• 20 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שיק של שוק: מדוע תזמורת ושחקנים ינעימו את זמן הקונים בשוק ב''ש?

בימי חמישי זה (ה-22.8) והבא (29.8), בין השעות 10:00-15:00, השוק העירוני של באר שבע יארח תזמורת מהלכת ומיצגים אמנותיים. מה באמת עומד מאחורי היוזמה?

השוק העירוני בב''ש (צילום: גוגל מפות)

תל אביב זה כאן: בימי חמישי זה (ה-22 באוגוסט) והבא (ה-29 באוגוסט), בין השעות 10:00-15:00, השוק העירוני של באר שבע יארח תזמורת מהלכת, מיצגים אמנותיים ובמות אמנים, כחלק מאירועי ''חמישי שוק'', שמארגנים עיריית ב''ש וחברת הבת שלה, ''כיוונים''.

בעיריית באר שבע מסבירים: ''לחזור לשוק של באר שבע, זה לחזור לחוויה ייחודית ואווירה שאין באף מקום. לחזור לריחות, לצבעים, לטריות ולמגוון.  כחלק מהפיכת השוק למוקד קניה המשלב בילוי, אנו מזמינים אתכם לאירועי "חמישי שוק" שיתקיימו בימי חמישי הקרובים, לחוויה ייחודית ומגניבה שעוד לא נראתה בשוק בבאר שבע''.

''במסגרת האירועים השוק ילבש אווירת חג! יוקמו במות אמנים ברחבי השוק ויינתנו הטבות מיוחדות לימים אלו במגוון חנויות השוק. אירועי חמישי שוק הן חלק מקמפיין חזרה לשוק אשר מהווה יריית פתיחה לפרויקט שדרוג השוק העירוני והפיכתו למרכז בילוי ופנאי אותנטי ונגיש לכלל סוגי האוכלוסייה בעיר''.

כבר לפני למעלה משנתיים דיווחנו בלעדית, בברנז'ה NEWS, אודות התוכנית העירונית לשידרוג השוק העירוני. עיריית באר שבע היא בעלי המקרקעין עליהם שוכן השוק העירוני. מדובר בגושים 38012 ו-38013 חלקות 1 ,2 ,ו - 4, בפאתי העיר העתיקה, בסמוך למתחם התחבורה המטרופוליני, קרקע בעלת ערך נדל''ני גבוה מאוד. 

חוברת המכרז (צילום מסך)​​​​​​​

השוק העירוני, הוקם בשנת 1969. לפני כן, הוא שכן בעיר העתיקה, בתחילת רחוב הפלמ''ח, היכן שמוצב כיום שלט של "רובע האמנים". השוק נקרא "שוק הלמן", על שמו של סגן ראש עיריית באר שבע, אברהם הלמן ז''ל, מי שיזם הקמתם של מוסדות אזרחיים רבים בעיר. הסכמי חכירה נתנים בדרך כלל ל-49 שנים, כך שכבר בשנה שעברה הסתיימו חלק מההסכמים עליהם היו חתומים בעלי דוכנים. 


בשוק הבאר שבעי פועלות כ-650 חנויות, כ-440 בחכירה ועוד כ-250 בשכירות. בחודש אפריל 2017 פרסמה יעדים - החברה לפיתוח עסקי באר שבע בע''מ, את המכרז הפומבי מכרז פומבי מס' 101 / 2017, מכרז למתן שירותי ניהול בפרוייקט "שדרוג השוק העירוני באר-שבע". 

''על מנת לשמר את צביונה של העיר, חזון העיר כולל גם את החזרת עטרת העיר העתיקה של באר-שבע ליושנה, לצד חידוש המסחר, התיירות והמגורים במתחם זה, זאת במסגרת פרוייקט לשדרוג השוק העירוני'', נכתב בחוברת המכרז. ''מטרות
הפרוייקט הינן  הפיכת השוק למטרופוליני ואטרקטיבי. הפיכת השוק העירוני למוקד ברצף התיירותי עם העיר העתיקה. הפיכת השוק העירוני למרחב פעילות עסקי חי ותוסס היוצר חוויית לקוח (יום/לילה, נכסים פעילים מסחרית, תמהיל עסקי, שדרת אוכל במיקום המתאפשר, מרחב לקיום פעילות תרבות וחברה ועוד)'', נכתב בחוברת המכרז.

ירקות ופירות טריים, במבחר גדול. שוק ב''ש (צילום: רותם אליה)​​​​​​​

המכרז מדבר על שינוי סדרי בראשית בשוק ב''ש: ''שדרוג פיזי של מתחם השוק, המבנים ותשתיות.  הגדלה משמעותית של כמותה המבקרים/לקוחות בשוק, לרבות כניסת צעירים לשוק - מיצוב ומיתוג. שיפור מערכת הניהול והתפעול של השוק. הפיכת השוק למרחב פעילות עסקי המחזיק עצמו מבחינה כלכלית (הכנסות למול הוצאות)''. על פי הלו''ז המקורי, העבודות היו אמורות להסתיים בדצמבר 2019, אך עיכובים שונים ככל הנראה יגרמו לדחייה בלו''ז. 

השוק העירוני רחוק מלהיות נטוש או לסבול ממחסור בקונים: למעשה, מדי יום פוקדים אותו אלפי קונים, שמעדיפים אותו על פני רשתות שיווק יקרות משמעותית. בשוק באר שבע יש שפע ירקות ומוצרים שאינם מגיעים לסופרמרקטים, בהם צמחי תבלין, פירות, מאפים ועוד. עם סגירתו של השוק הבדואי בב''ש, אשר פעל ללא הפסקה למעלה ממאה שנה, חלקו של השוק העירוני עבר לארח בתי קפה, חנויות ודוכנים של בני העדה הבדואית, המציעים תבלינים, פולי קפה וגם ציוד לרכיבה על סוסים וציוד לקפה. מלבד הקירוי, שהוחלף לפני כמה שנים מקשתות אסבסט לקשתות פלסטיק, השוק נראה בדיוק כמו לפני 50 שנה - וזה חלק מסוד קסמו. 

אל מול הרוצים בשדרוגו של השוק יש גם החוששים כי הפיכתו למתחם תיירות תוביל לעליות מחירים, תוצר של עלויות התפעול של מקום חדש ושעסקים יוקרתיים ידחקו את מקומו של השוק העממי. כבר לפני שנתיים הרגיע חבר מועצת העיר יוסי דדוש: ''"אין שום כוונה לפגוע, להיפך. העירייה עושה עבודה רצינית בכל הנוגע לשוק העירוני והכל בהידברות עם הסוחרים. בין היתר, עובדים על זה שייערכו בחירות לוועד השוק העירוני. הכוונה היא להשקיע השקעה מאוד רצינית, על מנת שיהיה שוק יפה ומסודר, שאנשים יבואו וייהנו ממנו. דבר כזה, ייעשה בהידברות עם הסוחרים והתושבים".

עלות שיפוצו של השוק העירוני מוערכת בכ-50 מליוני שקלים. השוק נחשב לסמל באר שבעי ויום השיא בשבוע הוא חמישי, אז אלפי באר שבעים קונים בו את המצרכים לארוחת השבת. בשוק העירוני חנויות ודוכנים הנחשבים מיתולוגיים, חלקם קיימים מאז היווסדו. 

קרא עוד:

האם במקום שוק עירוני, באר שבע תקבל ''שרונה מרקט''?

תגובות

End of content

No more pages to load