• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ב''ש: כמה יוצאי בריה''מ ואמל''ט נאלצו להוכיח יהדותם לפני החתונה?

חלק מיוצאי אמריקה הלטינית וחבר העמים מנועים מלהתחתן לפני שהם מוכיחים את יהדותם. אגף ''שורשים'' של ארגון רבני צוהר סייע השנה ללא תשלום ל-81 מהם להגיע לחופה

מנכ''ל שורשים, אורי שכטר (צילום: מיטל כהן - רגעים מנצחים)

מאגף "שורשים" בארגון רבני צהר חושף נתונים אודות הערים בדרום בהן נפתחו לראשונה השנה סניפים לבירור יהדות. עד היום, כמעט עשור, טיפלה שורשים בקרוב ל-16,000 פניות של בירור יהדות שהסתיימו בחופה כדת משה וישראל. מנכ"ל "שורשים", אורי שכטר: "המרכז מסייע ללא עלות כספית לכל מי שמנסה לאתר מסמכים להוכחת יהדותו. אנחנו כאן בשבילכם"

העיר אשדוד מובילה בדרום במספר התושבים, יוצאי בריה"מ לשעבר, שפנו למרכז לבירור יהדות. 194 תושבי אשדוד השנה למרכז. במקום השני בדרום ממוקמת באר שבע עם 81 בקשות לבירור יהדות, אשקלון עם 74 בקשות והעיר קרית גת עם 28 בקשות לאישור יהדות. לראשונה השנה, נפתחו סניפים של שורשים בבאר שבע ובקרית גת ובהחלט המהלך הזה מקל על תושבי הדרום הרחוק הזקוקים לשירות זה, הניתן בחינם.

אגף "שורשים" מסייע לעולים מבריה"מ לשעבר וארצות דרום אמריקה להוכיח את יהדותם בסיוע נציגים הנמצאים במדינות המקור. אגף "שורשים" נתמך על ידי משרד ראש הממשלה, מתון הבנה שהשתלבותם המוצלחת של יוצאי בריה"מ לשעבר בחברה הישראלית עובר דרך הסדרת יהדותם. תהליך זה, של בירור היהדות, מתבצע לגבי כל אדם הרוצה להינשא, כאשר בעוד לילידי הארץ העניין קל וזריז יותר מאחר ורישומים ומסמכים להוכחת יהדותם זמינים וקיימים במאגרי משרד הפנים למשל.

בדירוג הארצי מבחינת מספר הפניות במחצית הראשונה של השנה, אשדוד מובילה גם כן, אחריה חיפה עם 179 בקשות לבירור יהדות (לעומת 124 בתקופה זו אשתקד), ראשון לציון במקום השלישי עם 174 בקשות (לעומת 97 בלבד) וירושלים במקום הרביעי עם 159 בקשות (לעומת 413 בתקופה המקבילה אשתקד). 


מנכ"ל אגף "שורשים", אורי שכטר, התייחס לנתונים ואמר: "אגף 'שורשים' מסייע ללא עלות כספית לכל מי שמנסה לאתר מסמכים להוכחת יהדותו. העבודה מתבצעת תחילה מול חוקר כאן בארץ וממשיכה בבירור בארץ המוצא מול נציגינו ואנשים אמינים שמסייעים לזוג להינשא כיהודים. אנו כאן בשבילכם".

מהנתונים עולה עוד כי מאז שהאגף הוקם, לפני תשע וחצי שנים, אושרו 15,667 בקשות ובסופו של דבר הוכרזו כ"תיק סגור", כלומר הסתיימו בטקס נישואין יהודי.


תגובות

End of content

No more pages to load