• 20 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חשיפה ראשונה: ''זכויות בניה במרכז - תמורת התחדשות עירונית בב''ש''

תנועת החירום הארצית נגד הזנחת מבנים קמה בעקבות ביטול תמ''א 38 ומתריעה: בב''ש אלפי בתים ללא ממ''ד ומבנים שנבנו לפני 1980, עת נקבע תקן כנגד רעידות אדמה. על התכנית המהפכנית של מייסדה, טל ברוך

שפץ בית בשכונה ד' (צילום: דני בלר), קבל זכויות בניה בתל אביב (גוגל מפות)

קרקע משלימה באיזורי הביקוש - תמורת חיזוק מבנים מסוכנים ולא ממוגנים בפריפריה - זוהי ההצעה שמקדמת תנועת החירום הארצית נגד הזנחת מבנים מסוכנים, עקב ביטול פרויקט תמ"א 38. ''ללא עידוד ממשלתי או הטבה כלכלית, מבנים ישנים, בפריפריה, לא יוכלו לעבור תהליכים של פינוי-בינוי או מיגון, כי הדבר אינו כלכלי'', אומר טל ברוך, המוביל את התנועה ומי שניסה לקדם פרויקט של התחדשות עירונית בשכונה ד', בכניסה לבאר שבע.

נושא ההתחדשות העירונית הפך לאחד הנושאים החמים בבאר שבע: בימים אלה מתנהל ''מירוץ חתימות''. יזמים רוצים להבטיח לעצמם מתחמים ומפעילים דיירים במרטה לקדם חתימות הסכמים. זאת עוד בטרם אושרו או הוגשו הצעות לבנייה לרשויות הרלוונטיות. חתימה כזו שווה הרבה כסף. ויש גם המון שאלות לא פתורות, כמו מה קורה עם דיירים מבוגרים שעבורם המתנה של עשר שנים היא קריטית, או דיירים שאין להם יכולת כלכלית ועוד.

אלפי דירות בבאר שבע - ללא ממ''ד

בבאר שבע לבדה יש אלפי מבנים ישנים, ללא ממ''ד, אשר נבנו לפני שנת 1980 ואינם עומדים בתקנים החדשים, לרבות בעמידות לרעידות אדמה. על פי הערכות מומחים, רעידת אדמה עלולה להתרחש בישראל בעשורים הקרובים. חלק מהמבנים בבאר שבע הם בני 50 ו-60 שנה, בהם מבנים הסובלים מבעיות של צנרת, ביוב, חשמל ועוד. תיקונים, אם נעשים, הם בשיטת טלאי על טלאי, שלא לדבר על הזנחה פיזית וסביבה מוזנחת.

מבנה אחד, בככר קפלן 12, הוכרז מסוכן לפני שנתיים כמעט, דייריו פונו ואין להם פתרון מהיום למחר. התהליך בעניינם איטי ואין הצדקה כלכלית לערוך פינוי-בינוי. לדעת ברוך, בשנים הקרובות, מבנים נוספים בבאר שבע עלולים להפוך מסוכנים בעשור הקרוב. זאת בנוסף לאיום הטילים, בעיר שספגה לא מעט פגיעות ישירות.

כיכר קפלן בבאר שבע. אין הצדקה כלכלית לפינוי-בינוי, למרות שהדיירים היו נהנים מבתים חדשים (צילום: דני בלר)

''נכון להיום, ההתכנות כלכלית היחידה לפינוי בבינוי בבאר שבע היא של 1 תמורת 7, כלומר: תמורת התחדשות עירונית של דירה אחת, קבלת זכויות קרקע של שבע דירות או במילים אחרות, קרקע משלימה'', אומר טל ברוך. בנוסף, תהליכי התחדשות עירונית עלולים להיות ארוכים במיוחד ולהימשך שנים רבות. זה לא משהו שהולך להתרחש מחר בבוקר, או בכלל, ללא התכנות כלכלית לקבלנים. 

ההצעה שטל ברוך מנסה לקדם היא הענקת קרקע משלימה באיזורי ביקוש, תמורת חיזוק מבנים קיימים והקמת ממ''דים. מדובר, בבאר שבע לבדה, באלפי דירות ללא ממ''ד, ללא מעלית, שמשוועות לשיפוץ. במסלולים הקיימים, אין לקבלנים היתכנות כלכלית, אפילו לא של ''מטר תמורת מטר''. בעיר כמו באר שבע, שאין בה מחסור בקרקעות וגם מכרזים רבים נסגרים מבלי שהיה להם אפילו מציע אחד, אין ליזם כל עניין להתחיל להתעסק בפינוי דיירים, בהתעסקות עם דיירים מבוגרים שעבורם מדובר בפרק זמן ארוך עד למימוש העסקה וגם עם דיירים חוששים, מטבע הדברים, מכל ההליך. גם קצב המכירות של פרויקטים חדשים אינו מהיר.

בשבוע האחרון עלה לאוויר קמפיין של תנועת החירום הארצית לאיגוד בעלי הדירות במבנים המסוכנים בישראל. טל ברוך: "70% מהמצטרפים לתנועה הם בעלי דירות באזורים המוחלשים והפריפריה שבהם אין היתכנות להתחדשות עירונית נכון להיום ודיירים שחיים במבנים המסוכנים. הגיע הזמן שהממשלה תכריז על תכנית חירום לאומית, ותפעל לחדש את כל המבנים הישנים והמסוכנים ישראל!"

קמפיין ציבורי נרחב

המטרה של הקמפיין הינה להגביר את השיח בנושא חיזוק ומיגון מבנים וקידום מיזמי התחדשות עירונית לרבות תמ"א 38 ופינוי בינוי; מאז השקת התנועה בשבוע שעבר ועליית הקמפיין לאוויר, הצטרפו, כך אומר ברוך,  אלפי תומכים חדשים. התנועה קיבלה חיזוק של הצהרות תמיכה מבעלי מקצוע מרכזיים בתחום לרבות שלמה בוחבוט לשעבר ראש מרכז השלטון המקומי, ח"כ וראש עיריית מעלות תרשיחא, חיים מסילתי יו"ר לשכת השמאים, עו"ד אברהם ללום, סגן יו"ר לשכת עורכי הדין, אד' עדנה מור – יו"ר ארגון האדריכלים העצמאיים, עו"ד ענת בירן יו"ר וועדת הערר מחוז ת"א לשעבר, ועוד.  

מטרות תנועת החירום הינן להעלות את חשיבות נושא חיזוק מיגון וחידוש כלל הבניינים המסוכנים בישראל, והגברת המודעות לצורך בחיזוק של תכניות ההתחדשות העירונית (מיזמי פינוי בינוי ותמ"א 38) נוכח סכנת קריסה ברעידות אדמה והיעדר ממ"דים להגנה מסיכון טילים, וקידום ההתחדשות העירונית גם בפריפריה, וזה דרך התאגדות בעלי דירות מכל רחבי הארץ, תוך העלאת 3 דרישות מרכזיות: הכרזה על תכנית חירום לאומית לחיזוק, מיגון וחידוש כל הבניינים המסוכנים בישראל, מהמרכז ועד הפריפריה, תוך קידום חקיקה אגרסיבית להסרת החסמים במיזמי התחדשות עירונית, וקידום פעולות חירום שיובילו לחיזוק, מיגון וחידוש מידי של כל הבניינים המסוכנים בישראל.

וידאו: סרטון שהוציא ראש התנועה
​​​​​​​


הצעה: תשפצו בבאר שבע, תקבלו זכויות בניה במרכז

במסגרת תכנית החירום –קידום תכנית לחיזוק מיגון וחידוש מבנים מסוכנים בערי הפריפריה, באמצעות תכנית חדשנית ושאפתנית לניוד זכויות בין רשויות, באופן שבו יחוזקו ויחודשו מבנים בערי הפריפריה, וזכויות הבנייה ינוצלו באזורי ביקוש, כדי לייצר מקדם כלכלי אפשרי.  חידוש הארכה ותגבור תכנית תמ"א 38 ותכניות נוספות להתחדשות עירונית ופינוי בינוי, לרבות תכנית ליצירת תמריצים כלכליים לעיריות ומועצות מקומיות, ותכנון על שיכלול הגבלה של מרחב קבלת ההחלטות של הוועדות המקומיות, תוך שינוי סדרי עדיפויות, מתוך הבנה רחבה כי פרויקטים של התחדשות עירונית הם לפני הכול מיזמים להצלת חיים, ובעלי חשיבות לצמצום פערים חברתיים גם בתוך השכונות עצמן, וגם בין מרכז לפריפריה.

''המדינה חייבת להחליט על תוכנית חירום''

"המדינה חייבת להחליט על תכנית חירום ברמה הלאומית הנותנת גם פתרונות לפריפריה שבה תכנית תמ"א 38 ופינוי בינוי לא עובדות בשל מחסור בכדאיות כלכלית או היעדר שוק, וגם להמשיך ולתחזק את הפתרונות הקיימים שפועלים, לרבות ובפרט תמ"א 38 שהיא תכנית מצילת חיים היחידה עד כה שהוכיחה את עצמה כתכנית שעובדת. אנחנו נדחוף לשם באמצעות התאגדות המונית של בעלי דירות במבנים המסוכנים בכל ישראל''.

''בכוונתנו לפעול במהלך מערכת הבחירות וגם לאחריהן, על מנת להעלות את המודעות הציבורית לחשיבות הנושא, וכדי לייצר מחויבות של חברי הכנסת מכל המפלגות , ראשי ערים ומקבלי ההחלטות לאימוץ של תכנית החירום בנושא וקידום ההתחדשות העירונית גם בפריפריה הרחוקה''.

''תכניות להתחדשות עירונית הן תכניות מצילות חיים, אנחנו נמצאים כרגע במצב חירום ובמסע נגד הזמן עד האסון הבא שקרב ובא. הגיע הזמן שהציבור הרחב של בעלי הדירות במבנים המסוכנים ירים ראש וידרוש מנבחרי הציבור שלו לדאוג למיזמים מצילי חיים הכ"כ חשובים הללו, ולקדם תכניות למיגון וחיזוק של כל המבנים המסוכנים בישראל. התכניות הללו מלבד הצלת חיים יביאו גם לצמצום פערים חברתיים בקנה מידה רחב, ולכן יש כאן גם חשיבות אזרחית כבירה".

קרא עוד:

בלי התערבות ממשלתית, ספק אם בב''ש יש הצדקה כלכלית לפינוי-בינוי

תחקיר מיוחד: האם באר שבע נכנסת ל''טרפת'' פינוי-בינוי?
תגובות

End of content

No more pages to load