• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מרכז ופריפריה, שתי מדינות: הדוח שחושף את הפערים הבלתי נסבלים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום את דוח פני החברה ה-11. באר שבע והנגב נמצאים באשכולות הנמוכים ומופלים בתחומי הבריאות, החינוך ואיכות החיים. בינתיים, אין ממשלה מתפקדת שתטפל בפערים

שתי מדינות: מרכז גילת בב''ש (מימין), רח' שנקין בתל אביב (צילומים: גוגל מפות)

דוח פני החברה בישראל הנוכחי הוא האחד עשר בסדרת דוחות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) המציגה היבטים חברתיים של האוכלוסייה בישראל. השנה התמקד הדוח בהבדלים ובפערים בין אוכלוסיות שונות במרכז ובפריפריה לפי רמת הפריפריאליות של הרשויות המקומיות בישראל. אוכלוסיית ישראל מוצגת על בסיס נתוני 2016-2017 בהיבטים שונים: מאפיינים דמוגרפיים, רווחת האוכלוסייה, רמת חיים, תעסוקה, בריאות, שירותי רווחה, ביטחון אישי, פשיעה ומשפט, חינוך והשכלה, תחבורה ותאונות דרכים, סביבה ועמדות בנושאים שונים.

באר שבע נמצאת באשכול החברתי-כלכלי 5, אך להוציא את יישובי הלווין העמידים להבים, מיתר ועומר, רוב רובו של הנגב נמצא באשכולות הנמוכים והנמוכים מאוד ומוגדר כפריפריאלי עד פריפריאלי מאוד. הפערים, כפי שמופיעים בדוח, בלתי נסבלים. על פי הדוח, באופן מובהק, הפריפריה בישראל ענייה ומאוכלסת בדלילות. 

בפריפריה מוותרים על טיפול רפואי - כי אין כסף

מהדוח עולה, כי כמעט חמישית מתושבי הפריפריה ויתרו על טיפול רפואי מסיבות כלכליות, בעוד שבמרכז הארץ  6% בלבד ויתרו על טיפול. מיכאל (45), תושב באר שבע (שמו המלא שמור במערכת), ויתר על טיפולי שיניים. ''בגילי אין סיבה שבן אדם יסתובב עם פה שחסרים בו שיניים, אבל כששתל עולה 8,000 שקלים ועקירה 600, אדם שמתפרנס בקושי שכר מינימום לא יכול להרשות לעצמו טיפולי שיניים''.

מצוקת האשפוז בבאר שבע ובנגב אינה חדשה. יש באיזור בית חולים אחד ובניית בית חולים שני היא בינתיים חלום רחוק. עד שלא תקום ממשלה חדשה, עד שלא יוקצבו תקציבים להקמת בית חולים, סורוקה ימשיך לשרת איזור גיאוגרפי שהוא מחציתה של מידנת ישראל.

מהדוח עולה,  כי ביישובים מרכזיים מאוד שיעור המיטות במוסדות לאשפוז כללי היה גבוה פי שבעה מהשיעור ביישובים פריפריאליים מאוד (2.9 לעומת 0.4 ל-1,000 תושבים). הדוח אמנם לא מציין זאת, אבל זמני ההמתנה לרופא מומחה בפריפריה גבוהים באופן ניכר בהשוואה למרכז. מדובר לעיתים בשאלה של חיים: רק לאחרונה נאבקו אנשי מרכזי הדחק על תנאי העסקתם. הם עומדים בחזית, מטפלים בנפגעי החרדה בסבבי הלחימה והירי בנגב.

הפריפריה במספרים (מתוך חוברת הדו''ח - צילום מסך)
​​​​​​​


חולים יותר, כי אין כסף

ביישובי המרכז היקף המדווחים על מצב בריאות טוב מאוד וטוב גדול באופן מובהק לעומת יישובי הפריפריה: 86% לעומת 81%, בהתאמה. ביישובי המרכז אחוז בני 20 ומעלה עם מוגבלות מסוג אחד או יותר נמוך מהאחוז ביישובי הפריפריה: 13% לעומת 18%, בהתאמה.

ביישובי הפריפריה נמצא האחוז הגבוה ביותר של מעשנים: 26.3%. כמו כן, נמצא כי בפריפריה אחוז בעלי עודף משקל או השמנת יתר גבוה - 52.8% ואחוז האנשים המבצעים פעילות גופנית נמוך - 27.0%.

לעומת זאת, ביישובי המרכז נמצא האחוז הנמוך ביותר של מעשנים: 20.5% ושל בעלי עודף משקל או השמנת יתר: 46.3% והאחוז הגבוה ביותר של המבצעים פעילות גופנית 31.8%.

בערי הנגב סכנה גדולה יותר להדרדר לעוני

בערים באשכולות הנמוכים עולה שיעור הסיכון לעוני בקרב משקי הבית: על פי הדוח 37% ממשקי הבית ביישובים פריפריאליים עלולים להקלע לעוני, לעומת 22% ביישובים מרכזיים. עוד עולה, כי בפריפריה מספר הרשומים במחלקות לשירותים חברתיים גבוה יותר מאשר במרכז.

היחס ביישובים פריפריאליים מאוד הוא 1 מכל 9 תושבים, ביישובים פריפריאליים 1 מכל 8, ואילו ביישובים מרכזיים פחות - 1 מתוך 12 אנשים.

​​​​​​​ביטוי בשטח לנתון זה ניתן לראות בהיקף הפונים לעמותות וומתנדבים המסייעים תבחום המזון. בבאר שבע לבדה מדובר בהיקף הולך וגדל של פונים, על פי עדות מתנדבים ולאו דווקא ''עניים קלאסיים'', אלא יותר ויותר משפחות עובדות שקורסות תחת נטל ההוצאות.

מפת הפריפריה: בצבע חום בהיר וחום - ישובים פריפריאלים ופריפריאלים מאוד (צילום מסך מתוך הדוח)
​​​​​​​


השכר בפריפריה נמוך יותר

הפערים ניכרים גם בהכנסות: על פי הדוח, משק בית יהודי בישוב פריפריאלי מאוד מכניס מדי חודש סכום ממוצע של 18,662 שקל, לעומת יהודית במרכז, שם ההנכסה הממוצעת למשק בית עומדת על 23,036 שקל. אלה, כמובן, ממוצעים. בבאר שבע ,למשל, כשליש מהעובדים אינם מגיעים לשכר מינימום - ואלה המקרים המדווחים בלבד. 

משפחה בפריפריה מוציאה 15,132 שקל לחודש, לעומת משפחה במרכז, שמוציאה מדי חודש מעט יותר: 17,204 שקל. מדי חודש למשפחה יהודית במרכז נשארים 2,302 שקל יותר, מאשר למשפחה יהודית בערי הפריפריה. 

ההכנסה הכספית של משפחה ערבית בפריפריה עומדת הינה 10,154 שקל ברוטו לחודש בממוצע. סך ההוצאות מדי חודשעומד על 12,593. ההוצאות של משפחה ערבית בפריפריה גדולות ב-2,439 מהכנסותיה. משפחה ערבית שמתגוררת במרכז, מכניסה רק 9,939 שקל, אך הוצאתה החודשית היא 12,617 שקל.

חיזוק לממצא זה ניתן למצוא בדוח של חברת ALLJOBS, על פיו השכר למשרה זהה במרכז והדרום שונה. השכר בבאר שבע נמוך משמעותית. 

קרא עוד באותו נושא:

מקומם: השכר הממוצע הנמוך בישראל - בדרום

עובדים בבאר שבע? תשתכרו חצי ממה שמקבל מקבילכם בתל אביב

גם ה-OECD מוציא כרטיס אדום לדרום

דיון במועצת העיר במצב העסקים: ''אנשים מאבדים את פרנסתם''


תגובות

End of content

No more pages to load