• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפיתוח הבאר שבעי שימנע את הפשע המושלם

חוקרים באוניברסיטת בן גוריון פיתחו שבב חדשני המאפשר זיהוי משופר של עקבות דם בזירות פשע, שלא התאפשר עד היום

פרופ' אלינה קרבצ'בסקי (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון)

הפיתוח הבאר שבעי שימנע את הפשע המושלם: חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב פיתחו שבב חדשני שמאפשר זיהוי משופר של עקבות דם זעירות בזירות פשע.

איך זה עובד? המכשיר החדש משלב את השימוש בלומינול, חומר כימי שפולט אור מוגבר בנוכחות דם, עם כדוריות ננומטריות של זהב או כסף, הממוקמות במכשיר עקלתוני שעוצב במיוחד ומאפשר זרימת כמויות מזעריות של נוזלים. הכדוריות משמשות ''אנטנות'' זעירות המגבירות את פליטת האור של הלומינול ומפשטות את איתור עקבות הדם עקב האינטגרציה עם השבב. הטכנולוגיה היא פרי פיתוח של פרופ' אלינה קרבצ'בסקי, מהמחלקה להנדסת אלקטרואופטיקה ופוטוניקה, בבית הספר להנדסת חשמל ומחשבים ומכון אילזה כץ למדע וננוטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

קרימינולוגים משתמשים בלומינול כדי לזהות טיפות דם מיקרוסקופיות, כמו גם ריכוזים נמוכים של מי חמצן, חלבונים ודנ"א, כולם נסתרים מהעין האנושית. השימוש בפליטת אור כימית שמבוססת על לומינול כדי לזהות שיירים ביולוגיים אלו עדיפה, משום שהיא אינה מסתמכת על מקור אור חיצוני ואינה יקרה. השבב, שהומצא על ידי פרופ' קרבצ'בסקי וקבוצת המחקר שלה, לא רק מגביר את פליטת האור של לומינול, אלא גם מאריך את משך הפליטה ומאפשר זיהוי דגימות דם קטנות בהרבה בזירת הפשע.

נטע כהן, מנכל חברת הטכנולוגיות של האוניברסיטה BGN Technologies טכנולוגיות, אמר: "זיהוי עקבות דם יכול להגביר את היעילות והדיוק של החקירה בזירת הפשע, אך הוא מצריך חיישנים רגישים יותר מאלו הזמינים כיום. השיטה שפותחה על ידי חוקרי אוניברסיטת בן-גוריון תאפשר פיתוח של חיישנים עתידיים עם רגישות משופרת. אנו תרים כעת אחר שותפים להמשך הפיתוח של המצאה מבטיחה זו, שמוגנת על ידי פטנט".


תגובות

End of content

No more pages to load