• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שיא מפוקפק: באר שבע ורהט מובילות באבטלה ובהיקף העסקים בסכנת סגירה

כרטיס אדום לבירת הנגב: '''ב"ש העיר הכי מפוקפקת לעסקים –העיר עם האחוז הגבוה ביותר של עסקים בסכנת סגירה'' - קובע דוח דירוג הרשויות המקומיות DUN'S100 של דן אנד ברדסטריט. גם ברהט המצב קטסטרופלי

מתחם מסחר סגור בעיר העתיקה (צילום: דני בלר)

באר שבע ממתגת את עצמה כמטרופולין הסייבר של ישראל, אבל במציאות שמחוץ למשרדי היח''צנים, היא העיר הגדולה עם מספר העסקים הכי גבוה המצויים בסכנת סגירה (9.3% מכלל העסקים מצויים בסכנת סגירה) ועם אחוז האבטלה הכי גבוה (4.9%), כפי שעולה מנותני סיכום שנתיים של חברת דאן אנד ברדסטריט. באר שבע מחזיקה בתואר המפוקפק הזה כבר כמה שנים - ויש לו נגיעה ישירה למפת התעסוקה בעיר. 

מדובר בכרטיס אדום לכלכלה המקומית. אפרת שגב, סמנכ"ל הפיתוח העסקי בדן אנד ברדסטריט ישראל, מסבירה: "דירוג הרשויות המקומיות של דן אנד ברדסטריט, המעיד על חוסנה הפיננסי של העיר ואפשרויות התעסוקה לתושבים בסביבתה, ממשיך להוות שיקוף לפערים הקיימים בחברה הישראלית. בעוד שהערים המשגשגות הן אלו הנהנות מקרבה למרכז ואיתה גם נגישות גבוהה לתשתיות, השכלה, ותעסוקה, ערי הפריפריה מציגות נתונים נמוכים משמעותית, אשר משפיעים על יציבות העסקים בהן, הפיתוח העירוני ורמת החיים של התושבים".

העיר רהט. נתונים כלכליים קשים (צילום: דני בלר)​​​​​​​

לא רק באר שבע במצב קשה. בעיר השניה בגודלה בנגב, רהט, הנתונים קשים עוד יותר: 19.5 % מהעסקים בסכנת סגירה. שיעור האבטלה בעיר הבדואית הגדולה עומד על 11.5 %. לפני הבחירות, התהדרה הממשלה בסרטון שפיאר והילל את הפיכת באר שבע לבירת סייבר, עמוסה בפרויקטים חדשניים ותנופת פיתוח בלתי רגילה. הנתונים האלה משקפים את האמת הקשה. 

אין עבודה, אז פותחים עסקים  - וקורסים

בהיעדר מקומות עבודה אטרקטיביים בעיר, בה השכר נמוך משמעותית ממרכז הארץ לאותה משרה (על פי בדיקת ALLJOBS), החלופה היחידה היא ''לפתוח עסק''. באר שבע רווייה מתחמים מסחריים, התחתרות ביניהם קשה, באחד מהם לפחות נצפות הרבה חנויות סגורות והחנויות שכן פתוחות, לא הכי מלאות. בבאר שבע יש למעלה מ-300 עסקים סגורים, מחציתם בעיר העתיקה. הנתון אינו סודי והוא נחשף באחת מישיבות מועצת העיר. 

גם בישיבת מועצת העיר נחשף גם כי סבב הבחירות השני שיתק את האפשרות לפתח יוזמות שיקלו על בעלי העסקים בעיר: במשרד הפנים, במסגרת ממשלת המעבר, אין עם מי לדבר. מבחינת עבודה, 2019 אבודה. אם לא תקום ממשלה, נתניהו עלול להכריז על סיבוב בחירות שלישי, שיהיה מתי שהוא במרץ או אפריל - ביו פורים לפסח. פירוש הדבר, שממשלה מתפקדת תקום במחצית השניה של 2020, שגם מסתמנת כשנה אבודה. 

''אבל אנשים נוסעים לחו''ל והקניונים ובתי הקפה מלאים - הכל דבש''

אין זה סוד, שפרסום נתוני האבטלה והמצב העגום של העסקים בעיר אינם באים בטוב לפוליטיקאים ואנשי השררה. אלה יאשימו את התקשורת בהשחרת פני העיר ויביאו כהוכחה למצב הדבש בבירת הנגב את הקניונים המלאים, את הפאבים ההומים, את הפוסטים של הנופשים בבורגאס וכרתים ואת התור הארוך בסופר, של אנשים עם עגלות מלאות כל טוב. 

קניון מלא. האשראי הצרכני בשיא מסוכן (צילום: דני בלר)

האם באמת המצב דבש? קניות רבות מבוצעות באשראי. בבנק ישראל הזהירו לו פעם מפני הר האשראי למשקי הבית. אל שוק האשראי נכנסו כרטיסים חוץ בנקאיים, שמעניקים אשראי בצורה בלתי מבוקרת, משווקים באגרסיביות, מבלי שהחותמים עליהם מודעים לגובה הריבית, לעובדה שאי עמידה בהחזרים יכולה להסתיים בנקיטת הליכים וכי אשראי הוא מוצר יקר כשלעצמו. גם ה''מתנות'' הנלוות לכרטיסים הן בערבון מוגבל. 

אשראי בלתי מבוקר - מי שקונה, לא תמיד חושב על העתיד

מחנק המזומנים גדל לקראת החגים, בהן ההוצאות גדולות והפיתוי לאשראי בשיאו.  כבר לפני שנה הזהיר בנק ישראל מהיקף ההלוואות למשקי בית, אשר בעשור האחרון צמח פי שתיים בהשוואה להכנסה נטו הממוצעת למשק בית. הריבית בישראל נמוכה - המ שהופך את הכסף לזול. המטרה המקורית של הריבית הנמוכה הייתה לתמרץ את המשק, אבל לרוב, האשראי משמש לעוד ועוד צריכה. 

בכניסה לאחד הסופרמרקטים בבאר שבע עמדו דיילות והציעו ''מתנה בסך 150 שקלים''. צריך להביא רק מספר תעודת זהות וכרטיס אשראי בתוקף. בירור קצר העלה כי המתנה תלויה בוהצאת כרטיס אשראי של אותה רשת. מדובר באשראי חוץ בנקאי המעניק אשראי נוסף, שאותו בסופו של דבר בעל הכרטיס יצטרך לפרוע והוא יצטרף לסך החובות שלו. זה לא רק המרכול: חברת אשראי חוץ בנקאית פרסמה ברשתות החברתיות הפניה לבדיקת זכאות להלוואה. אין בעיה לקבל הלוואה, גם למי שמיצה את כל המסגרות בבנק שלו, רק שיוציא כרטיס אשראי של החברה. קל לקבל אשראי, לפרוע אותו - זה כבר עניין אחר. 

הכל דבש? מספר הפונים לעמותות הסיוע הולך וגדל

אל פתחי עמותות הרווחה בבאר שבע מגיעים, מדי שנה, מי שידם אינה משגת לרכוש מוצרים לחג. מספר הפונים עולה בתמדה משנה לשנה. מתנדבים מספרים כי לא מדובר ב''עניים קלאסיים'', אלא במשפחות בהן ההורים עובדים, אבל קורסים בשל עלויות המחיה בבאר שבע. זאת ועוד: להגיע לדירה, בשכר הממוצע המשולם בבאר שבע, הפך למשימה כמעט בלתי אפשרית. כך קורה, שהורים נחלצים לסייע לילדים ושוברים תוכניות פנסיה על מנת להשלים את הסכום הדרוש לרכישת בית. איש לא יכול לשער, כרגע, כמה הורים שיעבדו את העתיד שלהם, אבל הבעיה של מבוגרים עניים, שששיעבדו את הפנסיה שלהם עבור דירה לילדים, לצוץ ככל שיחלוף הזמן.

בעיית העוני אינה רק בחגים: מתנדבים רבים בבאר שבע נחלצים לסייע לאימהות חד הוריות ולמשפחות, שנותרו חסרי כל. מדובר בסיוע חירום, שנעשה לרוב דרך רשתות חברתיות. 

לפני החג: מכת פיטורים בחברות הסלולר

חברת סלקום נקלעה לשמבר חסר תקדים, במהלכו אמורים להיות מפוטרים כ-1,000 עובדים, בהם בבאר שבע. מדובר ביטוי קטן למשבר אליו עלול להיקלע בחודשים הקרובים המשק כולו. בהיעדר ממשלה מתפקדת וככל הנראה, הליכה לקראת בחירות חוזרות, יותר ויותר גופים ייפגעו מכך שהעבודה בכנסת משותקת. 

הממשלה, כשתקום, תצטרך להתמודד עם גירעון עתק, שיוביל אותה לקיצוצים כואבים וככל הנראה, להטלת מסים. בתמונת מצב כזו, קשה לראות את הממשלה הבאה מחליטה על צעדים שיעודדו את המגזר העסקי ויתמרצו את כלכלת הנגב. החזרתם של חוקי הנגב לבאר שבע יכלו להיות שובר שיוויון, לצד הקצאת משאבים גדולים לחידוש פני העיר. בממשלה השקועה בגירעון עתק, קצת קשה לראות את זה קורה. תגובות

End of content

No more pages to load