא פגיעה בהטבות המס, גם אם חלקן מעוותות. בנגב, בעוד שבאר שבע אינה נהנית מחוקי הנגב, היות ולא הצליחה לעמוד על שלה בשל היעדר כוח פוליטי, יישובי לוויין מבוססים נהנים מהטבות מס. באר שבעים רבים מעתיקים את מקום המגורים שלהם לאופקים השכנה, בה לא רק מחירים הנדל''ן סבירים יותר, אלא גם הטבות מס משאירים להם בכיס יותר מזומנים. 

לשר האוצר הבא מחכה בור תקציבי - והוא יקצץ איפה שהכי קל

כחלון, שמפלגתו קיבלה בבחירות האחרונות רק 4 נמדטים, לא יקבל, ככל הנראה, את תיק האוצר הבא, לכשתקום ממשלה. יש חשש שגם אחרי הסבב הקרוב לא תקום ממשלה - בגלל מבנה הגושים הפוליטיים. שר האוצר הבא ייכנס לתפקידו ויימצא גרעון הולך ומעמיק. הממשלה הבאה תצטרך להדק את החגורה ולפגוע היכן שרק ניתן. 

הפריפריה ובמיוחד הנגב, הם ''טרף קל'':  ניסיון העבר מלמד, שכאשר בוטלו חוקי הנגב, המחאה הייתה כמעט בלתי נראית ולא פגעה בבחירה של התושבים, שבבאר שבע הצביעו פעם אחר פעם ליכוד-ישראל ביתנו -מפלגות דתיות. זה יקל על שר האוצר הבא לפגוע בשורה ארוכה של הטבות לפריפריה. 

בני ביטון, ראש עיריית דימונה ויו''ר פורום עיירות הפיתוח והפריפריה שיגר אתמול מכתב לראש הממשלה, בו התריע מפני האפשרות שהטבות המס לפריפריה יסתיימו בסוף החודש, בשל אי הארכתן: ''...מבקש מכם פעול לאלתר ולעשות הכל שלאל ידכם, על מתנ לעצור את הגזירה ההולכת ומתרגשת עלינו!. מדובר מכובדי, בעניין טכני בלבד, הוראת שעה, שאפשר וצריך להתגבר עליה בהקדם ובנקל''.

''התפתחותן ושגשוגן של ערי הפיתוח בשנים האחרונות, הינן נגזר של מדיניות כלכלית נכונה ונבונה, שאתה אדוני ראש הממשלה הגית ויזמץ ושר האוצר יישם בפועל... אם המשך מתן הטבות המס כרוך באישור היועץ המשפטי לממשלה אזי יש לפנות אליו לאלתר'', כותב ביטון. 

2020 הולכת להיות שנה תקציבית קשה

2020 הולכת להיות שנה מורכבת תקציבית במישור הארצי והמקומי. אל הקושי הזה מצטרפת התמונה הביטחונית המורכבת בדרום והאפשרות כי בחודשים הקרובים יפרוץ סבב אלימות נוסף, עם כל המשתמע מכך. זוהי בשורה לא טובה במיוחד לבאר שבע, בה למעלה מ-300 עסקים סגורים, כמחציתם בעיר העתיקה וכ-13 אחוזים מכלל העסקים נמצאים בסכנת סגירה. באר שבע העיר המובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה מבין הערים הגדולות בישראל. הסיבות רבות, אבל לכוח הקניה הנמוך של התושבים ולריבוי שטחי מסחר יש קשר לכך. 

שר האוצר הבא יצטרך למצוא מקורות לכסות את החור בתקציב - ומהר. ספק אם לאור ההרכב המסמתן של הקואליציה הבאה, הוא יוכל לקצץ בהוצאות המשרדים: יהיו הרבה משרדים, ככמות השרים שימונו על מנת לתחזק את הממשלה. לא יהיה לו מנוס מהעלאת מסים,  המכבדת המס על הסחר המקוון (מיסוי מהשקל הראשון בקניות רשת), בביטול גורף של הטבות מס - בין היתר מדברים על ביטול הפטור ממע''מ באילת מזה שנים - צעדים שעלולות להיות להם  השפעות שליליות על השקעות עתידיות בישראל ובפריפריה בפרט. 

וכאילו לא די בכל הצרות האלה, היעדר ממשלה מתפקדת מעכב יישומן של תוכניות ברשויות המקומיות: אין מי שיאשר עד סוף 2019, בהנחה שראש הממשלה הנבחר יצליח להרכיב קואליציה ולא היה צורך בסיבוב שלישי. בין היתר, מתעכב יישום תוכנית בלומברג בבאר שבע ואין אפשרות לבצע התאמות ארנונה במטרה להקל על עסקים קטנים ובינוניים - כי אין שר פנים שיכול לאשר אותן.

אף אחד לא שיער שנתניהו יכשל בניסיון להרכיב ממשלה עם השותפים הטבעיים שלו ועוד פחות מכך, שיפזר את הממשלה שזה עתה נבחרה ויילך לבחירות יקרות ומיותרות. אם גם אחרי ה-17 בספטמבר יתברר שאין שינוי במפה הפוליטית, ישראל עלולה להיכנס לתקופה של שיתוק. הבחירות נופלות הפעם על התקופה שבין תחילת שנת הלימודים לחגים. ההיערכות נופלת על חודשי חופשת הקיץ. בין הנעלמים הגדולים של המערכת הקרבה נמצא אחוז ההצבעה, שעלול-עשוי לשנות את יחסי הכוחות.

והפריפריה? היא תמשיך לחכות. היא לא בדיוק מעניינת כרגע את מי מבקשים - שוב - את האמון שלנו.

תגובות

End of content

No more pages to load