• 20 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בית המשפט בב''ש דחה תביעה של נער שנפצע בשטח אש

נער בן 15, שנכנס לשטח אש על מנת לגנוב מתכות, נפגע מנפל פצצה ותבע את המדינה. "המדינה אינה אחראית בנזיקין בגין תוצאותיו על מעשה אומלל זה של התובע", קבע ביהמ''ש

שטח אש (צילום המחשה: Dickelbers / CC BY SA 3.0)

בית המשפט המחוזי בב"ש קיבל את עמדת המדינה ודחה תביעה נגד משרד הביטחון שהגיש נער בן 15 בגין נזקי גוף שנגרמו לו, לטענתו, כתוצאה מפיצוץ של חפץ בשטח ציבורי עת רכב באופניו.  

בית המשפט קבע, כי "התובע נכנס ביודעין, כנראה מחמת פיתוי כספי שהוצע לו, לשטח אש מסוכן ואסור, ששלטי בטון מזהירים מפני הכניסה אליו, למטרת גניבת חלקי מתכת שהיו צפויים להימצא דווקא שם", ולכן " המדינה אינה אחראית בנזיקין בגין תוצאותיו על מעשה אומלל זה של התובע".

לטענת התובע בכתב התביעה, לאחר שרכב באופניו מביתו שברמת בקע עד באר הדאג', עצר באזור צומת שיבטה לנוח מתחת לעץ, נגע בחפץ שעורר סקרנותו והחפץ התפוצץ.

במסגרת התביעה טען התובע, כי מקום האירוע גובל בשטחי אש וסמוך לבסיס צבאי ולכן יש לייחס למדינה רשלנות שבמקום היה עצם נפיץ מסוכן, ללא גידור ושלטי אזהרה אשר ימנעו גישה אליו.

מנגד, טענה המדינה באמצעות עו"ד יעקב חמו מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), כי האירוע לא התרחש בצומת שיבטה כנטען, הפתוח לשימוש הציבור- אלא בתוככי שטח אש, המיועד לאימוני ירי, ואשר כניסתם של אזרחים לתוכו אסורה ומסוכנת על פי שלטי אזהרה המפוזרים במבואותיו ובו. כמו כן נטען, כי המדינה נקטה באמצעים סבירים לאזהרת הציבור ולכן בנסיבות העניין היא איננה חבה באחריות נזיקית.

ביהמ"ש המחוזי (כב' השופט ש. פרידלנדר) כאמור קיבל את עמדת המדינה וקבע, כי התובע הסיג גבול במקרקעין צבאיים, "שאליו נכנס שלא בתום לב לצורך גניבת מתכות, והובא לצומת על ידי אדם אחר הקשור לכך...לבי לבי על התובע, נער צעיר, שמשתמע מן הראיות כי התפתה לתת לאדם פלוני שירות מסוכן ובלתי חוקי של גניבת חלקי מתכת השייכים לצבא מתוך שטחי אש צבאיים. אולם המדינה אינה אחראית בנזיקין בגין תוצאותיו על מעשה אומלל זה של התובע, ושל מעורבות נחזית מקוממת זו של האדם המבוגר הנוסף שהיה עמו.

תגובות

End of content

No more pages to load