• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

יום כיפור תש''ף: כוחות ההצלה והביטחון בהיערכות שיא, סגר במעברים

ערוכים ליום הקדוש: מתי נכנס הצום, מתי יוצא, איזה מזג אוויר יהיה וכיצד ערוכים מד''א, משטרה, צבא וכוחות הכיבוי וההצלה בנגב?

תפילות (צילום: מרק ניימן / לע''ם) לצד היערכות שיא של כוחות ההצלה (צילום: דוברות מד''א)

ההיערכות לכיפור הושלמה: מתי נכנס הצום - ומתי יוצא?

כוחות ההצלה, הביטחון ושירותי החירום השלימו היערכותם לקראת יום הכיפורים. בבאר שבע יתחיל הצום הערב, שלישי, בשעה 17:58 ויסתיים מחר, רביעי, בשעה 18:52. משעות הצהריים תלך ותצטמצם התחבורה הציבורית ברחבי העיר, אל העיר וממנה. בתי הכנסת בבאר שבע ערוכים לקבל את פני המתפללים הרבים.

התחזית לכיפור: חם מהרגיל

ומה התחזית לצמים: היום, שלישי, יהיה מעונן חלקית עד מעונן בעננות בגובה רב ובינוני. תחול עלייה בטמפרטורות וירידה בלחות. ייעשה חם מהרגיל לעונה בהרים ובפנים הארץ. הלילה יהיה בהיר עד מעונן חלקית. מחר, רביעי, יהיה מעונן חלקית בעננות בגובה רב ובינוני. בהרים ובפנים הארץ עדיין חם מהרגיל לעונה. משעות הצהרים ינשבו רוחות צפוניות ערות לאורך מישור החוף . מידות החום בבאר שבע יהיו 34 מ''צ ביום, 18 מ''צ בלילה.

היערכות כוחות ההצלה והביטחון: נמשכת ההיערכות הרחבה בגבול עזה, סגר במעברים

כוחות הביטחון ערוכים מזה תקופה ארוכה בהיערכות שיא בנגב ולאורך הגבול הדרומי-רצועת עזה והיערכות זו נמשכת גם ביום כיפור. במערכת הביטחון עוקבים אחר המתרחש בגזרה. סגר הוטל על השטחים ועל המעברים והוא יימשך גם בימי חול המועד. 

המשטרה ערוכה בכיפור כמדי שנה - הן להבטיח את שלום המתפללים, הן לשמור על הסדר הציבורי ולמנוע מעשי פשיעה. אמנם בכיפור נרשמים פחות מעשי פריצה ואירועי פשיעה, אבל השיטור נמשך גם בכיפור, בכל גזרת הדרום. 

גם שירותי ההצלה והכיבוי ערוכים, כמדי שנה, לתת מענה לכל אירוע חירום.

קריאה מחודשת: לא לפגוע ברכבי הצלה ולא ברכבים פרטיים המפנים מקרי חירום

במישור המקומי יותר, כוחות הביטחון ערוכים לשמור על שלום המתפללים ויש קריאה לזהירות בכבישים, במיוחד מצד ילדים הרכובים על אופניים. ביום הכיפורים רבים מנצלים את העובדה כי הכבישים ריקים, מתהלכים ונוסעים עליהם על אופניים. ביום הכיפורים עשיה להיות תנועה של רכבי הצלה וביטחון ויש לשים לב לכך, לאפשר מעבר חופשי ולא לפגוע בהם או לרגום באבנים, כפי שלמרבה הצער נעשה לא אחת. גם ייתכנו רכבים פרטיים הנעים ברחוב בשל מקרה חירום. במהלך כיפור יש החשים ברע בשל הצום ונזקקים לא אחת לפינוי וגם נשים הכורעות ללדת. 

היערכות מיוחדת של מד''א, על מנת לתת מענה מיטבי גם בכיפור (צילום: דוברות מד''א)

ערב כיפור: רבים פוקדים את בתי העלמין

עד לשעות הצהריים רבים בבאר שבע יפקדו את בתי העלמין ואת החלקה הצבאית, בה טמונים חללי מלחמת יום הכיפורים - שארעה לפני 46 שנה. 

מד''א בהיערכות שיא: מדי שנה מאות קריאות בנגב במהלך כיפור

גם במד"א ערוכים בכוננות שיא ליום כיפור: מדי שנה, במהלך יום הכיפורים אלפי בני אדם נזקקים לשירותי מגן דוד אדום. לאור כמות הפניות לשירותי מד"א ביום הקדוש ביותר בשנה, נערך מגן דוד אדום בכוננות מוגברת לקראת הצום שיחל ביום שלישי (ט' בתשרי תש"ף 8.10.19) ויסתיים ביום רביעי בערב (י' בתשרי תש"ף 9.10.19). במסגרת זו, כמדי שנה, יתוגברו תחנות מד"א ברחבי הארץ במהלך החג בחובשים, פאראמדיקים, אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועי החירום של מד"א ורכבי בימבולנס וזאת על מנת להיערך להענקת טיפול רפואי דחוף לחולים ונפגעים שיזדקקו לסיוע.
 
מנכ"ל מד"א, אלי בין, קיים הערכת מצב בשיתוף מטה מד"א לקראת יום כיפור והנחה את מנהלי המרחבים לעמוד ברמת כוננות ג', שהיא הרמה הגבוהה ביותר, החל מערב יום כיפור ועד מוצאי החג. 
 
במד"א מדגישים כי מדי שנה נתקלים צוותי מד"א הנעים ברכבי החירום לקריאות ולבתי החולים בכל רחבי הארץ בניסיונות לשבש את תנועת האמבולנסים ובכך עלולים להזיק לחיי אדם. במד"א מבקשים מהציבור לפנות את הדרך ולאפשר לאמבולנסים תנועה חופשית ובטוחה.
 
מדי שנה ביום הכיפורים, מגיעות למוקד החירום 101 של מד"א קריאות של למעלה מ- 2,000 בני אדם הנזקקים לסיוע וטיפול רפואי של צוותי מד"א. רבים מהמטופלים על ידי החובשים והפאראמדיקים של מד"א הינם הולכי רגל וילדים שנפגעו בכבישים בזמן רכיבה על אופניים רגילים וחשמליים, מתפללים שחשים ברע עקב הצום, ילדים ופעוטות שמשחקים ללא השגחת מבוגר סמוך לבתי הכנסת בזמן התפילה ונשים בהריון שאחזו אותן צירי לידה ויש להעבירן בדחיפות לבתי החולים.

ילדים על אופניים בכבישים הריקים (צילום המחשה: zeevveez / CC BY 2.0)​​​​​​​
 
גם השנה, בנוסף לצוותי מד"א בתחנות, לכונני מד"א הרכובים על אופנועים ולכונני מד"א הפזורים עם אמבולנסים ובימבולנסים בשכונות ובערים, ישהו חובשים ופאראמדיקים של מד"א המתפללים בבתי הכנסת ברחבי הארץ עם ציוד רפואי מתקדם (הכולל מכשיר דפיברילטור) ויוכלו להעניק טיפול רפואי מיידי, מהיר ומקצועי לצמים שיחושו ברע. כמו כן חובשים ופאראמדיקים של מד"א יוצבו ברחבת הכותל במהלך יום הכיפורים על מנת לתת מענה רפואי למתפללים הרבים שצפויים להגיע ולהתפלל במקום. במסגרת הערכות המוגברת יעמדו בכוננות גבוהה גם שני מסוקי מד"א, המשמשים לפינוי ולהצלת חיים באזורים מרוחקים, בצפון הארץ ובדרומה.
 
במד"א פונים לגבאי בתי הכנסת להכין מראש ובטרם כניסת החג מכשיר טלפון סלולרי חכם לחירום שימצא בבית הכנסת ויאפשר להזעיק את כוחות מד"א באמצעות קו החירום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' המאפשרת בלחיצת כפתור חיוג אוטומטי למוקד החירום 101 של מד"א ואף מאפשרת לחובשים ולפאראמדיקים במוקד לאתר את מיקומו המדויק של המקום ממנו מתקבלת הקריאה.
 
מדי שנה תקופת החגים מביאה עמה מחסור עונתי במנות דם, ועל מנת ששירותי הדם של מד"א יוכלו לספק מנות ומרכיבי דם לבתי החולים, יש צורך בתרומות של כל סוגי הדם, בדגש על סוג דם O ו- Rh שלילי מכל הסוגים  (O-, A-, B-, AB-). במד"א קוראים לציבור להגיע אל עמדות התרמות הדם של מגן דוד אדום שיוצבו בקניונים, באתרי התיירות, בתחנות מד"א השונות ובמקומות ציבוריים נוספים ברחבי הארץ, ולתרום דם. מידע על עמדות התרמות דם ניתן למצוא באתר האינטרנט של מד"א בכתובת http://www.mdais.org/dam ביישומון (אפליקציה) 'מד"א שלי' בסמארטפון ובטלפון 03-5300400 בו ניתן לקבל גם מידע על סוג הדם באמצעות מענה קולי אוטומטי וממוחשב שמזהה ומבין דיבור.

גמר חתימה טובה!
 

תגובות

End of content

No more pages to load