• 14 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

40 יום לבחירות: אימת הסיבוב השלישי ונקודת האל-חזור בנגב

אם גם אחרי הבחירות הקרובות 120 הנבחרים לא יצליחו להרכיב ממשלה, הנגב עלול להיכנס למה שמכונה בימים אלה בשיחות סגורות ''נקודת האל-חזור''

בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ובני גנץ (צילומים: מארק ניימן-לע''מ, נחלת הכלל)

אם גם אחרי ה-17 בספטמבר ישראל לא תוכל להרכיב ממשלה, היא לפחות תהיה בחברה טובה: גם שוודיה, מולדוביה, איטליה ולוב מתמודדות עם שיתוק פוליטי, אחרי שהקיטוב הפוליטי הגבוה בין המחנות מונע מהפרלמנטים שלהן להרכיב ממשלת אחדות. קיום סיבוב בחירות שלישי זה משהו שעולה בשבוע האחרון בחדשות - והוא לא בלתי סביר. קיום סיבוב בחירות שלישי עלול להביא את ישראל לכדי שיתוק ולפגיעה חמורה בכלכלה - ועלול להכניס את הנגב למושג שהולך להיות מושמע הרבה בחודשים הקרובים: נקודת האל-חזור. 

לפחות על פי הסקרים, לאף אחד משני המחנות הפוליטיים בישראל יכולת להרכיב ממשלה ללא ליברמן. מתחת לחזותו, שמתגנדיו אוהבים להגדיר אותה כ''דוב רוסי'', מסתתר פוליטיקאי קר, מחושב, יש שיגידו נקמן. הבייס שלו כולל הרבה יוצאי חבר העמים. אלה שלא אוהבים אותו ממש מגדירים אותו כ''אריה דרעי של הרוסים''. המוטיב העדתי תופס מקום חזק בבחירות, גם אם ליברמן ישראלי מזמן. איווט לבוביץ' ליברמן, יליד מולדובה, גר בישראל יותר מ-40 שנה. אז יש לו מבטא וגם חזות שמסגירה את ארץ הולדתו, כפי שיש לכל ישראלי אחר. אבל משהו בהתנהלות שלו, מבדיל אותו משאר הפוליטיקאים. נכון להיום, אביגדור ליברמן הוא לשון המאזניים של הפוליטיקה הישראלית והאיש שיקבע את אופיה של ישראל לשנים הבאות. 

בבאר שבע, ישראל ביתנו היא המפלגה השלישית בגודלה. בבחירות האחרונות הובילו הליכוד עם 43.01% (42,160 קולות),  כחול-לבן: 17.49% (17,141 קולות) ו ישראל ביתנו: 9.50% (9,312 קולות). השמאל בבאר שבע אינו קיים כמעט ובמערכת הבחירות הנוכחית אינו נראה בשטח. במישור הארצי, המשחק יהיה בין הליכוד, כחול לבן וליברמן. לא ישראל ביתנו, אלא ליברמן. ליברן הצהיר כי הוא מעוניין בממשלת אחדות ליברלית, של הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו. ממשלה שכזו תוכל לצנן במעט את הקיטוב הפוליטי ואת האווירה ברחוב. אם חיבור שכזה לא ייצא אל הפועל ויהיה צורך בסיבוב שלישי, ישראל עלולה להסתחרר לכדי אי-יציבות.

סיבוב שלישי עלול להביא את הנגב לכדי נקודת האל-חזור. המושג הזה עולה יותר ויותר בשיחות סגורות במוקדי הכוח. יש מי שזה ממש מדיר את שנתו ובקרבתו יודעים שזה עלול לעלות להם בכיסאות. הבחירות החוזרות תקעו את כלכלת הנגב ופרויקטים רבים מוקפאים עד שתקום ממשלה, אי אז לקראת 2020. השנה הזו אבודה ומה שנעשה  כרגע, הם בעיקר פרויקטים שאושרו קודם לכן. ערים ומחוזות מתכוננים באופן מסודר ועוברים שנים בין אישור פרויקט עד לתקצובו ויצאתו אל הפועל. 2019 אבודה, 2020 תהיה שנת קיצוצים, בגלל הבור התקציבי והגרעון, שיאלץ את שר האוצר הבא לבצע קיצוצים כואבים. הממשלה הבאה לא תחלק סוכריות.

נקודת האל-חזור הוא מושג שעולה יותר ויותר בשיחות סגורות ונוגע לדחיפות במציאת פתרון לבעיות האיזור. בנושא הביטחון, האפשרות שהדרום יהיה עוד פעם במלחמה בתקופה הקרובה. לאחרונה נערך תרגיל רחב היקף באוגדת עזה, כחלק מהכנה למערכה גדולה. סבב אחרי סבב, הסבלנות של תושבי הנגב פוחתת. בעיות הכלכלה  באיזור: השכר הנמוך משעמותית בבאר שבע, היעדר התמריצים בצורה של הקלות מס שמבריחה תושבים לערים בסביבה, דוגמת אופקים. הקושי ההולך וגדל של עסקים לשרוד. אובדן הביטחון האישי.

יש פרק זמן, לא ארוך, בו ניתן יהיה לפתור את הבעיות האלה, שבחלקן דורשות פתרון מיידי, שלא ניתן להוציא אל הפועל כי אנחנו תחת שלטון של ממשלת מעבר. אחרי שנגיע לנקודת האל-חזור, הנגב של עוד 10 שנים (כלום זמן במושגים של פוליטיקה), יראה אחר לגמרי, עד כי נתגעגע למה שיש היום.תגובות

End of content

No more pages to load