• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

איש לא הצליח לאתר את הנזילה - וקשישה קיבלה חשבון מים של 9,104 ש'

חנה אזולאי, שעברה כבר את גיל 80, קיבלה חשבון מים של 9,104 ש', בגלל נזילת מים בבניין, שאנשי מי שבע לא הצליחו לאתר. תאגיד המים: ''אנו עומדים בקשר ישיר עם בנה של הגב' אזולאי לקידום הטיפול בעניין החוב''

רחוב הקנאים (גוגל מפות), נזילה (Karen Arnold / publicdomainpictures.net)

חנה אזולאי, גמלאית, מתקיימת מקצבה צנועה בדירה ישנה ברחוב הקנאים בשכונה ד'. בימים אלה עומד ותלוי נגדה חוב של כמעט 10,000 שקלים לתאגיד המים ''מי שבע'' , בעקבותיו הוטל עיקול על חשבונה, לדברי בנה מוטי.

''אימא שלי בת יותר משמונים, אישה קשישה שכל הכנסתה קצבת זקנה. בכניסה שלה, בניין בן יותר משישים שנה, היה פיצוץ מים שאפילו מהנדבי החברה לא הצליחו לאתר. בסופו של דבר, החליטו לעשות צנרת חיצונית''. תאגיד המים נחוש לגבות את החוב, גם אם מדובר בנזילה וצרכנית בת יותר מ-80 המתקיימת מקצבה זעומה, כי כך קובע החוק'', אומר מוטי אזולאי לברנז'ה NEWS. 

''חשבתי שבזה נגמר הסיפור. אימא שלי קיבלה דרישה לשלם כמעט 10,000 שקלים, בגין הצריכה המשותפת. ניגשתי לתאגיד המים, הסתכלו עליי, אמרו לי משהו בנוסח ''אתה צודק, אבל אין מי שיצדיק אותך'' וגם עיקלו את חשבון הבנק של אימא שלי. לשלם לדוגמנית שתגיד שישראל מתייבשת - לזה יש כסף, אבל להתחשב בקשישה - אין. האם הם בדקו את היכולת הכלכלית שלה? מאיפה היא תשלם להם? מקצבה קטנה שמעוקלת?''.

חשבון המים: יותר מ-9,000 שקלים חוב (צילום סלולרי)


מוטי מספר שאימו התחילה לקבל חיובים גבוהים בגין צריכת המים. ''אימא שלי נעזרת במטפלת, שלוש פעמים בשבוע היא מסייעת לה במקלחת, בשער הימים היא בקושי צורכת מים. על פי הצריכה המשותפת, היה נראה שהשכנים פתחו פה בריכה, אבל הבלוק שלה ברחוב הקנאים יבש לגמרי: אין גינה, אין צמחייה, בלוק בן שישים שנה שגרים בו דיירי עמידה ואנשים כמו אימא שלי''.

לדברי מוטי, לא ניתן היה להבחין בנזילה: ''הצינורות היו מונחים בצורה כזו מתחת לקרקע, שאיש לא ראה, כולל אנשי מי שבע. לא היה להם הסבר מאיפה נוזלים המים. האדמה למעלה הייתה יבשה. אם הם לא יודעים, אימא שלי תדע?. הבניינים האלה ישנים, הצנרת שלהם ישנה. בסוף באו והתקינו צנרת מעל הקרקע, על קיר הבית. אלא שהחוב נשאר. גם אם אימא שלי תפרוס את זה לתשלומים, מדובר באישה שבקושי מצליחה לחיות מהקצבה  שלה. צריך לגלות אנושיות והבנה ולא להצמד לחוק היבש. מישהו ראה איך הבניינים האלה נראים? מי גר שם?''.

וידאו: הצנרת החדשה הונחה על קירות הבניין (צילום סלולרי)
​​​​​​​

נזילות סמויות בבאר שבע הן בעיה קשה - ונפוצה, בשכונות הוותיקות, באותם בניינים ישנים שהפכו מחלבת כספים למשקיעי נדל''ן. הדיירים הקבועים מתקשים להתארגן בוועד, בעלי הנכסים, שרובם אינם מתגוררים בבאר שבע, לא ששים להשתתף בהוצאות. לעיתים, דרישה שכזו נתקלת בתגובות אלימות מצד השוכרים, אוכלוסייה קשת יום. כך קורה, שהבניינים הופכים מוזנחים יותר ויותר.  לדייר קשה לבצע בדיקת נזילות ובדיקת צריכה משותפת כרוכה בתשלום גבוה. 

רחוב הקנאים, הצנרת החיצונית (צילום סלולרי)​​​​​​​

מתאגיד המים ''מי שבע'' מסרו תגובה ארוכה ומפורטת, אותה אנו מביאים כשלונה: ''בין החודשים אוגוסט 2016-פברואר 2018 נרשמה צריכה חריגה ברשת המים הפרטית במתחם המשותף המצוי ברח' הקנאים 2-4-6. התאגיד פעל למתן הודעות לצרכנים מידי תקופת חיוב, כנדרש. ע"פ חוק, אחריות התאגיד משתרעת על רשת המים והביוב הציבורית בלבד, זאת להבדיל מרשתות המים והביוב הפרטיות אשר הן באחריות בעליהן ו/או המחזיקים בהן, לרבות שמירת תקינותה וטיפול בתקלות בה.
 
לאור פניות שנתקבלו מהדיירים, במהלך שנת 2017 פעל התאגיד להחלפת מד המים הראשי ובדיקת תקינותו ע"י מבדקה חיצונית מוסמכת - מד המים הראשי נמצא תקין.

בנוסף, בוצעו מספר בדיקות שטח במתחם אך לא נמצאו פערים שמקורם בתחום אחריות התאגיד. על כן, הוסבר לדיירים כי יש לפעול לאיתור נזילה ברשת המים הפרטית במתחם שבתחום אחריותם ע"פ חוק.

בחלוף כשנה מתקופת החיוב הראשונה שבה נרשמה צריכה חריגה, במרץ 2018 פעלה חב' "עמידר" לאיתור ותיקון נזילה בצנרת המים הפרטית במתחם המשותף, שרוב הנכסים במתחם בבעלותה. לפיכך, התאגיד פעל בהתאם לסמכויותיו לביצוע הפחתת חיוב לכלל הדיירים עבור שתי תקופות שבהן נרשמו הצריכות החריגות ביותר. יצוין, כי כיום כמות הפרשי המדידה במתחם תואמת לממוצע הנורמטיבי.
 
במצב חשבונה של הגב' חנה אזולאי נצבר חוב כתוצאה מהנזילה שאירעה ותוקנה בשנת 2018 בצנרת המים הפרטית במתחם המשותף. הוצע לצרכנית ולבנה להסדיר את יתרת החוב באמצעות פריסת תשלומים מקסימאלית ככל שניתן, אך לא התקבל שיתוף פעולה. בנוסף, ביום 28.07.19 הוצעה לבנה של הגב' אזולאי האפשרות לתשלום קרן החוב, במסגרת מבצע לגביית חובות ללא ריבית והצמדה שתקף עד ל- 30.7.19.

התאגיד עשה כל שביכולתו במסגרת הוראות החוק למתן מענה לפניה, ואנו עומדים בקשר ישיר עם בנה של הגב' אזולאי לקידום הטיפול בעניין החוב''.


תגובות

End of content

No more pages to load