• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם הסחר המקוון יציל את כלכלת ב''ש - או ייתן לה מכה אנושה?

כל הסימנים בשטח מעידים על כך כי ענקית קמעונאות אמזון תכריז בקרוב על כניסתה לישראל. באר שבע, שכלכלתה מבוססת שירותים ומסחר ובה מתחמי קניות רבים, צריכה להיערך לשינוי

פני העתיד? קניון נטוש בפלורידה, ארה''ב (צילום: BRETT LEVIN / CC BY 2.0)

טלטלה כלכלית בעיר הקניונים? ענקית הקמעונאות ''אמזון'' צפויה להודיע על השקת הפעילות המקומית בישראל במהלך אוגוסט או ספטמבר. נכון להיום, מרבית הפרטים סביב אופי פעילות אמאזון בישראל לא ברורים וככל הנראה, ייחשפו סופית עם ההשקה של החברה בישראל.

עד היום, הקונים בישראל הזמינו מהאתר בארצות הברית או האתר הבריטי. אמאזון יודעת לחשב את גובה המכס שיוטל על ההזמנה וגם עומדת בהבטחות באשר לזמן מסירה. תלוי בפריט ובאתר האיחסון שלו, הזמנות מאמזון לישראל מגיעות תוך שבוע עד 10 ימים. בחלק מהמוצרים, בהם מחשבים וטאבלטים, ההפרשים במחירים לא גדולים בהשוואה לאלה הנגבים בישראל, אבל בביגוד, מוצרי אלקטרוניקה, צילום, משקפיים, ויטמינים וטואלטיקה - ההפרש גדול. 

כאשר, לפני יותר מ-20 שנה, הדואר האלקטרוני הפך לנחלת הכלל בישראל, היו מי שחששו שסניפי הדואר יהפכו מיותרים. כיום, דואר ישראל הפך לשחקן מרכזי בסחר האלקטרוני. מדי שנה הדואר בישראל מוסר 62 מיליון חבילות, בממוצע של 2 חבילות בשנייה. כמות החבילות ממשיכה לגדול וההערכה היא שבשנת 2020 יחולקו במדינה 100 מיליון חבילות. העיר באר שבע עומדת במקום השישי בישראל מבחינת מסירת חבילות. הבאר שבעים אוהבים להזמין מחו''ל, בעיקר בגלל המחיר. 

אמזון מחשבת בקפידה את צעדיה בארץ בכל הנוגע להשקת הפעילות המקומית. אם מחירי המוצרים יהיו גבוהים מאשר אלה הנגבים בארץ, לצרכן הישראלי לא תהיה סיבה לקנות דרכה. כיום חברות רבות בישראל מוכרות ברשת, בהן רשתות מזון. עם זאת, המחירים בישראל גבוהים ועלויות השילוח הופכות לפעמים את הקניה ללא כדאית. הלוגיסטיקה של אמאזון בישראל עשויה להיות שובר השיוויון. אם היא תדע לספק מוצר כמו בארצות הברית - תוך 24 עד 48 שעות, במחיר זול משמעותית מחנות פיזית, יש לחנויות ולמתחמי הקניות ממה לחשוש - וסביר להניח שענקית כמו אמזון לא תיכנס לישראל בשביל להיות עוד שחקן. 

היא גם לא תרצה לחזור על הטעות שעשתה באוסטרליה: הכניסה ליבשת הייתה מקרטעת, המכירות לא עמדו בציפיות והלקוחות העדיפו את הרשתות המקומיות, בין היתר בגלל החלטת הממשלה למסות קניות ברשת, באתרים זרים, בהיטל של 10 אחוזים (GST - מס על מוצרים ושירותים). אמזון נאלצה לחסום את האתרים הזרים שלה בפני הגולשים האוסטרליים, שיכלו לקנות רק דרך האתר בכתובת AMAZON.AU. 

וידאו: לא קניונית שכונתית: הצצה לתוך מרכז לוגיסטי של אמזון (צילום: חברת אמזון מתוך YOUTUBE)
​​​​​​​


אמזון נכנסת לישראל בתקופה בעייתית: כיום ברור שכל ממשלה שלא תקום אחרי הבחירות תאלץ להתמודד עם בור תקציבי, עם משבר חסר תקדים בחקלאות וייתכן שעם סבב לחימה שלא יהיה כמו קודמיו, בין היתר על רקע התעצמות חמאס. אחרי הבחירות יהיה צורך בקיצוץ רוחבי ובהטלת מסים - לרבות מיסוי מלא על קניות ברשת. באוצר שמו מזמן עין על חגיגת החבילות מעלי-אקספרס, אי-ביי ודומיו ועל התלונות של סוחרים מקומיים: מדי שנה נסגרים בישראל כ-800 עסקים. מצד שני, ישראל היא מדינה יקרה בכל תחום אפשרי. בממשלה חיפשו דרכים להוזיל את יוקר המחיה, בין היתר על ידי הקלות בייבוא האישי. איש לא ערב לכך שזה מה שיעמוד בראש סדר העדיפויות של שר האוצר הבא.

אבל אם יוצאים מנקודת הנחה אופטימית, שאמזון הפיקה לקחים וכי בישראל של אחרי הבחירות לא יהיו זעזועים בתחום המיסוי, הרי שכניסת רשת ענקית למדינה עם כלכלה לא גדולה במיוחד, עלולה לשנות סדרי עולם. במיוחד, בגלל שהמהלכים של אמזון בישראל לוטים בערפל ובגלל העובדה, שבישראל יש עוד שחקניות: עלי-בבא, אי-ביי ואתרי אופנה שונים. 

ככל הנראה, מה שיקרה הוא שגולש ישראלי שייכנס לאמזון יזכה לראות ראשונים את המוכרים המקומיים. אלה יצטרכו להציע איזה שהוא ערך מוסף אל מול עמיתיהם. אם המחירים יהיו זהים לחנויות הפיזיות או יקרים יותר ממוכרים אמריקאים, ספק אם לישראלים תהיה סיבה לרכוש באתר. יש גם עניין השילוח וככל הנראה אמזון ירצו לזרז עניינים.

וידאו: קניוני העתיד? הצצה למחסני אמזון. האם באר שבע יכולה להשתלב בעולם הסחר המקוון - או שהיא תפרגע ממנו? (צילום: THE DALLAS MORNING NEWS / YOUTUBE)
​​​​​​​


מי שעלולים להיפגע הם אותם עסקים קטנים ובינוניים ורשתות שלא יידעו להסתגל לעידן החדש. באר שבע היא עיר של מסחר ושירותים, שרוב כלכלתה מבוססת על תיווך ומכירה. כבר כיום יש בה רוויה בתחום הקניונים ועוד עתידים לקום בה שטחי מסחר. בניגוד לחנות פיזית, בה עלויות התפעול גבוהות, חנות אינטרנטית יכולה לחסוך בארנונה, בהיטלי חניה, בחשמל ולהעסיק פחות כוח אדם. בבאר שבע כוח הקניה מוגבל, תוצר של השכר הנמוך המשולם בעיר. ברגע שתהיה חלופה זולה, שתספק סחורות בזמן ובמבחר שחנות פיזית לא יכולה להחזיק, הנהירה תהיה מיידית.

במצב כזה, לא מן הנמנע שמתחמי מכירות יצטרכו להסב את הפעילות שלהם או למצוא דרך למשוך אליהם קונים. זוהי בשורה לא טובה לעיר שגם ככה מובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה (על פי נתוני פירמת דאן אנד ברדסטריט). די לעבור היום במרכזי קניות, גם שכונתיים, ולראות שם חנויות שנסגרו, גם כאלה שהיו בבחינת עוגנים שכונתיים. 

השינוי כיום קרוב מתמיד. הוא ישפיע על כלכלתה של באר שבע הרבה יותר ממעבר צה''ל לנגב. אם באר שבע תדע לחבק את השינוי ולמשוך אליה מרכזים לוגיסטיים, תקל על מי שיעברו לתחום הסחר הוירטואלי ותחבק מרכזי הדרכה בתחום, ייתכן והיא תרוויח. אם מעבר צה''ל לנגב נכשל בניסיונו להקים במשהו את האיזור, אולי מה שיציל את כלכלת העיר הוא מעבר למתן שירותים בתחום הסחר המקוון. העולם צועד בכיוון הזה וקשה יהיה להתמודד מול שחקניות ענק. 

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש (צילום: עיריית באר שבע)​​​​​​​

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש מזהיר פמני אובדן תחרות ואבטלה

יממה אחרי פרסום התכבה בברנז'ה NEWS, התייחס נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, בשבתרבות בבאר שבע לסכנות הטמונות בייבוא פרוע:''ראינו עכשיו את המכירות של אמזון בישראל. כולם רוצים לייבא בזול, אבל בלי תעשייה משמעותית ובלי ייצוא שיביא לנו דולרים, לא יהיו לנו דולרים לקנות באמזון ולא יהיו לנו דולרים לקנות בסין.  אנחנו רואים היום שמפעלים ישראלים מאבדים את כושר התחרות שלהם. חלקם  נסגרים וחלקם מעבירים את הייצור לחו״ל. המשמעות של סגירת נגב קרמיקה היא שאנשים עדיין קונים קרמיקה, אבל קונים אותה מטורקיה ולא מישראל.  אי אפשר לנהל את התעשייה הישראלית רק על בסיס מפעלי היי טק. אם אנחנו רוצים לספק מאות אלפי מקומות עבודה לכל שכבות האוכלוסייה, אז אנחנו צריכים להמשיך ולפתח גם את התעשייה המסורתית שכיום הרבה יותר מפותחת בעולם בידע ובחדשנות שלה''.

וידאו: שרגא ברוש בשבתרבות בבאר שבע (צילום: עיריית באר שבע)
​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load