• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''סוכל פיגוע גדול במרכז הרצועה'': 4 חמושים ניסו לבצע פיגוע חטיפה

חיילי גולני סיכלו פיגוע גדול סוכל הבוקר: 4 מחבלים חמושים ניסו לחצות את הגבול לישראל וחוסלו. דובר צה''ל האשים את חמאס, חמאס מתנער מאחריות: ''זה לא אנשים שלנו, ישראל רצחה צעירים זועמים''.

חלק מהנשק שנשאו המחבלים (צילום: דובר צה''ל)

פיגוע גדול נמנע הבוקר על גבול הרועה: 4 מחבלים חמושים, נושאי טילי RPG, התכוונו ככל הנראה לבצע פיגוע חטיפה. אחד המחבלים הצליח לחדור לשטח ישראל, אך הארבעה חובלו בעקבות זיהוי ומידע מוקדם. זמן אחרי האירוע, חמאס ביקש להתנער מהאירוע. לטענת דובר חמאס, הארבעה הם סלפים, פעילי הזרוע הצבאית של חמאס שפרשו משורות הארגון. מוקדם יותר, היה זה חמאס שניסה להציג אותם כאנשי מנגנון הריסון - וחזר בו. על פי הערכות שונות, הכוונה הייתה לבצע פיגוע חטיפה באיזור עוטף עזה - של חיילים או אזרחים. 

דובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי אדרעי כותב הבוקר: "חמאס אמר שישראל ביצעה פשע נגד קבוצת צעירים זועמים. אולי הוא לא ראה את תמונות האמל״ח שהמחבלים ניסו לממש איתו את תוכניתם. ביום ערפה (שמקדים את חג הקורבן ושחל היום) אל תשכחו שהשקר אסור הלכתית. הפושע הוא מי שניסה לבצע פיגוע ולא זה שסיכל אותו".

אחד מכלי הנשק בזירת העימות (צילום: דובר צה''ל)

ואילו חמאס מגיב: ''האויב הציוני ביצע פשע חדש כנגד קבוצת צעירים שזועמים על פשעיו של האויב, ועל המצור המתמשך על רצועת עזה. מצב הכעס והלחץ שחווים עמנו בגלל המשך המצור על רצועת עזה הוא באשמת האויב הציוני. המשך פשעי האויב הציוני והתנהגותו התוקפנית והמצור הבלתי צודק על עזה יניעו את הנוער הזועם והמרדן לבצע תגובות אינדיבידואליות בתגובה.״

מוקדם הבוקר, תצפיות צה״ל זיהו ארבעה מחבלים אשר התקרבו לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. המחבלים היו מצוידים ברובי קלצ׳ניקוב, רימוני יד ומטול RPG. ״האירוע מתחיל בארבע לפנות בוקר, בעירנות של תצפיתניות שמזהות תנועה של ארבעה חמושים בתנועה מבצעית״, אומר דובר צה״ל, תא״ל רונן מנליס. 

לוחמי צה"ל מחטיבת גולני, שנערכו לאירוע בעקבות הזיהוי, פתחו באש לאחר שאחד המחבלים חצה את הגדר - והרגו אותם. ״אחד המחבלים חצה לשטחנו ונורה, ושלושה נהרגו על קו הבטונדה בגדר טווח אפס״, כך דובר צה״ל.

״האופן שבו הגדוד נערך מביאה לסיום האירוע בפעולה מהירה. יש פה אירוע טוב של סיכול פיגוע במרחב הגדר, תצפיתניות בעירנות גבוהה - האפשרות שיהיו אירועים נוספים כאלה - נלקחה בחשבון״, מצהיר תא״ל מנליס. ״החולייה שאנחנו מוצאים, חולייה אחת שכולה חמושה בנשקים מסוג קלצ׳ניקוב, ותיקים עם ציוד שנועד לחצות את הגדר, חטיפי אנרגיה ותמרים לאפשרות של שהייה מסוימת, RPG רימונים וצינור. כמו כן נמצא גם תיק רפואי שכרגע אנחנו בוחנים על מנת להבין אם לשימוש לעזרה הראשונה שלהם או משה אחר״. 

״סוכל פה פיגוע גדול מאוד. פיגוע שלא ניתן לקבוע אם נועד לפגוע בחיילים או אזרחים, אבל זה פיגוע גדול שסוכל בגדר״, הוא מדגיש. במהלך סיכול הפיגוע בוצע ירי טנק לתוך המרחב.

ארבעת המחבלים לובשים מדים מאולתרים - הם לא כולם מאותה חולייה עם אותו ציוד: כל אחד לובש מדים המורכבים מחלקים שונים. ״אנחנו מבינים שעם ציוד כזה והעירכות כזאת, זה לא משהו שמחליטים בשבע בערב ויוצאים לדרך, זה משהו שמתכננים״.

״היה פה סיכול של פיגוע גדול מאוד - אנחנו בימים מאוד רגישים גם סביב האירועים באיו״ש גם בעזה, כל תשעה באב, חג הקורבן - הפעולה של גדוד 12 וגדוד 82 משיגה את מטרתה ומונעת את הפיגוע״. 

בניגוד לאירוע שהוא אירוע בודד שבן אדם מחליט על דעת עצמו, מדובר פה בתשתית מאורגנת. האחריות ברצועת עזה מוטלת על הריבון - על החמאס. הציפייה מחמאס שישלוט באירועים וימנע אותם, ולכן הוא אחראי למה שקורה ברצועה בהיבטים האלה.

ארבעת המחבלים זוהו כעבדוללה או עבדאללה אלעומרי, אחמד אל-עאדיני, עבדאללה אל-מאסרי ועבדללא אל-חמאידה. 

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול: ''האירוע הבטחוני לפנות בוקר סוכל על ידי כוחות צה״ל על גדר המערכת. לא נדרשנו לכוננות או לשינוי בהנחיות והשגרה בישובים נשמרה גם תוך כדי האירוע. אמצעי ההגנה לאורך הגבול מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם ומחזקים את תחושת הבטחון שלנו. אנו מודים לכוחות צה״ל שערוכים בכוננות תמידית לכל תרחיש כדי שאנחנו נוכל לשמור על שגרת חיינו''.

תגובות

End of content

No more pages to load