• 20 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בוועדת הבחירות חוששים מאחוז הצבעה נמוך - וזה רע לנגב

מחקר מקדים לקראת הבחירות שייערכו בעוד שבועיים העלה כי אחוזי ההצבעה צפויים לרדת ולהוביל שוב לכנסת של שברי מפלגות. למה זה לא טוב לנגב והאם ייתכן סיבוב שלישי?

יש מקומות בב''ש ששלטי הבחירות עוד תלויים מהמערכת הקודמת (צילום ארכיון: דני בלר)

האם ישראל תלך לסיבוב שלישי? מחקר מקדים, שנערך בחודש יוני 2019 ,העלה כי שיעורי ההצבעה בקרב כלל האוכלוסייה (18-54) צפויים לרדת בבחירות הקרובות. בועדת הבחירות המרכזית  שוררת דאגה ובשל החליטה להרים את "הכפפה" ולנסות להעלות את אחוז ההצבעה על ידי קמפיין לעידוד ההצבעה. מועד הבחירות, קצת לפני החגים, בעייתי. לפני החגים אנשים עסוקים בדברים אחרים. 

במפלגות יודעים כי השבועיים האחרונים שלפני הסיבוב הנוכחי קריטיים, זאת בשל השיוויון המכעט מלא בין כחול-לבן לבין הליכוד והעובדה שישראל ביתנו ממשיכה להיות לשון המאזניים. אחוזי הצבעה נמוכים עלולים לחזק דווקא רשימות קטנות, בהן כאלה הנמצאות על גבול אחוז החסימה, דוגמת עוצמה יהודית בראשות עו''ד בן גביר, אשר כמה מאות קולות מפרידות בינה לבין הישיבה בכנסת. עוצמה יהודית נהנית מתמיכה בפריפריה ובדרום, כפי שהדבר בא לידי ביטוי ברשתות החברתיות. 

אחוזי הצבעה נמוכים עלולים ליצור שוב מצב של רסיסי מפלגות, עימן יהיה קשה להקים ממשלה יציבה. בין שני הגושים יש מצב של כמעט תיקו, כאשר לשון המאזניים הינה מפלגת ישראל ביתנו. בבאר שבע, זו הרשימה השלישית בגודלה. בבאר שבע הליכוד מוביל (כ-43 אחוזים בבחירות האחרונות) ואחריו, בהפרש ניכר, כחול לבן (כ-17 אחוזים). העבודה ומרצ אפעלו לא עברו את אוז החסימה. 

ממשלה של שברי מפלגות עלולה להוביל למערכה שלישית (צילום: דני בלר)

​​​​​​​במחקר שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה, מלבד אחוזי ההצבעה היורדים מדי מערכת בחירות, עלה עוד כי אזרחים ממעמד חברתי-כלכלי גבוה יותר נוטים להצביע בשיעורים גבוהים יותר. הסיבה העיקרית היא שאזרחים בעלי השכלה והכנסה פחותה חשים לעתים קרובות מנוכרים מהמערכת הפוליטית, ואינם זוכים לחינוך וחִברות פוליטיים משמעותיים.  ​​ויש עוד משהו שנכנס כאן למשחק: המצב הביטחוני בדרום. בנגב כבר למודי ניסיון באשר לשקט המשקר. רק לאחרונה חמאס ירה מטח רקטות אל פסטיבל מוזיקה שנערך בשדרות. באותה עת היו במתחם הפסטיבל אלפי צופים, שראו את הרקטות חולפות להן מעל הראש ופוגעות בבניין שכן, שלא היה מאוכלס. לו הרקטה הייתה פוגעת חלילה במתחם, ישראל הייתה היום בסיפור אחר לגמרי. 

וידאו: הירי על שדרות, בעיצומו של הפסטיבל. אי שביעות רצון מהמצב הביטחוני (צילומי סלולר)
​​​​​​​


בסקר שפרסם אתמול כאן 11, עולה כי 63 אחוזים מהנשארלים אינם מרוצים מתפקודו של נתניהן בעניין המתיחות ברצועת עזה. אל נתון זה נוספים קולות נוספים, של ביקורת כלפי הקורה בנגב, בו לנתניהו קהל בוחרים גדול: פרויקטים לאומיים, הקשורים למעבר צה''ל לנגב, מתעכבים. בבאר שבע ובחלק מערי הנגב, השכר נמוך, התעסוקה ואפשרויות הקידום פחותות מבמרכז ועסקים נלחמים על חייהם. התחושה היא שככל שזה נוגע לנגב, לביטחון, לתעסוקה, לאיכות חיים ואפילו לחיים עצמם, הממשלה פחות קשובה למה שקורה כאן.

מתוך הסקר של כאן 11 (צילום מסך)​​​​​​​

וידאו: מחאת בעלי עסקים מעוטף עזה. ביקורת קשה על מה שקורה באיזור (צילום: התנועה לעתיד הנגב המערבי)
​​​​​​​


הנגב לא חלק ממסע הבחירות הנוכחי, אלא עוד תחנה של הפוליטיקאים. לא הייתה כמעט התייחסות, מאף מפלגה, למצוקות האיזור. אם בנגב, כפי שככל הנראה קורה בשאר חלקי הארץ,  לא ייצא להצביע - כל אחד על פי השקפתו - הוא גם עלול להתעורר לבוקר ה-18 יחד עם כל תושבי הארץ, לשידור חוזר של ממשלה שתתקשה לקום: שברי מפלגות, שיעלו מאוד את מחיר הצטרפותם לקואליציה. בשביל הנגב, זה אומר שוב ממשלה שתהיה עסוקה בהשרדותה שלה, מאשר בקבלת החלטות אמיצות.

תגובות

End of content

No more pages to load