• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הולכים להצביע, תוצאות אמת - רק מחר אחרי הצהריים

886 הקלפיות בוועדת הבחירות באר שבע, שהיא הגדולה במדינה נפתחו לפני זמן קצר. היערכות שיא של המשטרה מחשש למעשי אלימות וניסיונות למנוע ממצביעים להגיע לקלפיות

(צילומים: ראובן קפוצ'ינסקי - עידית וקסלר צח, USDS, צביה - CC BY 3.0, 4.0)

בחירות 2019, סיבוב שני, יצאו לדרך. נכון לשעה 8:00 בבוקר, אין דיווחים על בעיות מיוחדות ב-270 הקלפיות של העיר באר שבע, שהיא חלק מוועדת הבחירות ב''ש, הגדולה במדינה - ובה 886 קלפיות המפוזרות בכל יישובי הנגב: 172 ערים, ישובים קהליתיים, קיבוצים, מושבים ויישובי הבדואים. זהו מחוז הבחירות הגדול ביותר, עם 502,918 בעלי זכות בחירה. 29 רשימות מתמודדות על קולו של הבוחר בנגב.

את הבחירות הנוכחיות מלווים שני חששות: האחד, כי יהיו מי שינסו לבצע זיופים ולהטות את התוצאה הסופית. וועדת הבחירות המרכזית הורתה להוסיף מנגנוני בדיקה, שיעכבו את פרסום תוצאות האמת. בניגוד לסבב הקודם, בו ניתן היה לראות תוצאות ביניים ראשונות כשעה לאחר סגירת הקלפיות, הפעם תוצאות האמת יפורסמו, כך לפי הערכה, רק מחר, רביעי, בשעות אחר הצהריים. עד אז, כל שיהיה הוא מדגמי הטלוויזיה וערוצי התקשורת השונים. תשומת לב מיוחדת ניתנה לקלפיות בעיותיות, שזוהו ככאלה בסבב הקודם. 

חשש: ביריונים ינסו למנוע ממצביעים להגיע לקלפיות

החשש השני הוא מפני מעשי ביריונות ואלימות בסביבת הקלפיות, מתוך ניסיונות למנוע ממצביעי רשימות יריבות להגיע לקלפי. המשטרה ערוכה בפריסה רחבה, בכל הארץ, כדי לשמור על הסדר בקלפיות ולאפשר לכלל המצביעים להגיע לקלפי בבטחה.

אחת ההתרעות הממוקדות מדברת על כוונה להפריע או למנוע ממצביעים המזוהים עם השמאל להגיע לקלפיות. התרעות אחרות, מדברות על ניסיונות לשבש את ההצבעה באמצעות ביריונים. במשטרה מתכוונים לטפל בכל ניסיון כזה בחומרה. 

לחברי וועדות הקלפי ניתנו הנחיות מחמירות, בין היתר, בכל הנוגע לסיקור התקשורתי. בניגוד לפעמים קודמות, הפעם נאסר על כניסת עתונאים למתחם הקלפיות, גם אם הם מלווים את אחד המועמדים והדבר מותנה באישור מיוחד של הוועדה המחוזית. 

נשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין, פרסם הבוקר מסר לבוחרים ((צילום: איתי בית און, מקליט: ניר שרף, לע"מ)


עתירה של הרגע האחרון מנעה הסעת אלפי בדואים מיישובים לא מוכרים לקלפיות לא נגישות

וועדת הבחירות המרכזית אסרה על ''זזים'' להסיע תושבים מהפזורה שאינם נגישים לקלפיות, בעקבות עתירה של הליכוד, אשר טען כי  בכוונת "זזים" לסייע בהסעת ל-15 אלף בעלי זכות הצבעה המתגוררים בפזורה הבדואית. לטענת הליכוד, המטרה היא שהם יצביעו לשמאל. לטענת הליכוד, בבחירות שנערכו באפריל, "זזים" סייע להסיע כ-3500 איש, בעלות של כ- 75,000 אלף שקלים.

ב''זזים'' הסבירו כי ​​​​​​​יו״ר ועדת הבחירות החליט לקבל את עתירת הליכוד ולהוציא צו מניעה נגד יוזמת ההסעות בנגב. ''ההחלטה של ועדת הבחירות נותנת יד למאמצי הליכוד לדכא את ההצבעה של האזרחים הערבים ומתעלמת לחלוטין מהאזרחים הבדואים, שבגלל העדר גישה לקלפיות פשוט לא יכולים להצביע''.

בבאר שבע עצמה רבים מנצלים את יום השבתון לבילוי בקניונים ובבתי קפה, והולכים להצביע רק בסמוך לשעת הסגירה. אחוז ההצבעה בבאר שבע והלך ויורד לאורך מערכות הבחירות. בבחירות האחרונות הצביעו מעט יותר מ-61 אחוזים מבעלי זכות ההצבעה, הרבה מתחת לממוצע הארצי. 

אחוז הצבעה נמוך - ולא רק בבאר שבע, הוא אחד החששות של המערכת הפוליטית, שכן הוא יכול הוביל לסבב הצבעה שלישי. הפעם, בניגוד לסבב הקודם, ניתן יהיה להתחיל במשא ומתן להרכבת הממשלה רק עם פרסום תוצאות האמת ברשומות. 

מה יעשו היום ראשי שני המחנות הגדולים?

ראש כחול-לבן, בני גנץ, ירכז את עיקר מאמציו במרכז, בו ריכוז בוחרי המפלגה, בניסיון להוציא כמה שיותר מצביעים אל הקלפי. ראש הליכוד, בנימין נתניהו ירכז את עבודת המטה בביתו בבלפור. במהלך היום הוא צפוי להוציא שידורים חיים בפייסבוק. מי שיבקר בבאר שבע הוא שר המשפטים, אמיר אוחנה, שנולד בעיר. אוחנה יסייר בין הקלפיות בליווי בכירי הליכוד בעיר. 

תגובות

End of content

No more pages to load