• 14 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הרמטכ''ל: ''חשוב להעביר את קריית המודיעין לנגב''

רא''ל אביב כוכבי הגיע הבוקר לביקור במועצת אל קסום שבנגב, לרגל חג הקורבן ואמר לנוכחים כי הוא רואה חשיבות גדולה בהעברת אגף המודיעין לנגב

ראש עיריית דימונה, עם הרמטכ''ל (צילום: דוברות דימונה)

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, המבקר הבוקר במועצה האזורית אל-קסום לרגל חג הקורבן, התייחס בביקורו להעברת צה"ל לנגב ואמר כי הוא רואה חשיבות גדולה בהעברת אגף המודיעין לנגב. העברת אגף המודיעין מתעכבת בין היתר, בשל התנגדות בכירים לעבור להתגורר בדרום. אם יאולצו לעשות זאת, מחכות להם משרות נחשקות בשוק הפרטי, בתחום הסייבר. בשל כך, צה''ל מתחשב מאוד בדעתם. עד כה הושקעו בהעברת אגף המודיעין כ-300 מיליון שקלים ויש חשש כי הם ירדו לטימיון.

עם כניסתו של הרמטכ"ל לתפקיד פורסם כי הוא ביקש לכאורה מראש הממשלה בנימין נתניהו לבחון מחדש את העברת קריית אגף המודיעין לנגב, וזאת בשל העובדה שהוא, גם בתפקידו הקודם כראש אמ״ן, התנגד למעבר ללא הקמת תחנת רכבת עד לקריית המודיעין החדשה, דבר שלא היה נכון, והבוקר הוא נתן לכך ביטוי לאחר דברים שנשא באוזניו ובאוזני הנוכחים ראש עיריית דימונה, בני ביטון. ביטון, שהשתתף במפגש, סיפר כי הרמטכ"ל כוכבי אמר לו במהלך הביקור שהם צריכים לפתור יחד את בעיית התחבורה, וכי הוא מבקש ממנו לסייע בכך מול הגורמים הרלוונטים. ביטון נענה ברצון לבקשתו של הרמטכ"ל כוכבי. 

קריית המודיעין. בינתיים נשארה על הנייר (איור: אתר מנהלת המעבר דרומה)

אלא שלא מדובר רק בקו רכבת, כי אם בבעיה עמוקה יותר, שהוצגה בהרחבה בכנס שנערך לפני למעלה משנה במכון מנדל למנהיגות בבאר שבע, בו השתתפו חוקרים, אישי ציבור ונציגי צה''ל. בכנס נחשפו הסיבות האמיתיות לעיכוב, רב השנים, של העברת אנשי המודיעין לנגב: אנשי יחידות העילית הטכנולוגיות בצה''ל מתנגדים לעזוב את איזור תל אביב, מכל מיני סיבות, בהן חינוך, רמת שירותי הבריאות, איכות החיים, תעסוקת בני או בנות הזוג וגם מנטליות. מדובר במעמד פריווילגי בצה''ל, שיכול וגם מכתיב את תנאי השירות שלו. צה''ל מנהל קרב קשה מול השוק הפרטי, שמציע לאנשי היחידות תנאים מפליגים ואפילו רילוקיישן מעבר לים, רק שיעברו. צה''ל, מצד שני, עושה הכל לשמור את הטאנלטים אצלו.

נושא מעבר צה''ל לנגב מנוהל בעצלתיים, בין היתר בגלל מאבקים פנימיים וגם, בשל היעדר יכולתו של האיזור להציע למרשתים ובני משפחותיהם את שהם רגילים במרכז. כדי שזה ייקרה, צריך ליצור שובר שיוויון בבאר שבע ובנגב, משהו שממשלות ישראל בארבעת העשורים האחרונים התקשו לעשות.

זאת ועוד: מחקר שערכו חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון ופורסם בשנה שעברה, מעריך כי בניגוד לציפיות הגבוהות, למעבר בסיסי צה''ל דרומה יהיו השלכות שוליות בלבד על תושבי האזור מבחינה חברתית וכלכלית.

המחקר הוזמן כבר לפני למעלה משנה על ידי משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, ונערך בהובלת פרופ' נורית אלפסי מהמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון יחד עם חוקרים ממרכז מחקר ים המלח והערבה ומאוניברסיטת אריאל. המחקר הראה כיצד הפרויקט הלאומי של העברת בסיסי צה"ל לדרום שמטרתו לחזק ולפתח את כלל המרחב, למעשה, ישפיע מעט מאד על תושבי הנגב.

נקודת המוצא של המחקר בשלב ראשון היא כי בכל התחומים, בין היתר תחבורה, בריאות, חינוך ודיור, קיימים פערים מתמשכים בין אזור הנגב לבין מרכז הארץ, ואף שקיימת מגמת שיפור בחלק ניכר מהתחומים, היא מתקיימת גם במרכז הארץ, כך שהפערים נשמרים כל העת. עוד עולה מסקר שנערך במסגרת המחקר בקרב 407 נשאלים, כי אזור הנגב כולו סובל, בנקודת הזמן הנוכחית, מדימוי ירוד בקרב האוכלוסייה בישראל. כך שלטענת החוקרים, גם אם ימשכו לאזור תושבים חדשים ממרכז הארץ, אלו יצטרכו לקחת בחשבון את הדימוי השלילי שסביר להניח שידבק גם בהם. 

בהמשך בחנו החוקרים את השפעות המעבר על האוכלוסייה במגוון תחומים, ומצאו כי קיים פער גדול בין הרצוי למצוי. כך למשל, בתחום התחבורה, תוצאות הניתוח מראות כי אכלוס עיר הבה"דים השפיע על מערכת התחבורה הציבורית הנוגעת ישירות למשרתים, אך כמעט ולא עבר ל"מעגל השני" של האוכלוסייה האזרחית. עוד עלה מהמחקר כי הבסיסים תוכננו בצורה של התבדלות מרחבית משיקולים ביטחוניים וסביבתיים, ומרבית השירותים ניתנים לחיילים בתוכם. לכן האינטראקציה של הצבא עם הערים במרחב היא מועטה ביותר.

בימים אלה מתגבשת יוזמה אזרחית בנגב לנסות לשכנע את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתמוך בהעברת קריית המודיעין לנגב. אלא ש-40 יום לפני הבחירות, ממשלת המעבר עסוקה בהשרדותה הפוליטית, בתקווה שלא תזדקק לסיבוב שלישי. 

קרא עוד:

אל תפתחו ציפיות: מעבר צה''ל דרומה לא ישפיע על תושבי הנגב

לא מפתחים את הנגב: "השפעת מעבר צה"ל לנגב על תושבי הנגב מאכזבת"

מאבקי אגו, בירוקרטיה וסדר עדיפויות לקוי: כך נתקע מעבר צה''ל לנגב

צה''ל שאל את החיילים ומעבר יחידת המודיעין לנגב הוקפא


תגובות

End of content

No more pages to load