• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מצער: גירית, בעל חיים נדיר ומוגן בישראל, נדרסה בשכונה בב''ש

גיל זק, תושב באר שבע, הבחין אתמול בלילה בגירית פצועה בכביש היקפי של שכונה בבאר שבע. היות ומדובר בבעל חיים נדיר ומוגן, הזעיק עזרה. הגירית, שככל הנראה נדרסה, נפטרה במהלך הלילה. סעו בזהירות!

הגירית, לפני שנלקחה לבית החולים הוטרינרי (צילום: גיל זק - באר שבע ביחד)

מצער: גירית, בעל חיים נדיר ומוגן בישראל, נדרסה אמתול בלילה בכביש היקפי בשכונה באר שבע. גיל זק ורעייתו חזרו אתמול בלילה והבחינו בבעל החיים הפצוע ומהירו לנסות להגיש לו עזרה: ''היה קצת מביך שכל מי שעבר ליד שאל מה זה הכלב הזה ולמוקד 106 לקח זמן להבין שזה לא ציפור, אלא יונק טורף. הגירית הפצועה נאספה אתמול בשעה 2:40 על ידי אנשי רשות הטבע והגנים, נמסרה לוטרינר הספרי ברמת גן, אבל לא שרדה'', אומר גיל.

(צילום: גיל זק - באר שבע ביחד)​​​​​​​

הבניה המואצת בבאר שבע  פלשה למרחבי המחיה של בעלי חיים מדבריים, שאינם מבינים מדוע הבית הטבעי שלהם משתנה. זו הסיבה מדוע בשכונות חדשות בבאר שבע נראים למשל הרבה צבועים. בעלי החיים אינם קולטים כי הטריטוריה שלהם הפכה לשטח בנוי וממשיכות לפקוד אותו בחיפושים אחרי מזון - רק במקום הצידה הטבעית שלהם, הפ פוגשים בפחי זבל, במזון לחתולים ולא אחת, בחלות ולחמים שנתלים בשקיות, מתוך מחשבה שמישהו נזקק כבר יאסוף אותם.

מומלץ קודם כל לנסוע בזהירות וכמובן, שלא לפגוע בבעלי החיים המוגנים האלה. הם לא מזיקים ולרוב חוששים מבני אדם.

גירית הדבש היא בעל חיים חכם. יש לה גוף חסון, גפיים חזקות וזנב עבות. היא מאופיינת ההליכה גמישה וזריזה. יש לה ראש קטן ושטוח, עיניים קטנות ואוזניים שכמעט אינן בולטות. היא מותאמת לקרבות.

הגירית נחשבת ליצור אמיץ, שאינו חושש להתעמת גם עם חיות גדולות ממנה בהרבה. גיריות נצפו מניסות טורפים גדולים מטרפם, רודפות אחר פילים וקרנפים ומבריחות אותם, ואף מתעמתות עם אריות, שאינם מעזים לתקוף אותן. בזכות עמידותה לארס היא מצליחה לטרוף נחשים ארסיים.

שעות הפעילות של הגירית מושפעות מתנאי הסביבה וזמינות המזון - בעונה החמה הגירית פעילה בעיקר בלילה, אך לעיתים גם בשעות בין הערביים ובשעות הבוקר המוקדמות; בעונה הקרה פעילה בעיקר ביום. את שאר הזמן הגירית מבלה במאורות שהיא חופרת.

בישראל היא גרה בין היתר באיזור הנגב, אבל הרעלות ופגיעות שנגרמו על ידי בני אדם הפכו אותה לנדירה.

בימים אלה מוצגת בגלריה לולה בעיר העתיקה תערוכת צילומים של צלם הטבע עוזי דגני, ''עמק הצבועים'', המתעדת בצילומים נדירים את בעלי החיים בנגב.

תגובות

End of content

No more pages to load