• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צודק או לא? ספריה בשפה הרוסית במתנ''ס י''א תיסגר - לטובת משחקייה

הספריה בשפה הרוסית, אחת הגדולות בדרום, המשרתת קהל עולים מבוגרים, תועבר למקום אשר טרם נקבע. בכיוונים אומרים כי ''המשחקייה תספק מענה איכותי, חינוכי וחווייתי לילדי השכונה וסביבותיה''

הספריה בשפה הרוסית במתנ''ס י''א (צילום: דני בלר)

במהלך ימות השבוע, מזה שנים, מגיעה ראיסה בנבדרסקי לספריה בשפה הרוסית במתנ''ס י''א, אותה היא מנהלת בהתנדבות מלאה. היא (וככל הנראה רק היא) יודעת איפה כל ספר נמצא וגם מה כל אחד מהמינויים אוהב. זוהי הספריה הגדולה בשפה הרוסית בדרום, בה 30,000 ספרים, בהם כותרים נדירים בכל נושא אפשרי: מהקלאסיקות שכלונו למדנו בבית ספר ועד לספרי עיון נדירים, דוגמת אנציקלופדיה יהודית שפורסמה בבריה''מ הקומוניסטית, ובה תיעוד של הקהילות וסיפור של כל עיירה ועיירה. מנויי הספריה מגיעים אליה מכל רחבי הדרום ומהשכונה עצמה, בה עולים רבים מחבר העמים, דוברי רוסית. לאחרונה, מספרת ראיסה, הגיעו נציגים של עיריית באר שבע ומדדו את החלל והסבירו לה שהקמום מיועד למשהו אחר. 

ראיסה בנדרסקי מנהלת את הספריה בהתנדבות מלאה - ולא יודעת מה יהיה (צילום: דני בלר)

''שנים הספריה כאן. לעולים דוברי הרוסית זהו מקום שבאים אליו להשאיל ספרים, תמורת דמי מנוי נמוכים ביותר, של 10 שקלים לחודש'', מספרת ראיסה. היא נדהמה לשמוע שמעבירים את הספריה ממקומה לאתר לא ידוע. ''יש פה 30,000 ספרים, שצריך לרשום ולארוז, בטח שאני לא אוכל לעשות את זה לבד. אני חוששת שברגע שהספריה תיסגר פה, כל זה פשוט יילך לפח המיחזור''.

וידאו: אלפי הספרים בספריה (צילום: דני בלר, שיר רקע: Леонид Утёсов - У Черного моря - לאוניר אוטייסוב - ''בים השחור'')


זאת לא תהיה הפעם הראשונה שספרים יקרי ערך נמצאים בסכנת אובדן: לא אחת, כאשר דיירים מבוגרים הולכים לעולמם ותכולת ביתם נזרקת לפח ללא רחמים. הבנים או הנכדים ממהרים לממש את הנכס ואין להם הזמן או המקום לאחסן את הזיכרונות. כך קרה למשל, שמחזורי תפילה מטוניס, מתחילת המאה העשרים, חתומים על ידי רבנים חשובים, הגיעו לפח מיחזור בעיר העתיקה.

כך קרה עם מדליות, בהן יודאיקה יקרת ערך, שנזרקו - וניצלו ממש במקרה. אבדו צילומים, מסמכים, קטעי סרטים פרטיים בהם נראית באר שבע של לפני 50 ו-60 שנה, היום הכל סובב סביב כסף ואין ערך לא לתרבות ולא לשמירת הזיכרונות. 

אחד הספרים הנדירים: אנציקלופידה יהודית (צילום: דני בלר)

ראיסה ''מרגישה'' כל ספר, משקיעה את הנשמה בסידור המקום ובאי הספריה נהנים להגיע אליה. ''אמרו לנו שאולי הכל יעבור לנחל בקע, אבל מי יעביר את זה? אתה יודע מה זה 30,000 ספרים? לעולים רבים אין רכב ומאוד קשה להגיע לנחל בקע. לאנשים מבוגרים זה ממש הצד השני של העיר. הספריה הזו היא בשבילם התענוג הקטן שהם יכולים להרשות לעצמם''.

נכון להיום, התוכנית היא לסגור את הספריה בשפה הרוסית וספריה אחרת, סמוכה ולהקים במקום משחקייה. לא ידוע לאן יעברו הספריות ובאיזו מתכונת ייפתחו. מנויי הספריה כבר שמעו על התוכנית והם עצובים. אין להם מקום אחר, עשיר כל כך בספרים בשפה הרוסית, שיציע להם את השירות הזה.

מחברת כיוונים, חברת בת של עיריית באר שבע, נמסר בתגובה: ''בראש ובראשונה, נבקש להדגיש כי אין בכוונת כיוונים לסגור את הספריות, אלא להעתיקן למקום אחר, כך שציבור הקוראים יוכל להמשיך ליהנות מהספרים. תהליך העברתן נעשה בשיתוף מחלקת קליטה עירונית, מחלקת קהילה והספרניות. יצוין, כי לרשות הקוראים עומדת הספרייה העירונית המרכזית ובה כותרים רבים בשתי השפות. במרחב בו פעלו הספריות תוקם משחקיה לרווחת המשפחות. המשחקייה תספק מענה איכותי, חינוכי וחווייתי לילדי השכונה וסביבותיה''.


תגובות

End of content

No more pages to load